Mieszkańcy już wkrótce będą mogli wnosić własne projekty uchwał
Wodzisławscy radni rozpoczęli proces dający mieszkańcom miasta możliwość zgłaszania obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Już niedługo zostaną określone szczegółowe zapisy wnoszenia takich projektów.
WODZISŁAW ŚL. Na przełomie października i listopada zeszłego roku do wodzisławskiej rady trafił wniosek w sprawie realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Był on autorstwa Jana Pałasza, czyli ambasadora ogólnopolskiego projektu pn. Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0.
Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, w związku z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca dał możliwość radom miast i gmin powołania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. „Instytucja ta jest wyrazem woli ustawodawcy krajowego do zwiększania roli partycypacji mieszkańców we wspólnocie samorządowej” – podkreśla w piśmie Jan Pałasz. Dalej dodaje, że doświadczenia ogólnopolskie wskazują, że umożliwienie mieszkańcom zgłaszania projektów uchwał podnosi jakość działania samorządu, pozwala lepiej poznać ich potrzeby i pomysły, a co za tym idzie, zwiększa się poczucie odpowiedzialności za wspólnotę lokalną. „Mając na uwadze, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest ważnym narzędziem demokracji bezpośredniej, chcemy, aby mieszkańcy Wodzisławia Śl. mieli możliwość składania projektów uchwał w ramach tej instytucji” – spuentował na koniec swój wniosek Jan Pałasz.
Radni z komisji skarg, wniosków i petycji zapoznali się z wnioskiem i na grudniowym posiedzeniu go rozpatrzyli. Wcześniej zespół składający się z: Adrianny Tatarczyk-Makówki (radca prawny), Eugeniusza Ogrodnika (radny) oraz Ireneusza Skupnia (radny) wypracował stanowisko w tym zakresie. – Autor wniosku podkreślił, iż powodem do jego złożenia jest chęć stworzenia szczegółowych regulacji prawnych, które pozwolą mieszkańcom Wodzisławia Śl. na składanie projektów uchwał w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej – stwierdzili członkowie zespołu. W efekcie komisja, a następnie rada podczas grudniowych obrad wniosek Jana Pałasza uznały za zasadny.
Następnym krokiem rady miasta będzie określenie w drodze uchwały szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich przez mieszkańców. W szczególności kryteriów: tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalnych wymogów, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
(juk)