Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Segregacja odpadów po nowemu, ale nie bez problemów

Od kilkunastu dni w Wodzisławiu Śl. obowiązuje nowy system gospodarowania odpadami. Wraz z wchodzeniem zmian w życie nie udało się jednak uniknąć problemów.

Segregacja odpadów po nowemu, ale nie bez problemów
Miasto będzie wyposażać właścicieli nieruchomości i zabudowy wielolokalowej w 8-litrowe worki do gromadzenia bioodpadów. Mowa tu o 4 workach miesięcznie na jednego mieszkańca. Kadr z materiałów promocyjnych miasta

WODZISŁAW ŚL. 1 stycznia w Wodzisławiu Śl. ruszył nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. – To prawdziwa rewolucja śmieciowa – zaznacza Klaudia Bartkowiak z wydziału dialogu, promocji i kultury w wodzisławskim urzędzie miasta. Dodaje, że przedsięwzięcie wymaga wiele zaangażowania i współpracy, ale jest bardzo potrzebne, ponieważ zwraca uwagę m.in. na ważną kwestię segregacji odpadów.

Podział zbiórki selektywnej

Od nowego roku na terenie miasta zbierane selektywnie są: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady, popiół i odpady opakowaniowe wielomateriałowe. – Odpady wytwarzane w naszych gospodarstwach domowych, ze względu na substancje, z których się składają, są coraz bardziej niebezpieczne dla środowiska. Oddzielajmy to, co można odzyskać, a resztę wrzucajmy do odpadów zmieszanych. Zwracajmy uwagę na etykiety. Znajdują się na nich wskazówki, gdzie wrzucić dane odpady – apeluje Klaudia Bartkowiak. Prócz wspomnianych wcześniej frakcji mieszkańcy mogą we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Marklowickiej: odpady niebezpieczne, przeterminowane leki i chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony (8 sztuk na rok na jedną nieruchomość), odpady budowlane i rozbiórkowe (do 800 kg na 3 lata na jedną nieruchomość), meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte baterie i akumulatory, tekstylia i odzież, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych (powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych).

Bio-rewolucja

Wodzisławska rewolucja śmieciowa dotyka głównie kwestii segregacji bioodpadów. Jak przekazuje Klaudia Bartkowiak, w ramach opłaty miasto będzie wyposażać właścicieli nieruchomości zabudowy wielolokalowej w 8-litrowe worki do gromadzenia bioodpadów, które potem mają być umieszczane przez wodzisławian w gniazdach śmieciowych. Mowa tu o 4 workach miesięcznie na jednego mieszkańca, tzn. że 4-osobowa rodzina otrzyma na miesiąc 16 worków. Będą one dostarczane mieszkańcom za pośrednictwem wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. – Jeśli otrzymaliście już worki, gromadźcie w nich bioodpady. Jeśli ich jeszcze nie otrzymaliście, zbierajcie odpady biodegradowalne jak dotychczas, w swoich pojemnikach, czy kubłach i wyrzucajcie je do brązowego pojemnika w gnieździe śmieciowym – informuje Klaudia Bartkowiak. W zabudowie jednorodzinnej doszło z kolei do zmiany z worków na pojemniki. W ramach opłaty miasto wyposaży w pojemnik do zbierania bioodpadów o pojemności 240 litrów. Taką prośbę trzeba jednak złożyć pisemnie i dostarczyć do wodzisławskiego magistratu bądź wysłać na adres e-mail: pojemnikbio@wodzislaw-slaski.pl. W innym razie pojemnik nie zostanie przyznany.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Piotrmały (91.214. * .18) 23.01.2021 13:18

UCHWAŁA NR XXII/176/20
RADY MIEJSKIEJ WODZISŁAWIA ŚLĄSKIEGO
z dnia 27 maja 2020 r. - odpady budowlane i rozbiórkowe (do 800 kg na 3 lata na jedną nieruchomość- Czy ktoś ma wyobrażenie ile to jest 800 kg gruzu? Było 500 kg na rok. Znowu wyskoczyć trzeba z kasy. Zamiast ludzi zachęcać do wywozu gruzu do PSZOK... zachęca się do wyrzucenia gruzu gdzie popadnie. W innych miastach mieszkaniec dostaje worki na gruz za darmo, a nawet firmy odbierają odpady budowlane.