Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie chcą zostać pominięci

POWIAT Włodarze górniczych gmin powiatu wodzisławskiego: Rydułtów, Mszany, Radlina, Pszowa, Marklowic, a także sąsiedniego Rybnika wysłali do marszałka województwa śląskiego apel o równe traktowanie samorządów w Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Wymienili wszystkie problemy, z którymi się borykają.

Nie chcą zostać pominięci
Jako jeden z problemów, z którymi borykają się samorządy wskazano hałdy pokopalniane. Ta rydułtowska - Szarlota stanowi charakterystyczny punkt i atrakcję turystyczną, ale przy niższym stożku nadal jest rozbierana

Podpisani pod apelem zainicjowanym przez miasto Rydułtowy samorządowcy zwrócili uwagę, że przy ustalaniu zasad Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i konsultacji z tym związanych szczególny nacisk kładziony jest na centrum województwa i problemy miast metropolitalnych, w których w większości górnictwo zaprzestało już swojej działalności. – Nie jest naszym zamiarem kwestionowanie tych potrzeb, bo rozwój stolicy województwa jest miarą sukcesu całego regionu. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na gminy, w których transformacja górnicza może nastąpić dopiero w późniejszych latach, gdyż aktualnie trwają jeszcze procesy wydobywcze – piszą samorządowcy w apelu do marszałka.

Za Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji idą oczywiście konkretne pieniądze, dlatego tak ważne jest, aby gminy powiatu wodzisławskiego nie zostały pominięte. Urzędnicy z Rydułtów przytaczają w piśmie badania Polskiej Akademii Nauk, według których Rydułtowy znalazły się na liście 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Pozostałe gminy górnicze naszego powiatu nie zostały ujęte w zestawieniu, ponieważ mają poniżej 15 tys. mieszkańców. Ich sytuacja finansowa, jak twierdzą, również jednak się pogarsza.

Problemy na przykładzie Pszowa

– Niestety gminy pozostawione same sobie ciężaru tych przemian nie uniosą. Na przykładzie doświadczenia miasta Pszów włodarze wskazali, że jeszcze na wczesnym etapie, kiedy kopalnia działa na terenie gminy, winny być podjęte działania umożliwiające efektywne zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Wprawdzie pracownicy kopalni zostali zabezpieczeni poprzez ich rozlokowanie w okolicznych kopalniach, jednak problemem pozostała infrastruktura pokopalniana. Na terenach po kopalni zlokalizowano nowy podmiot, który stanowi dużą uciążliwość środowiskową, a na lokalizację którego miasto nie miało realnego wpływu – podkreślają w dokumencie m.in. burmistrz Rydułtów Marcin Połomski oraz zastępca burmistrza Pszowa Piotr Kowol. Wskazano również problemy związane z hałdami, szczególnie tymi zapożarowanymi.

Bez pomocy nie dadzą rady

Samorządowcy podają również przykład Rybnika jako centralnego miasta subregionu, które dobrze się rozwija i jest kołem napędowym dla sąsiednich miast i gmin. Autorzy apelu zaapelowali, aby już na obecnym etapie prac związanym z Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zagwarantowane zostały środki pomocowe dla gmin, w których transformacja górnictwa jest w toku. – Kopalnie naszego rejonu planują prowadzić działalność do roku 2046. Obawiamy się, że do tego czasu środki Funduszu się wyczerpią, a gminy pozostaną z trudnymi problemami i brakiem wystarczających środków na ich niwelację – stwierdzają samorządowcy, którzy liczą na równe traktowanie w podziale środków.

Szymon Kamczyk

Ludzie

Marcin Połomski

Burmistrz Miasta Rydułtowy

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Spiker (83.26. * .219) 18.01.2021 15:41

ahooj ... oczywiście, masz rację ! Wodzisław Śląski nie dbał o swoje dzielnice jednak zauważ że dzielnice te miały w czasach wodzisławskich nawet przy kompletnym niedbalstwie Wodzisławia o wiele lepsze zaplecze niż obecnie. Przykładowo sport : Radlin miał siatkówkę w najwyższej lidze, Pszów tak drogą sekcje jak hokej na lodzie. Jsk prężne były więc zakłady pracy że to utrzymywały. Dziś taki sport na ziemi wodzisławskiej to nawet nie fanaberia, to nieosiągalne marzenie. A to tylko dwa wybiórcze przykłady. Policz ile szkół funkcjonowało w regionie a ile jest ich teraz ? Z resztą jak wiesz podobne przykłady wymieniać można jeszcze długo ...
Gdyby Wodzisław, Rydułtowy, Pszów, Radlin i Marklowice stanowiły jedno miasto o wiele łatwiej było by - tak obecnie jak i w dobie transformacji - walczyć o jego dobrobyt w postaci przemysłu, szkolnictwa, usług czy handlu. Z prostej przyczyny - większy może więcej. A tak funkcjonują maleńkie miasteczka które co roku stoją na skraju bankructwa. Jedyne osoby które skorzystały na tej samorządności to ci którzy dochrapali się urzędniczych stanowisk i pobierają diety prezydentów, starostów, burmistrzów i radnych. A że są to samorządowcy bezradni i beznadziejni świadczy ich skowyt : mości wojewodo dajże nam maluczkim kość z pańskiego stołu. Żałosne !

~ahooj (188.137. * .64) 18.01.2021 14:11

Spiker- Wynikało to z tego, że Wodzisław nie dbał a te swoje "dzielnice", zobacz jak wygląda bagienko, zawada czy wilchwy, jak jest trawa to zarośnięte ze szok, chodniki nie odśnieżone. Wczoraj spadł śnieg, w Pszowie, Radlinie wszystko już wczoraj było poodśnieżane a Wodzisław był zakopany w śniegu, bo komunalka Wodzisława nie ogarnia tematu a co dopiero jak by mieli odśnieżać pobliskie miasteczka, dlatego mieszkańcy chcieli się odłączyć, bo Wodzisław zwyczajnie o nich nie dbał, masz przykład z Rybnika, centrum w miarę zadbane, ale dzielnice Rybnika to totalne zaniedbane wioski, Rybnik jedynie podatki zbiera i pakuje je w centrum a dzielnice olewa z koszeniem, czyszczeniem dróg czy odśnieżaniem.

~ja11 (193.46. * .252) 18.01.2021 13:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiadomo, że byłoby lepiej gdyby Wodzisław był jednym zwartym miastem. Rybnik uniknął rozdrobnienia i dobrze na tym wyszedł. Jastrzębie i Żory też, stara prawda "Duży może więcej"

~Spiker (83.26. * .219) 18.01.2021 09:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wodzisław, Rydułtowy, Pszów, Radlin, Marklowice tworzyły niegdyś wspólne miasto Wodzisław Śląski które między 1975 a 1992 rokiem nie spadło poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Była to więc na górnośląskim południu licząca się siła z przemysłem, szkolnictwem i usługami nie na regionalnym czy nawet wojewódzkim ale krajowym poziomie. Po prostu ważne miasto przy granicy czechosłowackiej z którego dziś zostało wspomnienie i lokalne zadupia w których psy chu*ami wodę piją bo kilku idiotów postanowiło oddzielić swoje osady oparte o szkołę, remizę i sklep żeby pobierać dietę burmistrzów i radnych. A dziś skomlą pod progiem że "bez pomocy nie dadzą rady" sku*wysyny !


Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213