Jakie dokumenty przygotować przy sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania może wynikać z faktu znalezienia innej nieruchomości, która będzie lepiej odpowiadała potrzebom rodziny lub przeprowadzki do innego miasta. Niezależnie od tego, z jakiego powodu chcesz sprzedać nieruchomość, musisz zadbać o skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.
- Mieszkanie z wyodrębnioną księgą wieczystą
- Co zrobić w przypadku obciążonej hipoteki?
- Sprzedaż własnościowego mieszkania spółdzielczego
Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie wskazać numeru księgi wieczystej, bo zazwyczaj konieczne jest przedstawienie również innych dokumentów. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie opracowane na podstawie tego, co radzi notariusz. Katowice w kwestii dokumentów przy sprzedaży nieruchomości.
Mieszkanie z wyodrębnioną księgą wieczystą
Dużym ułatwieniem jest to, że coraz więcej mieszkań ma wyodrębnioną księgę wieczystą. W takim przypadku należy wskazać prawidłowy numer księgi wieczystej i podstawę jego nabycia. Może to być na przykład wypis aktu notarialnego. Jeżeli mieszkanie zmieniło właściciela w związku z dziedziczeniem, konieczne będzie przygotowanie Zaświadczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym znajdzie się informacja o uregulowaniu kwestii podatkowych.
Co zrobić w przypadku obciążonej hipoteki?
Może się jednak okazać, że mieszkanie, które chcesz sprzedać, ma aktualnie obciążoną hipotekę. Chociaż niektórzy potencjalni nabywcy mogą zrezygnować z takiej nieruchomości, nie powinno to mieć większego znaczenia. Najważniejszej jest pamiętanie o uzyskaniu aktualnego zaświadczenia, w którym znajdzie się informacja o wysokości zadłużenia. Musi w nim również być numer rachunku bankowego, który jest wykorzystywany do spłaty.
Sprzedaż własnościowego mieszkania spółdzielczego
Nieco więcej formalności należy załatwić w przypadku własnościowych mieszkań spółdzielczych. Oprócz numeru księgi i podstawy nabycia trzeba wówczas zdobyć zaświadczenie ze spółdzielni, w którym wskazano osobę uprawnioną.
Chociaż wymienione dokumenty powinny wystarczyć, abyś mógł łatwo sprzedać mieszkanie, katowicki notariusz przypomina również o dwóch dodatkowych dokumentach. Dzięki temu nie będziesz później musiał ich załatwiać na ostatnią chwilę. Pierwszym z dodatkowych dokumentów jest zaświadczenie o wymeldowaniu z lokalu wszystkich osób, które były w nim zameldowane. Drugim natomiast zaświadczenie ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, które będzie potwierdzało, że mieszkanie nie jest w żaden sposób zadłużone (na przykład w związku z zaległościami za czynsz lub innymi opłatami).
Materiał zewnętrzny