Praca zdalna. Zobacz, jak efektywnie działać z własnego domu
Ostatni rok stanął pod znakiem nowych wyzwań. Pandemia koronawirusa postawiła pracowników oraz firmy pod ścianą i skłoniła do nowych rozwiązań. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, wiele przedsiębiorstw przeszło na pracę zdalną, nie tak popularną wcześniej. I chociaż to bardzo wygodne rozwiązanie, musi być zaimplementowane z głową. Jak skutecznie zorganizować pracę zdalną?
Praca zdalna - jak ją zorganizować?
Choć pozornie przejście na pracę zdalną może wydawać się łatwe, nie jest takie zwłaszcza dla pracodawcy. To dużo więcej niż przekazanie pracownikom narzędzi, czyli np. komputerów i monitorów. Firma funkcjonująca na co dzień w sposób stacjonarny musi odpowiednio dostosować swój system pracy, by równie efektywnie działać na odległość. Tworzy to wyzwania nie tylko technologiczne, ale też organizacyjne i kulturowe.
Podstawą pracy zdalnej w przedsiębiorstwie jest bezpieczna oraz odpowiednio wydajna struktura informatyczna. Wdrożenie takich struktur nie należy do łatwych zadań i specjalizują się w tym firmy takie jak kpmgspot.pl, które dostosowują rozwiązania informatyczne do specyfiki przedsiębiorstwa.
Prócz technologicznego wyzwania, jakim jest zapewnienie bezpiecznej sieci i struktury informatycznej, ważne jest także zadbanie o kulturę cyberbezpieczeństwa. Podstawą są specjalistyczne szkolenia dla pracowników z zakresu pracy zdalnej. W końcu żadna firma nie może sobie pozwolić na utratę wrażliwych danych. Połączenie bezpieczeństwa, odpowiedniej struktury informatycznej i edukacji pracowników to podstawa do zachowania ciągłości działania w każdej firmie.
Praca zdalna nie tylko w dobie pandemii. Jakie są korzyści?
Obecnie pracodawcy coraz poważniej rozważają przejście na system pracy zdalnej jako ten docelowy dla przedsiębiorstwa. Coś, co było nie do pomyślenia jeszcze 12 miesięcy temu, teraz staje się rzeczywistością. Dlaczego firmy inwestują w usprawnienie systemu pracy zdalnej i jakie to niesie ze sobą korzyści?
Wydarzenia ostatniego roku pokazują, że praca zdalna to odpowiedź na wiele sytuacji kryzysowych. Nie tylko pandemii, ale też problemów związanych z atakami terrorystycznymi czy katastrofami naturalnymi, jak powodzie. Implementując profesjonalne rozwiązania w system pracy zdalnej, firma ograniczy swoje ryzyko operacyjne.
Dodatkowo, praca zdalna to cięcie kosztów, z czego skorzystało wiele przedsiębiorstw w niedalekiej przeszłości. Odchodzą koszty wynajmu powierzchni biurowych czy kateringu dla pracowników.
Jak wynika z badań, 60% firm uważa, że usługi chmurowe i narzędzia pracy zdalnej zapewniają lepszą ciągłość działań biznesowych. Wbrew pozorom praca zdalna - komunikacja, przesył informacji i współpraca w chmurze - okazuje się efektywniejsza od stacjonarnego trybu pracy. W klasycznym trybie przepływ informacji potrafił być mniej efektywny z uwagi na przekaz ustny, który bywa niekompletny i ulotny.
Materiał zewnętrzny