Kto ma rację na temat awaryjności aquaparku? Prezydent czy nieufająca mu opozycja?
Paweł Rycka z Michałem Kuligą kwestionują opinię prezydenta miasta Dariusza Polowego, który twierdzi, że H2Ostróg działał od początku z wadą projektową, stąd jego kłopoty. Rajcy zadali włodarzowi szereg szczegółowych pytań w interpelacji.
Projekt aquaparku sporządziło w 2009 roku Biuro Projektowe MWM z Gliwic. Prace nad nią trwały ponad rok. Dokumentacja projektowa zawierała część dotyczącą technologii uzdatniania wody basenowej.
Po tym jak prezydent Raciborza Dariusz Polowy ogłosił na swojej konferencji prasowej, że aquapark zaprojektowano z wadą projektową radni zapytali go czy dokumentacja zawierała klauzulę, że jest wykonana zgodnie ze sztuką i może służyć celowi w jakim została wykonana? Z magistratu otrzymali odpowiedź, że wykonawca dokumentacji oświadczył, że przekazana dokumentacja projektowa wykonana została zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej, aktualnymi normami i przepisami prawa i jest kompletna z punktu widzenia celu, któremu ma służyć. Projekt budowlany i wykonawczy został też wykonany zgodnie z obowiązującymi wówczas normami.
Jak podali urzędnicy, na etapie realizacji inwestycji były dokonywane zmiany w dokumentacji. – Dotyczyły głównie pomp obiegowych. Według Kierownika Robót zmiany stanowiły nieistotne odstępstwo od Projektu Budowlanego i były wynikiem wycofania z produkcji projektowanych urządzeń. Wszystkie zmiany były konsultowane i akceptowane przez projektanta, nadzór i inwestora – zaznaczono w odpowiedzi. Dodano też, że nie ma dokumentów stwierdzających, że wprowadzone zmiany miały wpływ na obniżenie jakości technologii.
Końcowy odbiór inwestycji nastąpił 31 marca 2014 roku.
Wszystkie posiadane dokumenty potwierdzają wykonanie zgodnie z projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami – przekazał radnym wyznaczony do odpowiedzi wiceprezydent miasta Dawid Wacławczyk.
Inwestycja została odebrana pod względem sanitarnym przez Sanepid w 2014 r. Opinia sanitarna nie zgłosiła sprzeciwu, co do użytkowania obiektu. W momencie odbioru inwestycji była ona zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi, ppoż, technicznymi i sanitarnymi.
Po oddaniu obiektu do eksploatacji były przeprowadzane przeglądy techniczne gwarancyjne i pogwarancyjne
Decyzja o konieczności poprawy technologii basenowej wynikała z protokołów badań wykonywanych przez akredytowane laboratorium jak i Sanepidu w Raciborzu. Potwierdzona została ekspertyzą dotyczącą technologii uzdatniania wody basenowej opracowaną w maju 2018 roku. Na wykonanych przez akredytowane laboratorium w okresie między czerwcem 2018 a marcem 2019 r. 154 badań jakości wody, nieprawidłowości wykazano 124 razy.
Radni zwrócili uwagę, że w międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące jakości wody basenowej. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach zostało wprowadzone 9 listopada 2015 roku. – Nie posiadamy wiedzy jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie wprowadzona zmiana – stwierdzono w magistracie. Jak poinformowali radnych urzędnicy ekspertyza dotycząca technologii uzdatniania wody basenowej została opracowana w maju 2018 roku, po pogłębiających się problemach z utrzymaniem parametrów nie tylko fizykochemicznych ale coraz częściej mikrobiologicznych. Skutkowało to częściowymi wyłączeniami poszczególnych niecek z użytkowania. Ekspertyza ta nie była konsultowana z projektantem. Została opracowana przez firmę zajmującą się technologią wody basenowej Transcom z Katowic. Dokument wpłynął do Ośrodka Sportu i Rekreacji w maju 2018 roku. Miesiąc później znalazł się w urzędzie miasta.
- Proszę o podanie konkretnych działań w ramach których miała być „poprawiona” sytuacja aquaparku, ale proszę nie wymieniać konferencji prasowych, informacji internetowych, działań PR (spotkań, zdjęć, selfie i innych) – zwrócili się do włodarza Raciborza opozycyjni radni.
Ten podał, że w 2019 r. (podobnie jak w latach poprzednich) zostały wykonane najpilniejsze prace – m.in. regeneracja części pomp, wymiana złoża filtracyjnego w obiegu trzecim – brodziku). W 2020 r. zaplanowane zostały do wykonania kolejne prace, ale pandemia spowodowała, że czas przerwy technologicznej oraz sytuacja ekonomiczna uległy zmianie.
Takie rozwiązania nie poprawiały jednak sytuacji, a jedynie odwlekały w czasie nieuniknione, czyli modernizację systemu uzdatniania wody. Dlatego też odstąpiono od częściowych napraw, które miały charakter doraźny na rzecz kompleksowej modernizacji, która powinna rozwiązać większość problemów związanych z systemem uzdatniania wody i zwiększyć bezpieczeństwo bakteriologiczne korzystających z obiektu – stwierdzono w odpowiedzi na interpelację.
Zobacz również:
Ludzie
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Wiceprezydent Raciborza
Radny Gminy Racibórz.
A może zaczniemy od tego że 30 % ludzi przed wejściem omija prysznice szerokim łukiem, może zaczniemy od tego że 30 % ludzi jest na bakier z higiena? może ratownicy przed wejściem na basen powinni oceniać ( na oko ) stan zdrowia i higieny danych osób. Masz grzybicę brudne paznokcie, śmierdzisz całodniowym potem, albo ominąłeś prysznic - do domu leczyć się lub umyć.
O co ta cała awantura. Basen działa od początku normalnie. Czasowe zamknięcia wynikają z naturalnych (bakteryjnych) przerw technicznych. Tak to jest i już. Mieszkańcy to ciemny lud i przecież możemy mieć inaczej niż reszta świata. Mamy się czym szczycić. Tylko u nas basen za 30 baniek jest co chwilę zamykany. Brawo!!!
Lenk postawił bubla za 30mln z kieszeni mieszkańców. Teraz jego koledzy próbują nam wmówić że przez lata wszystko było OK. Panowie trochę szacunku do mieszkańców tego miasta!
To niech radni Lanka zapytają kobiet które miały problemy natury ginekologicznej po korzystaniu z H2O
czy jak zwykle Polowy mówi nieprawdę?
czy Polowy wreszcie rzetelnie zapoznaje się z dokumentami w jakiejkolwiek sprawie ?
czy Polowy wciąż unika odpowiedzi na pytania ,zasłaniając się czym popadnie?
czy nadal głównym zajęciem Polowego jest szukanie haków ?
czy Polowy tradycyjnie daje zajęcie sąsiadom i znajomym?
czy odpowiedzi można jak zawsze udzielać na adres poczty elektronicznej ?
czy tam czekają cenne nagrody?
W końcu będzie można pójść spokojnie na basen bez obaw o bakterie z którymi ciągle były problemy.
W 2018 przed wyborami Lenk otrzymał raport o stanie i wadach obiektu. Raport został schowany pod dywan, dopiero Polowy go ujawnił i teraz naprawia H2O.
Jakoś inne baseny, które były budowane nawet przed naszym akłaparkiem, nie miały takich problemów. To próba rozmydlenia sprawy, że niby ten syf to tylko zmiana rozporządzenia. " Na wykonanych przez akredytowane laboratorium w okresie między czerwcem 2018 a marcem 2019 r. 154 badań jakości wody, nieprawidłowości wykazano 124 razy", czyli przekroczenia około 14 razy w miesiącu, czyli syf średnio raz na dwa dni!!!! Przecież ten bubel trzeba naprawić, żeby życia ludzie nie stracili!!!!
Czy te bakterie spadają z nieba? Przecież to jest kryty basen!
Który basen w Polsce miał tyle przekroczeń i problemów z bakteriami co H2O. Tego bubla dawno trzeba była poprawic. Brawo panie Polowy.