Plan na walkę z uzależnieniami
PSZÓW Radni uchwalili nowy Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, który ma na celu m.in. zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i prawnej dla osób uzależnionych oraz ich rodzin, a także profilaktykę, czyli przede wszystkim edukację młodzieży.
Z treści przygotowanego programu możemy dowiedzieć się, że bezpłatną pomoc terapeutyczną mieszkańcy mogą znaleźć w NZOZ Vitamed, a bezpłatną pomoc prawną w Urzędzie Miasta Pszów oraz MOK. Pomocy wychowawczej dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem uzależnień udzielą natomiast placówki oświatowe oraz Świetlica Środowiskowa. Pomoc można też uzyskać w OPS w Pszowie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Pszowie.
W placówkach, takich jak MOK czy szkoły, mają odbywać się m.in. spektakle, warsztaty i inne wydarzenia o charakterze profilaktycznym – przestrzegające młodych przed niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z uzależnieniami. W tym roku mają pojawić się także konkursy i zajęcia sportowe, promujące zdrowy styl życia i chroniące młodzież przed używkami. Oczywiście wszystko w sytuacji, kiedy tego typu zajęcia będą możliwe do realizacji po zniesieniu ograniczeń epidemicznych.
W tym roku zaplanowane są również imprezy profilaktyczne. To m.in. rajd rowerowy „Rowerem bez uzależnień”, mecze szóstek piłkarskich o Puchar Burmistrza Miasta Pszów (we współpracy z kołem HDK w Pszowie), a także akcje „Zima w mieście” i „Lato w mieście”, Dni Promocji Zdrowia oraz inne wydarzenia. Działalność edukacyjna ma też przekładać się na finansowanie Świetlicy Środowiskowej oraz organizowanie wyjazdów dla dzieci i młodzieży.
Gminny program profilaktyki reguluje również działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Członkom komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości 120 zł (brutto) za udział w posiedzeniach komisji oraz kontrolach punktów sprzedaży alkoholu. Ponadto za udział w posiedzeniach zespołu interwencyjno-motywującego dodatkowo członkowie komisji otrzymają każdorazowo 100 zł brutto.
(ska)
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu