Afera Pałacowa? Mieczysław Kieca komentuje sprzedaż zabytkowych belek
W mieście coraz głośniejsza staje się afera ze sprzedażą zabytkowych belek z remontowanego Pałacu Dietrichsteinów. W temacie głos zabrał prezydent, Mieczysław Kieca.
Zabytkowe belki do kupienia
Sprawa została nagłośniona w piątek, 19 lutego w późych godzinach wieczornych. Jeden z wodzisławskich serwisów na swoim profilu Facebook opublikował znalezione w sieci ogłoszenie, w którym autor informuje o możliwości... zakupu zabytkowych belek pochodzących z remontowanego wodzisławskiego pałacu.
Posiadamy na sprzedaż ponad 30m3 (ponad 300szt.) pięknych, zabytkowych belek z drewna iglastego, pochodzących z rozbiórki dachu i stropów z pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim - czytamy w ogłoszeniu. - Przekroje belek: od 130x110mm.- 280x310mm. oraz dłudości od 1.2m- 6.7m. Pochodzenie drewna jest udokumentowane! Podana cena za 1m3.- 3,500zł.
Informacja o ogłoszeniu wywołała spore poruszenie w mieście. Mieszkańcy pytają: Gdzie jest konserwator zabytków? Kto na to pozwolił? Dlaczego pozbawiamy naszego miasta dziedzictwa? Kto pozwala na to, żeby na lewo i prawo rozdawać historię naszego miasta? Głos w sprawie zabrał właśnie prezydent, Mieczysław Kieca.
"Dlaczego miasto nie chciało być właścicielem odpadu?"
- W ramach przetargu założyliśmy, że wszystkie odpady budowlane, stare elementy usuniętej więźby i inne, które nie mają charakteru zabytkowego i nie są wymagane do pozostawienia na obiekcie przez konserwatora zabytków, będą stanowiły własność wykonawcy. O tą szacunkową wartość tych rzeczy wykonawca pomniejsza swój zysk, czyli to, co złożył do miasta, ofertę wykonania tej inwestycji. I tak się stało. Dlatego też wykonawca jest właścicielem wszystkich elementów rozbiórkowych i utylizuje je zgodnie z przepisami prawa, a jeżeli jakieś we fragmencie chce sprzedać, to po prostu może je sprzedać. Powstaje pytanie - dlaczego miasto nie chciało być właścicielem odpadu? Dlatego, że musiałoby go zmagazynować za pieniądze, zabezpieczyć, a następnie musiałoby go sprzedać i zutylizować, a przychód jaki miasto miałoby ewentualnie z tej materii, stanowiłby dochód w projekcie i o tą kwotę pomniejszonoby nam dotację unijną - komentuje prezydent, dodając, że stara więźba dachowa nie mogła być wykorzystana w budowie nowej, bo nie spełniałaby wymagań PPOŻ.
Na co komu stare drzewo z więźby?
Ponad stuletnie drewno jest bardzo cenne, m.in. dla lutników, którzy tworzą instrumenty smyczkowe. Z takiego właśnie drewna wykonywana jest dusza skrzypiec, altówek czy wiolonczel. Dusza to mały patyczek wewnątrz pudła rezonansowego, dzięki któremu instrument wydaje bogatszy dźwięk.
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
@Higgy - ale to trzeba myśleć i mieć wyobraźnię, a od obecnych władz miasta trudno tego oczekiwać
Jakie to ma znaczenie czy konserwator pozwolił to drewno oddać czy poddać utylizacji ? To jest drewno z wodzisławskiego Pałacu liczące sobie sto lat. Komplet kosztuje ponad sto tysięcy złotych więc trudno nazywać je odpadem. Przecież można by je fajnie wykorzystać na terenie miasta tworząc jakąś atrakcję z adnotacją że belki pochodzą właśnie z Pałacu. Przykładowo można by zrobić z nich dach i ławy dla średniowiecznych studni czy też zupełnie coś innego ale na terenie Wodzisławia Śląskiego tak by te stuletnie bele pozostały w mieście. To jest historia, coś namacalnego i rzeczywistego czego pozbyto się jak gruzu po remoncie łazienki w osiedlowym mieszkaniu. I tutaj tkwi sedno całego problemu.
Norud ... a kto to dostał ?
No właśnie ... wykonawca remontu dostał gratis "odpad" wart w całości ponad 100.000 złotych i nie ma problemu ...
~Higgy (83.26. * .219)
kto to sprzedaje ?
i czy konserwator pozwolił na sprzedaż utylizację ?
Hahahahahahahshahahaha :-)
3.500 złotych to cena za 1m3
SŁOWNIE : trzy i pół tysiąca złotych za JEDEN metr sześcienny !
UWAGA : Całość to jak napisano ponad 30m3
SŁOWNIE : ponad trzydzieści metrów sześciennych !
Wybacz ale ... nie chcę Cię obrażać
~Higgy (83.26. * .219)
i na olx kto to sprzedaje Kieca?
Urząd Miasta Wodzisław Śląski ?
wykonawca remontu dostał to gratis jako odpad
jak pisze informacja ..
i ten wykonawca może to sprzedać i 35 000 za metr sześcienny
Ważne że konserwator zabytków stwierdził że te drewno nie jest potrzebne
~Higgy (83.26. * .219)
znalazłem ogłoszenie i cena to 3500 zeta
i teraz piszesz
~Higgy (83.26. * .219) 47 minut temu
......
Z resztą sto tysięcy złotych za drewniane bele które są podobno próchnem to jednak "trochę" dużo
.......
skąd te sto tysięcy ?????????????????
czy ty normalny jesteś ???
wpiszcie sobie w google belki z rozbiórki pałacu Dietrichsteinów i samo wyjdzie
Jeśli linku nie ma i nie było całej sprawy to znaczy że Nowiny wymyśliły sobie wszystko same ? Ciekawe który dziennikarz zredagował to ogłoszenie które cytują w tekście ? 30m3 całości przy cenie 3.500 zł za 1m3 za odpad budowlany który w ogłoszeniu nazwano zabytkiem ... Ale niech ci będzie że to ja jestem trollem
norud
odpuść mu
maiał trudne dzieciństwo
tata pił mama piła
wodę i sok
i teraz ma chwile na przerewe w lekcjach onilain
i pisze pierdy
Z resztą jakim trzeba być idiotą by pisać takie bzdury ... Z samego artykułu Nowin można wyliczyć jaka jest cena kompletu tych beli.
~Higgy (83.26. * .219)
"Naprawdę uważasz że nowiny mają dla mnie taki prestiż że jedynym celem jest "zabłysnąć" "
jedno zdanie z jego komentarza i wiadomo troll
Wesołych Świąt TROLLU
a linku dalej nie przedstawiłeś bo go nie ma i nie masz
Naprawdę uważasz że nowiny mają dla mnie taki prestiż że jedynym celem jest "zabłysnąć" na jakimś pseudoforum ? Hahaha skończ pie...dolić a linka poszukaj sobie sam. Może znajdziesz portal na którym to ogłoszenie zostało zamieszczone. Ja z pewnością niczego nie będę ułatwiał tobie i tobie podobnym.
~Higgy (83.26. * .219)
takich jak ty było tu dużo
jakoś zamilkli ...................
Poszperaj Sherlocku
~Higgy (83.26. * .219)
podasz tego linka czy bawisz się w ciuciubabkę
trollujesz i nie masz tego adresu !!!
po to aby tu zabłysnąć tu trollu !!!
~Higgy (83.26. * .219)
daj linka gdzie te próchno jak piszesz idzie po 100 000 zeta
czy trollujesz ?
Nawet w cytowanym ogłoszeniu zamieszczono informację że są to zabytkowe belki ! Jak więc od tak po prostu można uznać je za odpad ?
Poszperaj Sherlocku ...
~Higgy (83.26. * .219)
daj linka gdzie te próchno jak piszesz idzie po 100 000 zeta
Nawet gdyby konserwator nie uznał ich za zabytek to jednak pochodzą one z wodzisławskiego Pałacu i mają po sto lat. A to że nie jest to odpad budowlany świadczy ich cena. Z resztą sto tysięcy złotych za drewniane bele które są podobno próchnem to jednak "trochę" dużo. Gdyby to ode mnie zależało to odkopał bym średniowieczną studnię na Starym bądź Małym Rynku i z tych beli zrobił nad nią dach a pod nim ławy i tabliczki z adnotacją skąd pochodzą bele i jaka jest historia studni wodzisławskich. Administrator nie ma jednak chęci by podejmowac takie inicjatywy w Wodzisławiu Śląskim.
gościu ty czytać nie umiesz !
pisze wyraźnie w informacji NA STRONIE NOWINY.PL !!
cytuję !! :
"stare elementy usuniętej więźby i inne, które nie mają charakteru zabytkowego i nie są wymagane do pozostawienia na obiekcie przez konserwatora zabytków, będą stanowiły własność wykonawcy."
Tak trudno zrozumieć to danie z informacji przedstawionej przez nowiny ?
Konserwator zabytków stwierdził że te stare elementy więźby nie są wymagane aby pozostały w obiekcie.
Wykonawca może sprzedać od ręki a miasto musi zrobić wycenę przetarg itp a do tego czasu musi gdzieś to przechowywać i zabezpieczyć tak aby nie powstało z tego próchno. Jeśli policzyć koszty wyceny transportu składowania to może się okazać że trzeba do interesu dopłacić. Jeśli ma to wartość zabytkową to gdzie jest wojewódzki konserwator zabytków. To jest inwestycja na którą pozyskano obce fundusze i prawdopodobnie będzie kilkakrotniekontrolowana.
Jeśli dziwi was dziwnoburza z drewnem, które przestało być konstrukcyjne za sprawą kołatka i spuszczela, to pomyślcie, po co w ogóle zalewa się opinię publiczną tego typu bzdetami? Czy nie po to, aby problemy istotne szybko wyciszyć? To mieszanie bzdur z aferami, w mediach, nie jest żadnym przypadkiem.
Jeśli to drewno jest tak cenne, a "jest kasa do wydania" tłumaczą, że wykonawca odjął je z kosztów, to wystarczy poprosić o okazanie zapisów w umowie, dowodzącej, że to prawda i wskazanie pozycji w kosztorysie, jak to zbilansowano (w peelenach). Do tego momentu to tylko g... dziwnoburza.
A co z komputerami z urzędu??? Tez sie je utylizuje????
~Bezrobotyny (37.248. * .47)
zgłosiłeś to do odpowiednich władz te przekrety ?
wyzlomowane i naprawione na koszt mieszkańców
czy tylko trolujesz ?
Prawda złe zarządzane miasto
CBA na tego idiote bo to uz totalne przegiecie pały, nie ma gdzie skladowac???? W SKM ul. Marklowicka jest kilka hektarow do skladowania, tam też stoja inne rarytasy schowane przed oczami mieszkanców, samochody z parkingow bez wlascicieli, wyzlomowane i naprawione na koszt mieszkańców za kilkadziesiat tysiecy zlotych i nagle znajduja sie wlasciciele. Takich perełek jest ogrom za panowania Kiecy. CBA CBA CBA
Miastu sie nie opłacało bo musiałoby ,magazynować drewno a ... wykonawca tego nie musi robić ! Na ile wyceniono to cenne drewno ?
Jasne , wszytko na śmietnik bo to „odpad” kute ogrodzenie sprzed urzędu tez poszło na śmietnik
"Aby ratować komuś życie przy resuscytacji, trzeba CZASAMI złamać żebro." - oczywiście tak miało brzmieć ost. zdanie ;) Zjadło dość ważny wyraz ;)
Dajcie spokój. Dzięki ogromnemu zastrzykowi dodatkowej kasy, którą Kieca i jego współpracownicy pozyskali dla miasta, ten budynek ma wreszcie szansę przestać być tylko "USC i muzeum" i nareszcie naprawdę wyglądać jak na pałac przystało - w końcu powrócono do oryginalnej koncepcji dachu. A wy roztrząsacie kwestie starych belek, które jak wynika z informacji są odpadem, byłyby dla miasta kosztem i w efekcie umniejszyłyby pozyskaną dotację... No ludzie! Rozumiem, że może sztorcnąć niektórych opis na portalu ogłoszeniowym ze sprzedażą "zabytkowych belek" ale to serio mała cena za to, co Wodzisław zyska finalnie. Aby ratować komuś życie przy resuscytacji, trzeba złamać żebro.
Kolejna prowokacja. Jest stare wymienia sie na nowe, a zabytki wykonuje się pod okiem konserwatora zabytków.
Ciekawe czy komentujący ten artykuł wiedzą w jaki sposób odbywa się gospodarowanie wszelkimi odpadami z remontów obiektów należących do miasta. Miasto to nie jest prywaciarz że może ot tak sobie sprzedać co chce. Musi zrobić wycenę, odpowiednie uchwały zarządzenia itp. Do tego czasu musi przechowywać gdzieś ten materiał. To wszystko generuje koszty i trwa sporo czasu. Owszem wśród materiałów z odzysku zdarzają się czasami takie perełki jak te belki ale z reguły jest to szmelc i inne dziadostwo nie nadające się do niczego. Drzewo pochodzące z wycinki którego nie można ot tak sobie od ręki sprzedać zazwyczaj leży na składowiskach i robi się z niego próchno. Więc jeśli można było materiał który nie ma wartości zabytkowej zagospodarować w ten sposób jak w tym pałacu to chwała za to. Nad materiałem zabytkowym powinien czuwać wojewódzki konserwator zabytków.
Sprawa belek powinna trafić do prokuratury
~~do Higgy.....nazywam ich trollami bo im się nic nie podoba.Jestem rodowitym wodzisławianinem,historie mojego Miasta i całego Śląska znam b.dobrze.Kocham swoje Miasto.Dobrze ,że przypominasz kilka historycznych faktów ale tu skupiamy się na belkach,szanuję poglądy innych ale do tych malkontentów nic nie przemawia.Źle i zawsze winny Kieca.Pytam więc co zrobić z tymi belkami ? A,tak na marginesie do merytorycznej dyskusji trzeba przynajmniej dwojga .Na tym forum zdecydowana większość to pyskacze i zawsze są na "nie" chocby nie wiem co obecny Prezydent robił dobrego.Po prostu z Bogiem w sercu i nienawiścią na ustach.Wcale nie bronię Prezydenta bo wiele spraw nie dograł ale też trzeba uszanować co on i Zarząd przez te kadencje zrobił. Na koniec jeszcze raz pytam co zrobić z tymi belkami z pałacu ?
leszek2 ... Wodzisław Śląski jest naturalnym skarbem i prawdziwą perłą górnośląskiej prowincji. Niestety tylko dla tych którzy o tym wiedzą lub potrafią spojrzeć na to miasto oczami wyobraźni bo to co obecnie widać to niestety slumsy Bogoty. Współczesny Wodzisław Śląski to chlew w którym jednak pod tonami gó...na które wszystko dookoła oblepia kryją się prawdziwe skarby. Pierwszym z nich są krypty a w nich średniowieczni fełdałowie miasta i kościelni dostojnicy ówczesnych czasów. Niewielu jednak o tym wie że grobowce te kryją się pod posadzką kościoła WNMP na Starym Mieście. Gdyby zostały udostępnione stanowiły by atrakcję na skalę krajową. Drugim z nich są średniowieczne studnie które mieściły się w co najmniej trzech lokalizacjach - na Starym Rynku, na Małym Rynku i przy dawnym Domu Powstańca. Dziś po żadnej nie ma śladu gdyż konsekwentnie je zasypano. Kolejne części to góra straceń i oczywiście grodzisko na którym jeszcze w latach powojennych znajdowały się ruiny ze szczelnie zamkniętymi metalowymi drzwiami które prawdopodobnie były włazem do tunelu prowadzącego gdzieś w okolice Pałacu. Z resztą o tym tunelu mówi nawet jedna z wodzisławskich legend. No i wielkie cmentarzysko którego nigdy nie ekshumowano na placu Św. Krzyża. Tam mogą się znajdować nawet pochówki z czasów rodzimowierczych. Gdyby ktoś kiedyś o to zadbał to Wodzisław Śląski byłby niczym drugi Sandomierz. A co do samych beli to czy mało rzeczy można z nich zrobić w mieście ? Trzeba tylko chcieć lub też aż chcieć. I to jest właśnie problem Wodzisławia Śląskiego że tak niewielu to miasto po prostu kocha. Nie nazywaj więc ludzi którzy mają inny pogląd w sprawie trolami bo jak Kalu ukraść krowa to być dobrze ale jak Kalemu to być wielki złodziej.
Przez prezydenta warcholstwo przemawia. Dworowanie sobie z zabytków miejskich nazywając je odpadami jest już całkiem skandaliczne! A skandal kolejny będzie wtedy jak się dowiemy ile będzie milionów trzeba dodać do pałacu!
Wiedziałem,że trolle się znów odezwą.Tak źle ,tak niedobrze.Gdyby te belki zostawiono w jakimś magazynie i gniłyby to byłoby larum,chce się je sprzedać też źle.Sprzedajemy dziedzictwo narodowe ,śmiechu warte.A,może tak wystawić je na rynku na pokaz albo obwozić po mieście jakie to skarby mamy.Chce się pozyskać coś pieniędzy dla Miasta odzywa się chór przeciwników -nie,zostałyby gdzieś składowane -źle.Ludzie opamiętajcie się