Nowy Ośrodek Kultury da nowe możliwości
GOGOŁOWA W ubiegłym tygodniu prezentowaliśmy wizualizację wyglądu nowego budynku Ośrodka Kultury w Gogołowej, który będzie dzielić swoją siedzibę z remizą OSP. Jakie są plany na wykorzystanie nowych pomieszczeń?
Nowy budynek, który ma powstać do 2022 roku będzie znacznie większy niż dotychczasowa siedziba OK w Gogołowej, a co za tym idzie stworzy większe możliwości działania. – W nowym budynku znajdzie się największa ze wszystkich trzech sal administrowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie. Nie będzie to jednak sala koncertowa, jednak będzie na niej duża scena. Oprócz tego do budynku zostanie przeniesiona i rozszerzona Izba Regionalna prowadzona przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gogołowej. Ona istniała już w starym budynku, jednak nie była zbyt duża i przez to mało funkcjonalna. W nowym obiekcie izba będzie działać nie tylko jako miejsce wystawy, ale też miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Izba regionalna będzie mieć blisko 60 m2. W nowym ośrodku pojawią się także nowe koła zainteresowań – wyjaśnia Rafał Jabłoński, dyrektor GOKiR Mszana. W części strażackiej nowego budynku również będzie sporo miejsca, bo oprócz pomieszczeń operacyjnych, znajdzie się tam sala m.in. na zebrania strażaków i niewielkie uroczystości.
Szansa na dochód
– Rzeczą, która mnie bardzo cieszy jest kuchnia, dostosowana do wymogów sanepidu, w której będziemy mogli bezpiecznie przygotowywać posiłki. Ta kuchnia w połączeniu z salą mam nadzieję przyniesie dochód dla ośrodka kultury, bo zainteresowanie naszymi salami przed epidemią było bardzo duże. Mieszkańcy chętnie wynajmują je na jubileusze, urodziny czy rzadziej wesela. Stanowiłoby to dodatkowy dochód dla GOKiR. Trzeba podkreślić, że do tej pory na terenie gminy podczas różnego rodzaju uroczystości gminnych ze sporą liczbą zaproszonych gości, brakowało nam do tego odpowiednio wielkiej sali. Teraz ten problem się rozwiąże. Pół roku przed oddaniem budynku do użytku zostanie opracowany przeze mnie program kulturalny, który będzie prowadzony w ośrodku kultury w Gogołowej. Część zajęć, jak np. zajęcia taneczne czy teatralne zostaną przeniesione do Gogołowej, a także w nowym budynku będą działać zespoły, np. powstała w 2020 roku młodzieżowa formacja Garden Folk, a także klub szachowy – zapowiada Rafał Jabłoński. W planach jest również organizacja koncertów biletowanych, które jak się okazuje cieszą się większą popularnością niż koncerty bezpłatne.
Plac dla festynów
Już podczas konsultacji dyrektor GOKiR zawnioskował o umieszczenie naprzeciw nowego budynku (po drugiej stronie placu) skrzynki przyłączeniowej dla instalacji elektrycznej. Będzie ona pozwalała na podłączenie m.in. nagłośnienia i sprzętu podczas imprez plenerowych, bo scena będzie znajdowała się naprzeciw ośrodka. Dzięki zaproponowanemu układowi obejścia, podczas imprez plenerowych stworzy się strefa zamknięta. To będzie zwiększało bezpieczeństwo uczestników festynów.
Szymon Kamczyk