Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Protest przeciwko budowie hal

W popularnym serwisie społecznościowym opublikowane zostały plakaty ostrzegające, że powstanie hal magazynowo-przemysłowych w Gorzyczkach oznaczać będzie prawdziwy kataklizm dla gminy Gorzyce. Zarazem powstała grupa o nazwie Gorzyczki Panattoni Protest. Akcja wywołała spore kontrowersje.

Protest przeciwko budowie hal
Skrzyżowanie ul. Raciborskiej z Rybnicką, codziennie jest zakorkowane. Powstała więc petycja o jego przebudowę na rondo lub zmianę organizacji pracy sygnalizacji świetlnej. Skrzyżowanie zostało kilka lat temu przebudowane

GORZYCZKI W Gorzyczkach planowana jest budowa co najmniej dwóch dużych hal magazynowych. Jedną przy ul. Raciborskiej obok stacji Moya chce budować deweloper przemysłowy 7R. Drugą większą halę planuje budować deweloper przemysłowy Panattoni Europe. Pisaliśmy już o tym wcześniej kilkakrotnie na naszych łamach. Choć gotową koncepcję hali przedstawił wcześniej 7R, to obecnie wydaje się, że bardziej zaawansowane prace prowadzi Panattoni. W grudniu ubiegłego roku Andrzej Cichoń, przedstawiciel Panattoni mówił nam, że planowany termin zakończenia tej inwestycji w Gorzyczkach to 2022 r. O ile nie pojawią się jakieś problemy.

Kilkanaście dni temu w mediach społecznościowych opublikowany został plakat informujący o powstaniu hal magazynowo-przemysłowych w Gorzyczkach. Plakat zawierał mocno kontrowersyjne treści. Autor pytał: „Czujesz się w naszej gminie bezpieczny?” i od razu odpowiadał: „To się zmieni, na tych halach ma pracować ponad 5500 osób, niewiadomego pochodzenia”. Nie wiadomo skąd autor czerpie dane o liczbie zatrudnionych, a już sugerowanie, że będą one zagrożeniem dla mieszkańców, bo ich pochodzenie jest niewiadome, wydaje się sporym nadużyciem. Na plakacie zawarty został również wpis, jakoby dzielnicowy miał ostrzegać miejscowych przedsiębiorców, że konieczne będzie montowanie krat w oknach, gdyż będzie to niebezpieczny teren. Osobę, która zamieściła plakat w mediach społecznościowych, zapytaliśmy o kontrowersyjne sformułowania na plakacie. Zapytaliśmy jacy pracownicy byliby odpowiedni, tzn. o odpowiednim pochodzeniu? I na czym oparto przeświadczenie o niebezpieczeństwie grożącym mieszkańcom i wynikającej z tego konieczności montowania krat w oknach? Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Na plakatach znalazło się też pytanie, kto/co mieszkańcom zapewni bezpieczeństwo? Autor przestrzega też przed hałasem 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. I wzmożonym ruchem aut ciężarowych, zarówno na skrzyżowaniu ul. Raciborskiej z DK 78 w Gorzycach, jak i na rondzie wjazdowym na autostradę A1 przy stacji Uniwar w Łaziskach. Poza tym autor wyraża troskę o leśną zwierzynę. I apeluje: „Mieszkańcy, musimy walczyć o nasze bezpieczeństwo i nie pozwolić, by takie inwestycje tu powstały”. Jest też zaproszenie na profil społecznościowy o nazwie Gorzyczki Panattoni Protest. Grupa liczy obecnie 74 członków.

O komentarz dotyczący protestu poprosiliśmy wójta gminy Gorzyce, Daniela Jakubczyka, który w budowie strefy gospodarczej w Gorzyczkach widzi sporą szansę na rozwój gminy i nowe miejsca pracy dla jej mieszkańców oraz sąsiednich gmin. – Pozostawię to bez komentarza – powiedział krótko Jakubczyk. Dodał jedynie, że rozmawiał z dzielnicowym i ten zaprzecza, że przestrzegał kogokolwiek przez potencjalnym niebezpieczeństwem. Plakat został skrytykowany przez niektórych internautów, którzy zwracali uwagę, że pisanie o osobach niewiadomego pochodzenia podchodzi pod rasizm. Zwracali też uwagę, że nowe inwestycje oznaczają nowe miejsca pracy i wpływy dla gminy. W efekcie w sieci została zamieszczona nowa, złagodzona wersja plakatu. W tej wersji nie ma już mowy o pracownikach niewiadomego pochodzenia, ani zagrożeniu przez nich tworzonym.(art)


Tiry zablokują Gorzyce i Gorzyczki? Mieszkańcy podpisali petycję

Niezależnie od użytych kontrowersyjnych treści, autorzy protestu zwrócili uwagę na kilka istotnych problemów, które mogą się pojawić, zwłaszcza związanych z ruchem aut ciężarowych. Już teraz na ul. Raciborskiej, a w zasadzie na dwóch jej końcach zdarzają się problemy komunikacyjne. Na wylocie ul. Raciborskiej do ul. Rybnickiej (DK 78) w Gorzycach tworzą się korki, co codziennie obserwują mieszkańcy tej okolicy. – Najgorzej jest rankiem i po popołudniu, od godz. 13.00 do 16.00. Ludzie jadą wtedy do pracy w Czechach lub z niej wracają. Do tego autobusy pracownicze KES-u czy EKO-Okien, tiry. Korki sięgają kilkuset metrów. A jak popadał śnieg, to dopiero pojawił się kłopot, bo wlot od strony Raciborskiej do skrzyżowania jest na wzniesieniu. I ciężkie pojazdy na śliskiej nawierzchni sobie nie radziły. Na tym skrzyżowaniu trzeba zmienić albo częstotliwość działania sygnalizacji świetlnej, albo w ogóle przebudować je na rondo, co uważam za najsensowniejsze rozwiązanie, o ile jest to możliwe – mówi Bogusław Jordan, redaktor portalu E-gorzyce.pl, który mieszka kilkaset metrów od skrzyżowania i codziennie widzi tworzące się korki, które utrudniają też życie mieszkańcom ul. Raciborskiej. Jordan zbierał podpisy pod petycją o przebudowę skrzyżowania, skierowaną do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Powiatowego Zarządu Dróg oraz do Wójta Gminy Gorzyce. W sumie podpisało się pod nią 400 mieszkańców gminy. Odpowiedzialnym za administrację skrzyżowaniem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tej sprawie zwróciliśmy się do katowickiego oddziału GDDKiA z pytaniami. A zwróciliśmy uwagę na to, że problem nie dotyczy tylko skrzyżowania w Gorzycach, ale również drugiego wylotu ul. Raciborskiej/Powstańców Śl. w Łaziskach na węźle Gorzyce autostrady A1. Zdarza się, że zjazd z autostrady i rondo komunikujące ów zjazd z ul. Powstańców Śl. i Raciborską korkowane jest przez tiry, które chcą zjechać na stację paliw w Łaziskach, znajdującą się poza autostradą. Nie brak obaw, że w sytuacji kiedy w pobliskich Gorzyczkach zostaną wybudowane hale magazynowe, to wówczas, w związku z jeszcze bardziej nasilonym ruchem aut ciężarowych, sytuacja na zjeździe A1 ulegnie dramatycznemu pogorszeniu. Zapytaliśmy GDDKiA, czy i jak zamierza rozwiązać ten problem.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~DICK (46.204. * .38) 08.03.2021 22:35

Korki w Gorzycach, ten co o nich pisze nie ma pojęcia co to jest korek na drodze, ba mam wrażenie że poza Gorzyce nie wyjeżdża...

~ciekawy (188.137. * .185) 28.02.2021 21:08

prawie się rozpłakałem jak poczytałem o biednym rylu który bedzie musiał pracować za 2 tysiące złotych, to sobie tam założycie z 10 związków zawodowych i wystrajkujecie jakieś pietnastki i szesnastki

aus 28.02.2021 20:05

@do przeciwko

miejsca pracy za 2k? to ty chyba nie wiesz ile w takich centrach ludzie zarabiają! siedzisz pod lasem w Gorzyczkach i myślisz że wszyscy zarabiają jak ty. Dopóki tutaj w SWD nie będzie takich inwestycji dopóty będzie 2k. Po to powstają te hale aby była dobra praca i konkurencja a nie wyzysk.

~Do_nizej (5.173. * .115) 26.02.2021 13:06
oceniono 4 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~przeciwko (188.117. * .110) 26.02.2021 11:44
oceniono 6 razy
-4
Zgłoś

Co wy opowiadacie o nowych miejscach pracy? zastanowiliście się Jakie to będą miejsca pracy? Za jakie wynagrodzenie? Wyobrażacie sobie górnika zarabiającego teraz 6k, czy więcej, że pójdzie ładować towar za 2k? mieszkancom się utrudni życie, a do roboty będą jeździlil ludzie nie waidomo skąd

right 26.02.2021 10:36
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To prawie jak z antenami nadawczymi telefonii - nikt ich nie chce - ale każdy ma i co ważniejsze - nie wyobraża sobie nie mieć telefonu.

aus 26.02.2021 10:34

Przepustowość Raciborskiej aby zwiększyć to = nowa droga wzdłuż A1 przez las do dawnych torów i Leśnicy i dalej do Turzy do DK78.

aus 26.02.2021 10:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Bogusławie, ta firma to szansa dla gminy Godów i całego powiatu. Praca na miejscu, podatki, prestiż. Także popierajcie to z całego serca i cieszcie się że coś w końcu będzie na poziomie europejskim. Co do reszty zgoda. Potrzeba jest NOWA droga od węzła A1 przez las wzdłuż torów kolejowych do Turzy Śląskiej do DK78. Zresztą sama linia kolejowa też może będzie reaktywowana i koło niej może być nowoczesna droga-obwodnica do węzła A1. Jeżeli ona by powstała to problem zniknie. Ale żeby powstała to może gmina musi mieć inwestora który w końcu zacznie budować. Wtedy będzie zapewniony wpływ z podatków i drogę można budować w kooperacji GDDKiA - Gmina - Powiat - Inwestor. Walczcie o nową obwodnicę a nie o blokowanie potrzebnych miejsc pracy i wpływów z podatku.

~Dżiibi (46.170. * .86) 26.02.2021 05:30
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Śmieszne to. Niby chcemy rozwoju , miejsc pracy , a jak już się pojawi potencjalny inwestor , to wielkie larum. Według mnie zabrakło koordynacji już podczas tworzenia stref gospodarczych na linii : Gmina - zarządcy dróg , bo to Gmina zna swoje plany na przyszłość i wtedy powinno się myśleć o dostosowaniu istniejącej lub planowanej infrastruktury drogowej.

b.Jordan 25.02.2021 23:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Strefa gospodarcza jest bardzo potrzebna dla rozwoju naszej gminy, lecz już teraz trzeba myśleć by zwiekszyc przepustowosć ulicy raciborskiej. Czego sie obawiam to tego ze teraz GDDKiA w taki czy inny sposób wytłumaczy że tego skrzyżowania nie potzreba przerabiac ale już za trzy lata jak firmy ruszą i zwiększy się ruch na tym odcinku to jak zwykle do remontu dojdzie gdy ruch będzie dużo większy niż teraz i wtedy będzie problem, bo tak to w Polsce bywa nie mysli się przyszłościowo tylko jakoś to będzie. B.Jordan

mhl999 25.02.2021 17:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

przecież ten zjazd robi obecnie za zjazd w mszanie

aus 25.02.2021 17:27
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

wstyd ta petycja i buractwo wiesniaków, którzy zamiast rozwoju chcą zacofanie cywilizacyjne, a jak im się dziki i wilki pojawią to też narzekać będą. wiocha jakich mało skoro myślą, że to coś złego.