Montaż klimatyzacji Bytom - dopuszczalny poziom hałasu
Montaż klimatyzacji to złożony proces. Zanim doświadczona ekipa monterska podejmie się przygotowania instalacji, już na etapie planowania zakupu musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Musisz pamiętać, że wybór odpowiedniego urządzenia zmienia nie tylko twój komfort życia. Konieczne jest zwrócenie uwagi na głośność agregatu i wybór tego, który spełnia normy określone przez wspólnotę mieszkaniową.
Musisz wiedzieć, że klimatyzatory domowe mogą działać naprawdę cicho. Jednostki wewnętrzne osiągają nawet 16 dB, czyli znacznie mniej niż ludzki szept! Jednocześnie jednak dobrze jest pamiętać, że to agregat jest tą głośniejszą częścią składową całego urządzenia, a w dodatku może wpływać nie tylko na twój komfort życia, ale także pogarszać go sąsiadom. Sprężarka ma również znaczenie dla środowiska naturalnego, dlatego jej dopuszczalną głośność dokładnie określają odpowiednie normy i rozporządzenia prawne. Szczególnie istotne jest natomiast Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. To właśnie ona precyzyjnie określa, jaki hałas mogą generować urządzenia znajdujące się po zewnętrznej stronie budynku w ciągu dnia i w czasie nocy.
Klimatyzacja Bytom - jak głośno może pracować agregat?
Wspomniane wyżej rozporządzenie określa precyzyjnie dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku, które mogą generować poszczególne źródła (wyłącza jedynie starty, lądowania oraz przeloty statków powietrznych i linie elektroenegetyczne). Z całą pewnością jednak obejmuje klimatyzatory. Aby montaż klimatyzacji okazał się dobrą inwestycją, upewnij się, jakie jest przeznaczenie terenu, na którym stoi blok lub dom i przemyśl, czy będziesz używał urządzenia także nocą. W takim przypadku głośność agregatu nie powinna przekraczać 45 dB.
Czy głośność jednostki wewnętrznej również jest regulowana prawnie? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale to także określa odpowiednia norma - PN-87/B-02151/02 ,,Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”. Jeśli więc planujesz montaż klimatyzacji, musisz wiedzieć, że jej dopuszczalna głośność w godzinach od 6.00 do 22.00 wynosi 40 dB(A), natomiast nocą nie może przekraczać 30 db(A).
Aby wybrać odpowiednie urządzenie, niezbędne jest także dokładne zapoznanie się z regulaminem spółdzielni. Okazuje się, że wiele z nich posiada istotne dla ciebie zapisy wewnętrzne, które precyzyjnie określają zasady, których musisz przestrzegać, decydując się na montaż klimatyzacji. Zdecydowana większość wykorzystuje wcześniej wspomniane rozporządzenie, a więc nakłada obowiązek montażu urządzenia, które generuje maksymalnie 55 dB w ciągu dnia i 45 w nocy.
Zanim zdecydujesz się na montaż klimatyzacji, dokładnie przeanalizuj parametry obu jednostek i wybierz tę, która wpisuje się w ustalone normy. W ten sposób unikniesz nieprzyjemności i będziesz mógł cieszyć się komfortem termicznym w swoim mieszkaniu. Musisz zdawać sobie sprawę, że zbyt głośne urządzenie może stać się przyczyną kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która posiada uprawnienia do przeprowadzenia pomiarów emitowanego hałasu. W zakresie jej kompetencji leży nałożenie na lokatora obowiązku demontażu wybranego urządzenia.
Nowoczesna klimatyzacja domowa generuje najczęściej od 42 do 53 dB. Poziom hałasu mierzony jest z odległości 1 metra od agregatu. Okazuje się, że możesz zdecydować się na montaż klimatyzacji, wybierając niemal każdy model o mocy 2,5 kW czy 3,5 kW.
Materiał zewnętrzny