Drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Krzanowicach
Krzanowiccy radni uchwalili nowe stawki za śmieci, które będą obowiązywały od marca. Zmiany jednak mocno obciążą domowe budżety, choć można koszty częściowo zmniejszyć, decydując się na kompostowanie bioodpadów. W samorządzie zdecydowano się również na częściowe wykluczenie z systemu nieruchomości niezamieszkałych, czyli m.in. sklepów i firm, które miały pogłębiać problem ze wzrostem kosztów systemu gospodarowania odpadami.
Miało być taniej...
Jan Długosz przypominał, że w chwili, kiedy rozpoczęto segregować popiół, pojawiła się nadzieja, że z czasem opłaty będą niższe, bo ceny uzyskane po przetargu będą atrakcyjniejsze. Okazało się jednak, że system podrożał o około 300 – 400 tys. złotych. Andrzej Strzedulla wyjaśniał, że gmina nigdy nie wie, jaką oferenci złożą ofertę. Nadmienił, że należy dążyć, do tego, aby produkować jak najmniej odpadów. Dalej włodarz porównał frakcje odpadów produkowanych w gminie Krzanowice oraz miejscowościach sąsiednich. I jak wskazał, ilość popiołów produkowanych na mieszkańca jest znacznie mniejsza, aniżeli w gminach, które posiadają sieć gazową.
Zaskarżyć oferenta?
Przewodniczący Długosz pytał również radcę prawego Aleksandra Żukowskiego, czy gmina może zaskarżyć kwotę, jaką oferent zażyczył sobie w przetargu. – Nie – odparł mecenas Żukowski. Wyjaśnił, że to nie jest problem, tylko i wyłącznie gminy Krzanowice, ale całej Polski. Wskazał, że wpływ na to mają koszty pracy, które są coraz droższe oraz opłaty związane z lokowaniem odpadów na regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych idą w górę. Zdaniem mecenasa kroki, które podejmuje gmina: modyfikując system oraz zachęcając do korzystania mieszkańców z kompostowników, służą ograniczenia tempa wzrostu. – Należy się jednak przygotować na to, że to drożało, drożeje i będzie drożeć – powiedział. Zauważył, że atrakcyjniejsze ceny mają te gminy, które same regulują gospodarkę odpadami. Taką możliwość daje prawo, które obowiązuje od 2017 r. i tzw. zamówienia in house (wewnętrzne). Przykładem może być więc Kuźnia Raciborska, gdzie tym zadaniem zajmuje się Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Tam mieszkańcy za śmieci obecnie płacą 23,50 zł.
Kontrole trwają
W samorządzie dostrzegają problem z osobami, które nie są zgłoszone do systemu, a produkują śmieci. Kilkadziesiąt wezwań do korekty deklaracji, zostało już wysłanych do mieszkańców. Przypomnijmy, w gminie zameldowanych jest 5 tys. 700 mieszkańców, a zadeklarowanych do odpadów nieco ponad 4 tys. 300. Różnica wynosi więc około 1400 mieszkańców, którzy nie płacą za śmieci. – Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że jeżeli zostanie ustalone, że ktoś zamieszkiwał (posesję – przyp. red.), a nie złożył deklaracji, to zostanie obciążony opłatą za cały okres zamieszkiwania tej osoby – przestrzegał podczas obrad burmistrz Andrzej Strzedulla.
Dawid Machecki
* To pojemnik brązowy, który w okresie letnim wykorzystywany jest na bioodpady. Zimą, już na popiół – więc na ten czas kubeł mieszkańcom ma zostać oddany.
Ludzie
Burmistrz Krzanowic.
Były przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach
Do okradanego.
Pseudoprzetrag? To zatrudnij się w zamówieniach publicznych i prowadź przetarg. Albo nie! załóż firmę i zgłoś się w przetargu, wtedy pogadamy.
Żaden rząd nie jest odpowiedzialny za opłaty śmieci I ścieki na to jest przetarg ale jak ktoś jest na nie odpowiednim stanowisku to Krzanowice wrócą do czasów pierwotnych szkoda tylko ludzi niszczą ale już nie długo będą wybory a sam burmistrz powinien sam odwołać się z stanowiska I radni zanim zniszczą przez te ostatnie lata ich rządów
Akurat śledzę całość do przetargu o śmieci występuje gmina i bierze firme która mniej oferuje a tu zero po drugie sprywatyzowane wodociągów co idzie na straty gminy i mieszkańców podwyżki na to są paragrafy jak ktoś pcha się na stołek a nie wie co z czym się to przykre tak zniszczyć Krzanowice przez 8 lat długi drogi zapadają się i część sprzedaży prywatyzację szok porażka czekamy aż będzie zmiana w gminie jeszce 2 lata musimy wytrzymać
https://www.nanowosmieci.pl/dlaczego-smieci-drozeja/
Tutaj jest wszystko wyjaśnione, dlaczego tak się dzieje a nie inaczej
Podwyżki opłat za śmieci to problem gmin w całej Polsce. W jednej jest taniej a w innej drożej. To nie zależy od burmistrza. Polski rząd powinien wprowadzić Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta, jak również system kaucyjny i depozytowy. To wiele by pomogło. Miejmy nadzieję że zostanie to wprowadzone jak najszybciej.
Pseudo przetarg z jednym Oferentem. Dla porównania 4 osobowa rodzina w Gminie Piotrowice 84PLN/miesiąc, a w Krzanowicach 126PLN/miesiąc. Tłumaczenie podwyżki raczej wyssane z palca. Skoro radni uchwalili taką podwyżkę to raczej wszyscy do odwołania! Jak Gmina zamierza sprawdzać firmę skoro do tej pory tego nie robiła? Ogłosić upadłość i przyłączyć do Pietrowic lub Krzyżanowic. Budynek Gminy zlicytować...
Deni zapoznaj się z tym kto jest odpowiedzialny za podwyżkę śmieci nie burmistrz tylko polski rząd poczytaj sobie o segregacji
Chcieliście macie nowego burmistrza moim zdaniem powinno zrobić szybko referendum odwołać burmistrza i radnych co rujnują Krzanowice i okolice prywatyzację wodociągów co przyczyniło się do wzrostu opat za wodę i ścieki podatki do góry śmieci do góry sprzedaż ośrodka zdrowia okłamują ludzi zadłużają gminę potwornie zmiany muszą być szybkie i nowe wybory
To jest chore ! My mamy do zapłaty w tym roku prawie 2000 PLN . Parę lat temu to było kilkaset złotych. Mówili, że jeśli będziemy segregować to wywóz będzie tańszy niż gdybyśmy nie segregowali. Jest zupełnie na odwrót... Tfu !
a ja się pytam, czemu, skoro pobierana jest opłata od osoby, przysługuje tylko jeden kosz (czarny) na rodzinę. Przecież logiczne jest, że skoro więcej osób w gospodarstwie, to i więcej śmieci, a wywożony jest tylko jeden co 2 tygodnie. Ilość koszy powinna też być proporcjonalna w stosunku do ilości osób w gospodarstwie domowym, za które się płaci.
w Krzanowicach mozna wykluczyc nieruchomosci niezamieszkane ale radni raciborskiej koalicji uwazaja co 100000 z miesiecznie to na waciki