Powstają założenia transformacji górnictwa. Związkowcy są optymistami
Prace nad treścią umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego są coraz bardziej zaawansowane. 23 lutego podczas kolejnej rundy rozmów pomiędzy przedstawicielami rządu i strony społecznej uzgodniono znaczną część kwestii związanych z systemem osłon socjalnych, rozwojem nowych technologii węglowych oraz transformacją gospodarczą regionu.
– Zaczynam być bardzo umiarkowanym, ale optymistą. Dzisiaj udało się w dużej części uzgodnić trzy rozdziały umowy społecznej. Przede wszystkim rozdział dotyczący osłon socjalnych i gwarancji zatrudnienia, rozdział dotyczący inwestycji technologicznych i rozdział dotyczący transformacji Śląska. Można powiedzieć, że ten ostatni rozdział jest uzgodniony w największym stopniu – powiedział po zakończeniu rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
Jak wskazał Dominik Kolorz, najważniejszym obszarem umowy społecznej, który wymaga jeszcze dalszych prac, są kwestie dotyczące subsydiowania kopalń oraz systemu notyfikacji umowy w Komisji Europejskiej. Rozbieżności pojawiają się również w części dotyczącej gwarancji zatrudnienia do emerytury dla pracowników kopalń. – Chcemy, żeby gwarancje zatrudnienia, które wynikają z naszego porozumienia z 25 września, były zapisane w ustawie. Póki co, strona rządowa na to się nie zgadza – wskazał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.
sorty "czasu"
25 lat pracy pod ziemią i emerytura
to im gwarantuje prawo jakie obowiązuje w Naszym Państwie
możesz płakać tarzać się na ziemi
do czsu to prawo obowiązuje
tylko się tu ośmieszasz
„Gwarancja zatrudnienia do emerytury” ich już całkiem wali,niech robią tak jak wszyscy do 65 a nie,że po 25 latach dalej przez 50 lat nasze dzieci będą im doplacały.
Pozamykać ten burdel im wcześniej tym lepiej i wszyscy na tym skorzystamy!