Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wody w dworcu... powyżej kolan. Miasto znalazło winnego?

Wracamy do sprawy wyremontowanego zaledwie półtora roku temu budynku dworca kolejowego w Wodzisławiu Śl., którego najniższe kondygnacje zalewa woda. Jak to się stało, że w momencie projektowania inwestycji budynek był suchy, a teraz... wody stoi w nim tyle, że nie trudno zmoczyć sobie... tyłek?

Wody w dworcu... powyżej kolan. Miasto znalazło winnego?

Powolne, a nie gwałtowne osuszanie

17 lutego odbyło się spotkanie wodzisławskich urzędników z projektantem, wykonawcą oraz rzeczoznawcą. Podczas spotkania ustalono, że w budynku zostaną wykonane dwie rząpie w celu uchwycenia i obniżenia wody. – Jest to rozwiązaniem tymczasowym – podkreśliła Grażyna Kłosok. – Nie można budynku osuszyć nagle, szybko i gwałtownie. Zdaniem specjalistów i rzeczoznawcy takie działania mogą zagrażać statyce i bezpieczeństwu obiektu. Musi to być robione w dłuższym okresie – dodała. Zwróciła uwagę, że aktualnie pracownicy wydziału inwestycji prowadzą intensywne prace w celu wypracowania najkorzystniejszej i najskuteczniejszej metody izolacji ścian, fundamentów i posadzek w poziomie piwnic. Następnie po przekazaniu odpowiednich środków przez radę będą wykonywane roboty. Pani naczelnik poinformowała radnych, ze miasto jak na razie poniosło koszty jedynie opracowania odwiertów (prawie 5 tys. zł). Resztę robót pokrył wykonawca w ramach gwarancji. Firmę DOMBUD poprosiliśmy o odniesienie się do przypuszczeń miasta, które uważa, że izolacja nie została dobrze wykonana. Czekamy na odpowiedź.

Sami sobie winni?

Po wysłuchaniu pani naczelnik głos zabrali radni. Wywiązała się szeroka dyskusja szczególnie w temacie różnic między izolacją lekką a ciężką. Radny Eugeniusz Ogrodnik zapytał urzędników, czy dworzec był wcześniej zalewany. – Być może podczas jego remontu zostały zaburzone porządki hydrologiczne – zwrócił uwagę. Magistrat nie posiada jednak informacji, czy historycznie występowały takie zdarzenia. – W momencie projektowania był suchy – podkreśliła naczelnik Kłosok. Ciekawe spojrzenie na sprawę przedstawił radny Adam Kantor. – Wybudowaliśmy parking na styku ul. Wyszyńskiego i Jana Pawła II oraz parking przy samym dworcu. Kiedyś w tych miejscach była trawa i ziemia, teraz jest bruk. Woda, która kiedyś wsiąka do tego gruntu, teraz idzie w kierunku dworca. Przez pewne nasze działania mogliśmy doprowadzić do tego, że wody przy dworcu pojawiło się więcej – zauważył.

Justyna Koniszewska

Ludzie

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 12.03.2021 14:56

Nadzór nad wieloma inwestycjami to lipa od lat. Wystarczy przypomnieć sobie plac zabaw w parku, o którym pisały m.in.nowiny. początkowo był zgodny z normą ale w późniejszym czasie jednak nie było tak różowo.zreszta "zielone pagórki" nadal są niebezpieczne. Pod kilkumilimetrową warstwa "zielonego" jest beton. Wystarczy, że dziecko się poślizgnię i uderzy głową. Tragedia gotowa. Sprawdźcie sobie też kostkę granitowa od muzeum do karuzeli. Zgodnie z dokumentacją przetargowa powinno być tam 35cm podbudowy w kilku rodzajach. Robiąc odwierty zapewne ktoś może się zdziwić.

CyberMar 12.03.2021 11:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A pompowanie wody tematu i tak nie rozwiąże...co gorsza może jeszcze pogorszyć istniejacy stan. Skoro woda grutnowa stoi tak wysoko, to jej odprowadzenie sztuczne może spowodować podmywanie fundamentów, osłabienie konstrukcji a w konsekwencji spękanie budynku i dalszą destrukcje...Tego nie można robić na łapucapu i z użyciem "domowych" metod. Pompa rząpiowa nie osuszy całego terenu! Może warto się zastanowić nad zewnetrzną hydroizolacją polimerową fundamentów? Trzeba pilnie też zrobić inspekcję studzienek kanalizacji burzowej. Inspekcja geodezyjna mogła być wykonana w okresie suchym, gdzie nie było takich opadów jak jesienią ubiegłego roku i tutaj bym nie szukał winnych. Ale już wykonanie niezgodne z projektem i odbiór z takimi błędami obciąża kierownika budowy i nadzór. Nie jestem budowlańcem ale jako takie pojecie mam.

aus 12.03.2021 11:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

dlatego dokumenty powinny być na BIP publiczne te z odbiorów inwestycji. Bo jest tak, ktoś z miasta odbiera bubel i to podpisuje, a później nie ponosi za to żadnych konsekwencji.

~Nochance (87.101. * .96) 12.03.2021 10:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Winnych nie będzie nigdy ! Tak samo z pałacem czy parkiem rozrywki. Podkreślam NIGDY!

aus 12.03.2021 09:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

"W wyniku oględzin odkrytych warstw rzeczoznawca stwierdził niezgodność wykonanych warstw betonu z inwentaryzacją podwykonawczą i naniesionymi w projekcie zmianami projektowymi. Odkrywki będą wykonywane jeszcze raz."

Coraz ciekawiej. Kto podpisywał inwentaryzację powykonawczą ze strony miasta?

aus 12.03.2021 09:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

" przed przystąpieniem do prac zleciła wykonanie Opinii geotechnicznej"

Macie opinie i ekspertyzy, teraz ci co skasowali za te buble pisane na kolanie i podpisywane zdalnie "rzetelne badania" niech płacą za remont. Proste jak drut. Czekam kiedy w końcu będzie wniosek do sądu o odszkodowanie.

aus 12.03.2021 09:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Grażyna.... powinna na emeryturę iść bo te wszystkie inwestycje to kiepsko stoją jak nigdy.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .27) 12.03.2021 08:57

Spokojnie, Lisek, w tekście stoi, że na pomysł takiej prowizorki już sami wpadli :)
"Podczas spotkania ustalono, że w budynku zostaną wykonane dwie rząpie w celu uchwycenia i obniżenia wody"

~Lisek (79.124. * .48) 07.03.2021 12:17
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Czy służby komunalne miasta nie posiadają pompy wody aby wypompować wodę? Dalej będą patrzeć, aż woda będzie z piwnicy na perony się wylewać? Pomysł do tej pory to dać 300tys ? Ludzie obudźcie się,czy prezydent też by czekał i nie wypompowywal wody ze swojego domu? Trzeba zacząć od najtańszej metody ,a nie zaraz dużo kasy

~tuka (195.72. * .222) 05.03.2021 01:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

za 200zł pompka z pływakiem i problem z głowy

~Kakofonia (3.35. * .139) 04.03.2021 16:28
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Juzefina (46.204. * .117) 04.03.2021 15:38
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~huculka (46.134. * .201) 04.03.2021 14:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

aquapark zrobcie w podziemiach :D

~RyłkO (87.207. * .185) 04.03.2021 11:11
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~gościu6 (93.179. * .248) 04.03.2021 11:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Właściwie to się nie ma czemu dziwić. Jak ktoś myśli że architekt rozwiąże problemy związane z budową budynku i z jego odwodnieniem to tak jest. Zarówno w urzędzie jak i przy realizacji inwestycji brak jest fachowców, budowlańców. Ale są architekci. No to mają ładny budynek pełen wody. Jak oni robili te badania latem w czasie suszy kiedy okoliczne drzewa ściągały wszystkie wody gruntowe aby przetrwać? No i kto interpretował te wyniki badań? A nie widzieli że budynek jest położony w dole i jak wybrukują cały ten teren to nie będzie powierzchni gdzie woda mogłaby wsiąkać w grunt? A może przy robotach przerwali gdzieś drenaż i cała woda zamiast odpływać to leje się do piwnic. Czy sprawdzili odwodnienie całej stacji czy tylko budynek? Czy w ogóle jest zrobiony drenaż wokół budynku? Niech najpierw przeczyszczą i sprawdzą kanalizację deszczową przyległych dróg i terenu stacji a potem decydują o sposobach naprawy

~FankaŻelu (168.119. * .117) 04.03.2021 10:43
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KUKUnaMUNIU (193.200. * .16) 04.03.2021 07:45
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A nawiasem mówiąc, nie lepiej było zrobić porządnie tą izolację przeciwwodną, niż sadzić sukulenty na ścianie?

~KUKUnaMUNIU (193.200. * .16) 04.03.2021 07:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wnikliwy, te zamulone studzienki kanalizy deszczowej są na pewno na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Przecież na pewno nie na gminnych, przepraszam, miejskich.

~ciekawy (188.137. * .185) 03.03.2021 20:37
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

wnikliwy 03.03.2021 18:53
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

Do KUKUnaMUNIU-woda z całego miasta spływa w najniższy punkt,tego nie zauważyli,radny coś tam wymyślił. Pytanie jest ,dlaczego nikt nie zauważył zapchanych studzienek na 26go Marca od skrzyżowania z ul Tysiąclecia w stronę Jana Pawła,gdzie też studzienki niedrożne. Woda nie wpada po drodze do studzienek,tylko płynie w kierunku stacji. Może radni spytają ,kiedy ktoś czyścił studzienki. Kilka lat nikt tego nie robił na pewno. Kiedyś dworca nie zalewało,bo dbano o studzienki kanalizacyjne,ale tego nie robi się już od kilkunastu lat na pewno. Piasek i wszystko co ulicą płynie zapycha studzienki ,które jak pisałem nieczyszczone od lat

luk 03.03.2021 18:49
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Czytam artykuł "Następnie po przekazaniu odpowiednich środków przez radę będą wykonywane roboty .Pani naczelnik poinformowała radnych, ze miasto jak na razie poniosło koszty jedynie opracowania odwiertów (prawie 5 tys. zł)" to jest skandal mieszkańcy miasta mają ponieść koszty tego BUBLA bo nie ma winnych. Przypominam że za dwa przetargi na trzy wzgórza przez które okradziono mieszkańców miasta i za bubel strzelnica do którego trzeba było włożyć kolejne 100 tyś zł Prezydent miasta Kieca nie odzyskał ani złotówki. To się nie dziwię że jeździmy po dziurawych drogach.

~Farsa (87.101. * .96) 03.03.2021 16:12
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Inzyniery z koziej du* i urzędnicy, eksperci wszyscy siebie warci!

~Drafggffvffgg (46.134. * .49) 03.03.2021 15:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

.MOŻE może może .

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .35) 03.03.2021 14:56
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

To wy bez ekspertyz nie wiedzieliście, że po zachodniej stronie macie potężną zlewnię wód z osiedli, ulic i parkingów, która naturalnie dąży do skumulowania spływu w dolinie rzeki, w której położony jest dworzec? Wow!