Zaczynają fedrować nową ścianę
Pod Marklowicami rusza eksploatacja nowej ściany, która przebiegać będzie przez tereny zamieszkałe. Mieszkańcy muszą się więc liczyć z obniżeniem terenu oraz ze wstrząsami górniczymi.
MARKLOWICE Kopalnia KWK ROW Ruch Marcel rusza z eksploatację kolejnej ściany pod Marklowicami. Nieuchronnie wiązać się to będzie z pojawiającymi się na powierzchni uciążliwościami dla tamtejszych mieszkańców. O rozpoczęciu prac informuje Grzegorz Gwoździk, naczelny inżynier Ruchu Marcel.
Gdzie będą fedrować?
Ściana, która zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych tygodni to C-4 w pokładzie 507. Jej fedrunek zakończy się w sierpniu bieżącego roku. Eksploatacja będzie prowadzona na głębokości od 500 do 540 m przy średniej furcie wynoszącej 3,8 m. Całkowity wybieg ściany wyniesie 620 m. – W odniesieniu do powierzchni terenu, ściana rozpocznie swój bieg w rejonie ul. Krakusa, około 165 m na południe od strony ul. Strażackiej. Eksploatacja prowadzona będzie w kierunku północno-zachodnim, przechodząc w rejonie ulic Strażackiej i Okrężnej, a zakończy swój bieg w rejonie ul. Wyzwolenia, około 180 m na zachód od ul. Okrężnej – wyjaśnia naczelny inżynier Ruchu Marcel.
Obniży się teren
W wyniku eksploatacji ściany na powierzchni ujawnią się różnego rodzaju wpływy. – Maksymalne obniżenia terenu osiągające wartość 2 m wystąpią w terenie zabudowanym w rejonie ulic Okrężnej i Strażackiej – informuje Grzegorz Gwoździk dodając, że w zasięgu wpływów eksploatacyjnych znajduje się dokładnie 409 różnego rodzaju obiektów, w tym zamieszkane domy jednorodzinne. Zapewnia, że w trakcie ujawniania się wpływów eksploatacji górniczej, obiekty podlegające bezpośrednim wypływom ściany C-4 będą przedmiotem okresowych obserwacji budowlanych, a ewentualne uszkodzenia stwarzające uciążliwości w normalnym ich użytkowaniu będą usuwane przez kopalnię w trybie awaryjnym. – W terenie objętym wpływamy ściany, gdzie wcześniej zarejestrowano deformacje nieciągłe, istnieje możliwość ich reaktywacji. Obiekty budowlane zlokalizowane w tych rejonach zostaną poddane dodatkowym przeglądom w trakcie ujawniania się wypływów eksploatacyjnych – mówi naczelny inżynier Ruchu Marcel.
Zatrzęsie się też ziemia
Jak informuje Gwoździk, oprócz wpływów statycznych związanych z obniżaniem się terenu mogą wystąpić również wpływy dynamiczne związane z występowaniem okresowo wstrząsów górniczych. – Prognoza energii wstrząsów wykazała, że maksymalne wartości energii wstrząsów związanych z eksploatacją mogą osiągnąć 1x10do6J, a typowe, związane z normalnym ruchem ściany to 1x10do5J – informuje naczelny inżynier Ruchu Marcel. Zapewnia, że wstrząsy nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania tamtejszych obiektów budowlanych oraz infrastruktury technicznej. – W przypadku wystąpienia wstrząsu o energii mniejszej bądź równiej 10do5J pracownicy kopalni przeprowadzą oględziny kontrolne obiektów budowlanych, położonych w rejonie epicentrum wstrząsu, których właściciele zgłoszą wystąpienie uszkodzeń po wstrząsie, jak również obiektów specjalnych wytypowanych przez kopalnie – zapowiada Grzegorz Gwoździk.
(juk)
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Do_niżej (5.173. * .243)
trzeba było się uczyć !!
a nie teraz komentować i narzekać
na wszystko i wszystkich
każdy jest kowalem swojego losu
Miliardy corocznie dopłacamy do gornictwa o czym nawet dzieci wiedzą.Każdy dopłaca nawet sprzątaczka w żabce.Poza tym nikt tego „czarnego złota”nie kupuje,czasy maszyn parowych się dawno skończyły aby mieć ciepło i prąd wcale nie trzeba mieć węgla (cała Skandynawia,zachód i południe Europy wcale tego węgla nie potrzebuje) po co kopać coś czego nikt nie chce.I na koniec jeszcze jedna perełka górnik pracuje 25lat a potem dostaje najwyższą emeryturę w kraju przez kolejne 50lat a jak nie on to jego żona,która w życiu dnia w Polsce nie przepracowała.Powiedz to ludziom,którzy ciężko pracują na budowie po 50 lat by na emeryturze dostawać pare groszy.
Teraz już wiesz dlaczego WSZYSCY dopłacamy do tego interesu? Jak nie zrozumiałeś to poczytaj kilka razy i nie pisz tu głupot !
Docent a ile tego twoje sponsoringu z podatku idzie z paska?
Widziałem kiedyś pasek górniczy z którego zabierane jest blisko 50% wynagrodzenia na które składało się także składka barbórkowa węgiel natura, tak więc oni sami sobie na to pracują narażając życie dla tego żebyś miał ciepło i chałupie i prąd w domu.
Zbyszku dziennikarzowi chodziło o miąższość pokładu
a wiesz co to miąższość ?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
do ~~furta... nie pytaj mnie bo nie wiem o co dziennikarzowi bądź interlokutorowi chodziło. Wysokość ściany , dobowy postęp... tajemny język .
Po co oni to kopią jak na zwałach pełno niesprzedanego węgla
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
to górniku wykształcony ze stażem
jak powinno prawidłowo brzmieć te zdanie
" przy średniej furcie wynoszącej 3,8 m. "
... Przy średniej "furcie" ...a co to za za słowo zaklęcie "furcie".... " furta" jako wykształcony górnik z długoletnim stażem nie znam takiego słowa... po jakiemu to ? Nowomowa ?