Krzyżanowice muszą walczyć z depopulacją. Postulaty radnego Huptasia
Oliwer Huptaś, radny opozycyjny z Krzyżanowic chciał w trakcie sesji przedstawić temat dotyczący propozycji rozwoju demograficznego. Do głosu jednak nie został dopuszczony, bo jak tłumaczył przewodniczący rady Brunon Chrzibek, najpierw z tematem sam się musi zapoznać, a później sprawa może być procedowana. – Ograniczane są nasze prawa – nie zgadzał się z decyzją inny radny, kolega klubowy radnego Huptasia. – Mówienie o tym, że my jesteśmy w jakiś sposób ograniczani, jest nie w porządku – odparł z kolei rajca z komitetu wójta.
Świątynia demokracji
Głos chciała zabrać jeszcze radna opozycyjna Barbara Szymczyna, ale nie została dopuszczona do głosu przez przewodniczącego. – Ja myślę, że jest to bezpodstawne. Mamy wyjaśnienie pana radcy prawnego, stanowisko autora propozycji oraz moje, jako przewodniczącego rady. Proponuję zamknąć dyskusję i oczekuję na państwa propozycję złożenia tego tutaj na biurko – powiedział.
Stanowisko przewodniczącego spotkało się z reakcją radnego Huptasia, który wydał swoje oświadczenie. W mowie nie zgadzał się ze stanowiskiem Brunona Chrzibka, który nie udzielił głosu radnej. – Stanowczo protestuję – nawoływał. – Ja myślałem, że zostając wybieranym na radnego, będę w lokalnej świątyni demokracji. Demokracja ma to do siebie, że wysłuchuje się uwag innych, nawet jak się ich nie podziela – stwierdził. – Pracujemy na sesji w reżimie sanitarnym w związku z ograniczeniami związanymi z SARS-CoV-2 i ja, jako przewodniczący rady jestem zobowiązany do takiego prowadzenia sesji, żeby była ona w miarę szybka przeprowadzona i pozwalała organom gminy na dalszą pracę – odpowiadał przewodniczący Chrzibek.
Dawid Machecki
Co proponują radni?
Co radni z Klubu Radnych Mieszkańców Gminy Krzyżanowice napisali w prezentacji? W materiałach, które otrzymaliśmy (podobnie jak pozostali goście na obradach) radni zwracają uwagę na problem zmniejszania się liczby mieszkańców gminy – w 2018 roku gminę zamieszkiwało 11095 osób, 2019 r. – 11031, zaś w 2020 r. – 10959. – W przeciągu 9 – 10 lat ubędzie nas o tyle, ile mieszka we wsi Bieńkowice – szacują rajcy, wskazując na ubytek około 1 tys. mieszkańców. Receptą radnych na odmianę tego trendu są: nieruchomości pod zabudowę jednorodzinną na preferencyjnych warunkach, jednocześnie decydując się na częściowy zwrot kosztów zakupu tych nieruchomości (w zależności czasu zameldowania oraz liczby osób zamieszkującą daną nieruchomość). W ocenie rajców na ten cel powinno zostać przeznaczonych 10 ha, średnio po 1 ha na sołectwo. W prezentacji założyli, że każdą nieruchomość mogłoby zamieszkać od 1 do 5 osób, co dałoby od 100 do 500 nowych mieszkańców.
Prezentacja radnych*Co konkretnie zapisane jest w paragrafach, do których nawiązał przewodniczący? Oto zapis ze statutu gminy Krzyżanowice.
§ 17. 1. Przewodniczący Rady prowadzi obrady według ustalonego porządku, otwierając i zamykając dyskusję nad każdym z punktów.
2. Przewodniczący Rady udziela głosu osobom uczestniczącym w sesji, zaproszonym gościom oraz osobom spośród publiczności po uprzednim zgłoszeniu się ich do dyskusji, według kolejności zgłoszeń; w uzasadnionych przypadkach może także udzielić głosu poza kolejnością.
3. Po uprzednim ostrzeżeniu przewodniczący może nakazać opuszczenie sali tym osobom spośród publiczności, które swoim zachowaniem lub wystąpieniami zakłócają porządek obrad bądź naruszają powagę sesji. Fakt ten odnotowuje się w protokole.
§ 18. 1. Przewodniczący Rady czuwa nad sprawnym przebiegiem obrad, a zwłaszcza nad zwięzłością wystąpień Radnych oraz innych osób uczestniczących w sesji.
2. Przewodniczący Rady może zwrócić uwagę Radnemu, który w swoim wystąpieniu odbiega od przedmiotu obrad, określonego w porządku obrad, wypowiedzi nie na temat oraz w sprawie czasu trwania wystąpienia.
3. Jeżeli temat lub sposób wystąpienia albo zachowania Radnego w sposób oczywisty zakłócają porządek obrad bądź uchybiają powadze sesji, Przewodniczący Rady, po wcześniejszym upomnieniu Radnego może odebrać mu głos, nakazując odnotowanie tego faktu w protokole.
Ludzie
Radna gminy Krzyżanowice
Były przewodniczący rady gminy Krzyżanowice
Radny gminy Krzyżanowice
Radna gminy Krzyżanowice
Radny gminy Krzyżanowice
Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice
Do NiestetyGlosowalem... dofinansowanie do zakupu działek przez Gminę jest dofinansowaniem wszystkich mieszkańców z ich kieszeni do czyjejś działki- jeżeli to taki pomysł ma opozycja - to znów stwierdzam, ze zostanie wypunktowana- ponieważ drodzy Państwo to zła konstrukcja - bo niby dlaczego mam dopłacać do czyjejś działki??? ( pieniądze Gmina ma z naszych podatków) Powtarzam- sygnalizowany problem przez opozycje jest ważny i fatalnie, ze rządzący tak się zachowali - tradycyjnie jednak brakuje tej opozycji doszlifowania swoich pomysłów. Pomyślcie jak zareagują wyborcy gdyby gmina miała dopłacać do zakupu prywatnych nieruchomości. Tego nie robi nawet UE - nie dopłaca do zakupu ziemi. Każdy działkę może kupić - są dostępne - trzeba jednak zachęcać i stwarzać warunki aby nie następowała depopulacja.
@DlaGminyANieDoZabawyWPolityke zwróć uwagę, że nie chodzi tylko o przekształcenie działek ale o refundację zakupu działek przez Gminę po spełnieniu warunków - przynajmniej tak to rozumiem. Pozostałe pomysły są jak najbardziej OK. Najważniejsze żeby podjąć dyskusję a nie tak jak to wyglądało na sesji: nie ma problemu, nas to nie dotyczy.
Witam, nasuwa się pytanie jeśli młody radny chce podjąć temat ważny dla mieszkańców na sesji a przewodniczący knebluje mu usta to gdzie w tej całej "machinie aparatu gminnego" są zwykli mieszkańcy??? wszystko zwalać na covid się nie da przecież żyć trzeba dalej....no chyba że patrzy się z perspektywy tego przewodniczącego co ma 70+...sorry to jest smutne! W wielu radach gmin są ludzie którzy powinni powinni iść na samorządową emeryturę. Bo są rzeczy ważniejsze dla gminy niż szkubanie pierza pod publikę!
Problem słusznie zauważony jednak zmiana gruntów rolnych na działki budowlane - to chybiony pomysł. W Gminie jest wiele działek o takim charakterze. Rozwój przedsiębiorczości- tworzenie stref dla biznesu to pierwszy krok. Drugi - kolejny żłobek i dłużej działające przedszkola ( a nie do 13-14 jak np: w Owsiszczach). Trzy - Karta mieszkańca Gminy i współpraca w tym temacie z przedsiębiorcami w celu wypracowania różnych ulg. Cztery - ograniczenie głupoty typu: ziemie pod żwirownie i kanały. Pięć - wniosek radnego tylko w zmienionej formie- wskazanie w Chalupkach, Bienkowicach, Tworkowie i Krzyzanowicach - miejsc w planie pod zabudowę wielomieszkaniowa ( te wioski mogą mieć z różnych względów potencjał do tego typu inwestycji)
radny został ograniczony w swoich prawach wykonywania mandatu radnego, a co za tym idzie w reprezentowaniu swoich wyborców. Przewodniczący rady do odpowiedzialności karnej powinien być pociągnięty,. oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.