"Gdy się Chrystus rodzi" i "Leise rieselt der Schnee", czyli rektor PWSZ Paweł Strózik w Świątecznej Dziesiątce Nowin
Dowiedzcie się, jakiej potrawy nie może zabraknąć na wigilijnym stole oraz z kim najchętniej spędziłby sylwestra dr Paweł Strózik - germanista, tłumacz, a obecnie rektor PWSZ w Raciborzu.
1. Choinka - sztuczna czy żywa?
Od kilku lat tylko żywa: pięknie pachnie i jest eko.
2. Kto w Pana domu przygotowuje świąteczne potrawy?
Właściwie każdy ma swój udział i swoje popisowe potrawy: mistrzem kuchni jest moja mama – u niej spędzamy Wigilię Bożego Narodzenia. Ona przygotowuje większość dań, moja żona specjalizuje się w rybach. Dla mnie najczęściej pozostaje rola zaopatrzeniowca...
3. Kutia, moczka, a może coś innego? Bez której potrawy nie wyobraża sobie Pan wieczerzy wigilijnej?
"Woda śledziowa" – to prawdopodobnie regionalna nazwa pysznego śledzia w śmietanie z cebulą i ziemniakami gotowanymi w koszulkach! Danie wymaga precyzyjnego zestawienia proporcji składników, a jego przygotowanie trwa przynajmniej dwa dni.
4. Kto przynosi prezenty w Państwa domu? Dzieciątko, Gwiazdor, święty Mikołaj, a może... Dziadek Mróz?
Dzieciątko.
5. Świąteczny prezent, który zapamiętam na zawsze to...
Nie bardzo pamiętam prezenty materialne, choć i one pojawiają się pod choinką. Dla mnie okres świąteczny to pierwsza okazja do podsumowania roku. Jeżeli w czasie roku udaje się zrealizować zamierzenia i plany (także w sferze niematerialnej), to rok jest udany i zapada w pamięć – to jest moim świątecznym prezentem.
6. Jaka jest Pana ulubiona kolęda?
Przygotowując odpowiedzi na pytania z przyjemnością przypomniałem sobie kilka kolęd i pastorałek. Nie mam zdecydowanego faworyta, ale jeżeli miałbym wymienić konkretne tytuły, to wspomniałbym: w języku polskim „Gdy się Chrystus rodzi”, w niemieckim „Leise rieselt der Schnee”, a w angielskim „Angels We Have Heard on High”.
7. Z kim chciałby Pan przełamać się opłatkiem? (dowolna osoba - sławna aktorka, postać historyczna, ulubiony pisarz itd.)
To bardzo trudne pytanie. Przełamanie się opłatkiem jest bowiem doniosłym momentem i ma głęboką wymowę symboliczną – świadczy o serdeczności, pojednaniu czy umacnia wzajemne zaufanie. Z tego względu szukałbym osób do przełamania się opłatkiem raczej w moim bliższym otoczeniu rodzinnym czy zawodowym.
8. Wymarzona noc sylwestrowa - gdzie i z kim?
Oczywiście na balu w uroczystej sali w towarzystwie żony i przyjaciół. Od paru lat udaje się realizować ten plan. W obecnym roku z przyczyn oczywistych pozostaje nam świat fantazji czy fikcji literackiej. W tym wymiarze interesującym wydarzeniem byłoby dla mnie na pewno spotkanie bohaterów "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna, pensjonariuszy sanatorium "Berghof". Myślę, że miałbym o czym porozmawiać z Hansem Castorpem czy Kławdią Chauchat podczas spotkania na balu.
9. Co było najlepszego/najgorszego w mijającym roku?
Nie pielęgnuję przykrych wspomnień, ale na pewno nie da się przejść obojętnie nad stratą bliskich czy ważnych osób w życiu – takim wydarzeniem była śmierć prof. Norberta Honszy. Natomiast najbardziej radosne, szczęśliwe wydarzenie w mijającym roku to fakt, że zostałem dziadkiem!
10. Czy ma Pan jakieś postanowienie na 2021 rok? Jeśli tak, to jakie?
Mnóstwo... niektóre pozostaną tajemnicą (pewnie znów się wymkną spod kontroli), ale na pewno chciałbym być bliżej spraw rodzinnych i częściej mówić bliskim, że ich kocham.
Ludzie
Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024