Konsultacja psychologiczna – 3 sytuacje, w których może okazać się niezbędna
Z pomocy psychoterapeuty powinien skorzystać każdy, kto ma jakieś problemy rodzinne czy osobiste, odczuwa pustkę, ma poczucie beznadziei, zatrzymania się w pewnym punkcie w życiu. Rozmowa z psychologiem umożliwi znalezienie źródła tych problemów oraz powrót na właściwe tory, ponowne odczuwanie radości z egzystencji. Najgorszym bowiem rozwiązaniem jest tłumienie w sobie złych emocji z nadzieją, że kiedyś ustąpią. Tymczasem następuje ich kumulacja, w wyniku czego wizyta u specjalisty staje się koniecznością, a nie jedynie opcją. W jakich sytuacjach pomoże psychoterapeuta?
- Konsultacja psychologiczna
- W jakich sytuacjach udać się do psychologa?
- Gdzie szukać pomocy?
Konsultacja psychologiczna
Aby rozpoznać i ocenić problemy, które dotykają nas w życiu, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji psychologicznej. To pierwszy, najważniejszy etap do ich rozwiązania. Jednak pierwszy etap nie oznacza, iż już podczas wstępnej wizyty otrzymamy diagnozę – czasem konieczne jest kilka odwiedzin u psychoterapeuty. Jeśli ekspert stwierdzi, iż niezbędne jest przeprowadzenie leczenia, postawiona podczas konsultacji diagnoza będzie miała duże znaczenie i ukierunkuje psychoterapeutę do dalszych działań. Konsultacja psychologiczna pomocna jest również w rozwiązaniu konkretnego problemu, nurtującego klienta.
W jakich sytuacjach udać się do psychologa?
Problemy psychologiczne mogą rozwijać się już w okresie dojrzewania, gdy przed młodym człowiekiem pojawiają się pierwsze wyzwania i dylematy. Obciążeniem dla psychiki mogą być rzeczy pozornie błahe, jak pójście do nowej szkoły, ale również bardzo istotne – odkrywanie własnej tożsamości czy wahania hormonalne związane z dorastaniem. Kłopoty mogą dopaść również ich rodziców – w sporej części związków z czasem zaczynają się problemy i kłótnie, których próby rozwiązania pogłębiają tylko konflikt. Ale dużo więcej jest sytuacji, kiedy potrzebna będzie psychoterapia. Katowice, Wodzisław czy Rybnik - niezależnie od miejsca zamieszkania, problemy mamy takie same. Zatrzymanie się w miejscu, poszukiwanie sensu życia, pojawiająca się znienacka depresja, przygnębienie – objawy te są wskazaniem do pójścia do psychologa w celu usunięcia problemu.
Gdzie szukać pomocy?
Pierwszym miejscem, które powinniśmy brać pd uwagę, jest gabinet psychoterapeutyczny i psychologiczny, najlepiej położony w miejscu naszego zamieszkania. Otrzymamy tam bardzo szybko odpowiednią pomoc, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadkach wymagających błyskawicznej interwencji. Do dyspozycji osób potrzebujących pomocy są również poradnie zdrowia psychicznego, działające w ramach NFZ, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, funkcjonujące głównie w oświacie. Najważniejsze jest szybkie znalezienie pomocy i stopniowa odbudowa własnego zdrowia psychicznego.
Materiał zewnętrzny