Więcej kasy na kulturę i sport. Mniej dla przedsiębiorców
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2021 r. został uchwalony. Nie obyło się jednak bez szerokiej dyskusji.
Głos społeczników
Nim uchwała została poddana pod głosowanie, głos zabrali przedstawiciele środowiska organizacji pozarządowych. Zofia Bornikowska ze stowarzyszenia Nasz Wodzisław skrytykowała zmiany, jakie zaproponował radny Jędryka. – Wydaje mi się, że obcinanie środków finansowych na wsparcie działań organizacji pozarządowych jest zupełnie niewytłumaczalne. Dla mnie osobiście absurdalne i skandaliczne – mówiła. Krytycznie odniosła się do likwidacji działań zmierzających ku integracji cudzoziemców oraz obcięciu środków na rozwój przedsiębiorczości. Jej zdanie podzielił prezes wodzisławskiej Izby Gospodarczej Krzysztof Dybiec. Inne spojrzenie na sprawę miała Joanna Stanisz-Cebula ze stowarzyszenia Saturator. – Dziękuję za poprawki do projektu uchwały, jakie zgłosił radny Adrian Jędryka. Cieszę się, że zostały one zgłoszone – mówiła.
Radni zdecydowali
Głos w dyskusji zabrała również Izabela Kalinowska. Nawiązała do spotkania przedstawicieli wodzisławskich organizacji pozarządowych, które zorganizował magistrat w połowie października. Głównym jego celem było opracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2021 r. – Organizacje coś postanowiły, na coś się z prezydentem umówiły, a potem przychodzą radni i nie wiadomo z czyim poparciem, nagle w tym programie zaczynają wprowadzać własne partykularne zmiany. Czy mi się to podoba, czy nie muszę to uszanować – skitowała. Adrian Jędryka odparł, że wspomniane spotkanie nie było oficjalnym elementem konsultacji społecznych. W efekcie jako radny nie otrzymał informacji, jakie uwagi zgłaszali na nim społecznicy. W dyskusję włączyła się również Joanna Stanisz-Cebula. – Byłam obecna na październikowym spotkaniu z panem prezydentem. Wówczas prezentując założenia programu, kilkukrotnie podkreślano, że jest to tylko propozycja, która może ulec zmianie. Dlatego sformułowanie, że się na coś umówiliśmy chyba nie jest do końca adekwatne – dodała. Następnie radni przeszli do głosowania nad uchwałą. Większością głosów przyjęli ją w formie, jaką zaproponował radny Jędryka. W efekcie na: pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej zostanie przekazane 75 tys. zł; na ochronę i promocję zdrowia – 25 tys. zł; na rozwój przedsiębiorczości – 50 tys. zł; na kulturę, sztukę, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 95 tys. zł; na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej – 95 tys. zł; na ekologię – 70 tys. zł; na przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym – 90 tys. zł.
(juk)
Ludzie
Kierownik Biura Prezydenta Miasta w Urzędzie Miasta Racibórz