Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Smaczki z gmin powiatu raciborskiego. Tym żyliśmy w 2020 roku

Przytaczamy najważniejsze wydarzenia z życia gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego w 2020 roku, które podjęliśmy na łamach „Nowin Raciborskich”. Zapraszamy do podróży w czasie.

Smaczki z gmin powiatu raciborskiego. Tym żyliśmy w 2020 roku

PAŹDZIERNIK

Kuźnia Raciborska: potrzebny skatepark

W sprawie skateparku do burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machy wybrali się młodzi mieszkańcy gminy, przypominając włodarzowi ważny dla nich temat. Zapadła decyzja, że obiekt powstanie, a na jego realizację samorząd będzie próbował znaleźć środki zewnętrzne.

Rudyszwałd, Zabełków, Chałupki: powtarzający się problem

Jak to jest ze stacją uzdatniania wody w Rudyszwałdzie? – coraz częściej pytali mieszkańcy Rudyszwałdu, Zabełkowa i Chałupek, po tym jak na przestrzeni kilkunastu miesięcy docierały do nich informacje o tym, że badania jakości wody podawanej do sieci na stacji w Rudyszwałdzie wykazały jej brak przydatności do picia. Wójt Grzegorz Utracki do problemu odnosił się na spotkaniach sołeckich.

Rudy: wąskotorówka odzyskuje blask

W Rudach podsumowano prawie 2-milionową inwestycję, w ramach której Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej przeszła metamorfozę. W oficjalnym zakończeniu modernizacji uczestniczyli m.in. włodarze województwa śląskiego – Jakub Chełstowski i Wojciech Kałuża.

Krzanowice: z myślą o młodzieży

Po 17 miesiącach od uroczystego otwarcia krzanowickiej izby regionalnej ponownie oficjele i mieszkańcy tłumnie zgromadzili się przy obiekcie, aby zainaugurować działalność nowych atrakcji na terenie parku. Powstały tam skatepark i pumptrack, czyli miejsce, na które wyczekiwali najmłodsi mieszkańcy gminy. Tą inwestycją miejscowy samorząd zakończył doposażanie terenu.

Szymocice: odszedł wieloletni samorządowiec

W piątek, 2 października, zmarł radny Karol Kalemba, który w Radzie Gminy Nędza zasiadał od 2010 roku, gdzie reprezentował mieszkańców sołectwa Szymocice. Był również wieloletnim sołtysem tej wsi i członkiem miejscowej OSP. Jego pogrzeb odbył się 6 października na cmentarzu w Szymocicach.

Kuźnia Raciborska: rok od tragedii

8 października 2019 roku potężny wybuch wstrząsnął Kuźnią Raciborską, chwilę później zawyły syreny na strażnicach. To oznaczało jedno: doszło do wielkiej tragedii, od której minął rok. Dla oddania hołdu poległym upamiętniono ich tablicą, która zawisła w centrum miasta, na placu Zwycięstwa.

Krzanowice: woda zalała gminę

Gmina Krzanowice musiała zmierzyć się z wodą, która zaczęła zalewać ulice oraz nieruchomości prywatne. To efekt wezbrania polderu przeciwpowodziowego. Zbiornik mający chronić mieszkańców przed wylewami potoku Biała Woda niestety nie był w stanie pomieścić szybkiego przyboru wody i w efekcie potok wydostał się z koryta.


LISTOPAD

Kuźnia Raciborska: protest mieszkańców

Dziesiątki mieszkańców Kuźni Raciborskiej postanowiło wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Spotkali się na placu Zwycięstwa, skąd z transparentami w ręku wyruszyli w spacer po terenie gminy. – „Moje ciało, mój wybór” – m.in. taki hasło skandowano podczas protestu.

Chałupki: pani doktor pożegnana

W poniedziałek 2 listopada w wieku 73 lat zmarła Maria Wierczek. To ceniona lekarka z gminy Krzyżanowice, która prawie pół wieku przepracowała w ośrodku zdrowia w Chałupkach. Msza pogrzebowa oraz pochówek odbyły się w sobotę 7 listopada w Jabłonce – rodzinnych stronach Marii Wierczek. Dzień wcześniej mieszkańcy swoją panią doktor pożegnali na nabożeństwach w kilku kościołach na terenie gminy Krzyżanowice.

Kuźnia Raciborska: brama przestała być przeszkodą

Święto Wszystkich Świętych, a także dzień poprzedzający oraz Dzień Zaduszny nie wyglądały tak jak zazwyczaj. W związku z pandemią koronawirusa musieliśmy zmierzyć się z nową rzeczywistością zamkniętych cmentarzy. To jednak nie wszystkim się spodobało. W Kuźni Raciborskiej ktoś na własną rękę postanowił poradzić sobie z niedostępnym terenem. Brama, która była zamknięta na kłódkę, została wyciągnięta z zawiasów i oparto ją o murek.

Nędza: regulaminem w problem

W Nędzy zapadła decyzja o wprowadzeniu regulaminu mającego rozwiązać problem z handlującymi na niewielkim placu targowym. Jak wskazywali samorządowcy, wystawcy stwarzają problem z opłaceniem 30-złotowej opłaty targowej, argumentując, że nie mają przy sobie takiej kwoty. W efekcie inkasent musi przychodzić do nich kilkakrotnie w ciągu jednego dnia, a to z kolei powoduje, że inkasenci często rezygnują z piastowania tej funkcji.

Rudy: powrót do przeszłości

Śląska Grupa Eksploracyjna postanowiła rozwikłać ponadstuletnią zagadkę katastrofy samolotu Zeppelin-Staaken w Rudach Raciborskich. Za cel postawili sobie znalezienie jakiejkolwiek pozostałości po tej tragedii i upamiętnienie jej tablicą pamiątkową. Po kilku tygodniach pochwalili się pierwszymi efektami swojej pracy. W rudzkich lasach znaleźli m.in. spinki od mankietu, tabliczki znamionowe od sprzętu pomiarowego, odznakę Ukraińskich Legionów YCC z drugiej połowy 1918 roku, a także broń czy strzały.

Pietrowice Wielkie: radość strażaków

Po Krowiarkach również w Pietrowicach Wielkich zapanowała radość. Do miejscowej OSP dotarł nowy wóz bojowy prosto z fabryki. Nowiutka scania zastąpiła mercedesa z 1958 roku.

Samborowice: wyjątkowe odkrycie

W Samborowicach w gminie Pietrowice Wielkie odnaleziono pozostałości po cywilizacji sprzed ok. 7 tysięcy lat. To efekt pracy zespołów archeologicznych z Muzeum Śląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.


GRUDZIEŃ

Krzanowice: rynek otwarty

Mieszkańcy Krzanowic doczekali się na święta nowego rynku. Ten został zrewitalizowany, choć prace zakończyły się ze sporym opóźnieniem.

Tworków: spór o zmiany

Gorącą dyskusję w Krzyżanowicach wywołał temat związany z przystąpieniem do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. To krok w kierunku zmiany gruntów rolnych na grunty pod wydobywanie kopalin w sołectwie Tworków przez firmy prywatne, a finalnie do utworzenia w wiosce terenów rekreacyjnych. O tym pomyśle mówi się również w chwili, kiedy Wody Polskie sygnalizują żwirowniom pracującym w czaszy zbiornika Racibórz, że mają opuszczać ten teren. Firmy miałyby więc znaleźć zastępcze lokalizacje w gminie Krzyżanowice. Temat rodzi jednak obawy. – Dla dobra nas i naszych pokoleń odłóżmy tę uchwałę w czasie – zaapelował na sesji radny opozycyjny Oliwer Huptaś. Pomysłu bronił wójt Grzegorz Utracki.

Rudnik: tajemniczy inwestor

Podczas wspólnego posiedzenia komisji w Rudniku radni dyskutowali na temat uchwały budżetowej. Głos zabrał również wójt Piotr Rybka, który mówił o inwestorze, którego samorządowcy chcą pozyskać, a w efekcie, który wspomógłby budżet gminy. Szczegóły na komisji jednak nie padły.

Kuźnia Raciborska: wybory, których nie było

Wojewoda Jarosław Wieczorek na 20 grudnia w Kuźni Raciborskiej zarządził wybory uzupełniające, które były efektem rezygnacji z mandatu Radosława Kasprzyka. Do głosowania jednak nie doszło. Wojewoda odwołał je na tydzień przed jako powód podając pandemię koronawirusa. Nowy termin zarządzono na niedzielę 24 stycznia 2021 r.

Krzanowice: temat podtopień powrócił

W Krzanowicach powrócił temat podtopień, do których doszło w październiku. O problemie rozmawiano na sesji rady miejskiej z Jarosławem Bencalem, kierownikiem nadzoru wodnego w Głubczycach. Najwięcej pytań do gościa miał przewodniczący rady miejskiej, sołtys zalanej wsi, a zarazem prezes OSP Krzanowice Jan Długosz.

Pietrowice Wielkie: klasztor poświęcony

– Jest to bez wątpienia wydarzenie wyjątkowe – mówił Nowinom rzecznik prasowy opolskiej kurii ks. Joachim Kobienia o powstałym klasztorze Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia w Pietrowicach Wielkich przy ulicy Bończyka. Obiekt poświęcono w niedzielę 13 grudnia. Uroczystość odbyła się bez udziału mediów. Budowa klasztoru została sfinansowana przez Eko-Okna.

Rudy: nadzieja na lepsze jutro

W świątecznym wydaniu „Nowin Raciborskich” opisaliśmy historię rodziny arabskich uchodźców, którzy uciekli do Polski z krainy wojen, głodu i chorób. W Rudach w gminie Kuźnia Raciborska odnaleźli spokój i nadzieję na lepsze jutro.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].