Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Apelują o zarurowanie kłopotliwego rowu

Skomplikowała się sprawa zarurowania otwartego fragmentu rowu przebiegającego przez centrum Zawady. – Przed podjęciem jakichkolwiek działań musimy czekać na odpowiedź z Wód Polskich – mówią wodzisławscy urzędnicy.

Apelują o zarurowanie kłopotliwego rowu
100-metrowy newralgiczny otwarty fragment rowu przebiegający przez centrum dzielnicy Zawady znajduje się za sklepem spożywczym w kierunku ul. Długiej

WODZISŁAW ŚL. Jednym z tematów, nad którym pochylali się wodzisławscy radni w trakcie lutowego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska był ten dotyczący postępu prac nad zarurowaniem rowu przebiegającego przez centrum dzielnicy Zawada.

Przebieg rowu

W przygotowanej przez naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Katarzynę Banek dla radnych informacji można przeczytać, że rów, który przebiega przez centrum Zawady, swój początek bierze w głębokim jarze porośniętym drzewami liściastymi. Jego źródło stanowią naturalne wysięki wodne z wyżej położonych skarp jaru oraz wypływające wody z wylotów drenarskich. Następnie rów zakolami i meandrami snuje się w kierunku ul. Oraczy, dalej przekracza były szyb siarkowy przy ul. Chełmońskiego i kieruje się w stronę ul. Młodzieżowej i ul. Długiej. Rów zarurowany jest na kilku odcinkach. Jego 100-metrowy newralgiczny otwarty fragment znajduje się za sklepem spożywczym w kierunku ul. Długiej. Rów swoje ujście znajduje w potoku Syrynka.

Zarurowanie niekorzystne dla ochrony przeciwpowodziowej?

Miasto zleciło wykonanie analizy hydrologicznej w temacie możliwości zarurowania otwartego odcinka rowu przepływającego przez centrum Zawady. Jak poinformowała podczas posiedzenia komisji naczelnik Banek, opracowany w grudniu zeszłego roku dokument nie pozwala jednoznacznie wykluczyć, iż zarurowanie rowu nie będzie wpływało negatywnie na proces spływu powierzchniowego zlewni. – Analiza wskazuje, że działania polegające na zamykaniu otwartych koryt cieków, np. poprzez ich zarurowanie, zakłócają naturalny proces odwadniania terenu. Zbyt duże uszczelnienie zlewni na terenie zurbanizowanym i zabudowanym, na której znajduje się zbyt duża ilość zamkniętych pod rozmaite obiekty koryt rowów i cieków, powoduje zmniejszenie się retencji korytowej tych rowów i cieków – mówiła pani naczelnik. – Z uwagi na fakt, że omawiany rów odbiera wodę nie tylko, z sześciu innych rowów, ale również nadmiar wody bezpośrednio z ulic: Młodzieżowej, Paderewskiego i Długiej, a także biorąc pod uwagę lokalne warunki ochrony przed powodzią, rozwiązanie takie wydaje się być niekorzystne dla ochrony przeciwpowodziowej – dodała.

Apel o poważne zainteresowanie się sprawą

O zarurowanie otwartego odcinka rowu za sklepem spożywczym w kierunku ul. Długiej apelowali podczas posiedzenia komisji radny Jakub Elsner oraz przewodniczący dzielnicy Zawada Jan Zemło. Ten drugi zwrócił uwagę, że znajduje się on w samym centrum dzielnicy, w pobliżu szkoły i przedszkola i jest potencjalnie niebezpieczny dla poruszających się tamtędy dzieci. Podkreślał, że jest siedliskiem różnego rodzaju odpadów. – Zarurowanie tego otwartego fragmentu jest konieczne z tego względu, że w tym miejscu funkcjonuje on jako plomba. Proszę sobie wyobrazić sytuacje, kiedy liście, gałęzie i śmieci dostają się do zarurowanego odcinka w okolicach szkoły. Wówczas spowodują zator, spiętrzenie wody i w efekcie powódź centrum Zawady – mówił Jan Zemło. – Niezbędne, konieczne i pilne jest zarurowanie tego cieku – dodał prosząc o poważne zainteresowanie się tym tematem przez urzędników.

Czekają na odpowiedź z Wód Polskich

Co ciekawe, wykonana analiza hydrologiczna wskazuje również na inny charakter i rodzaj rowu. Sugeruje, że może stanowić ciek naturalny, czyli śródlądową wodę płynącą, która jest podstawowym elementem kształtującym zasoby wodne i każda jego zamian musi być uzgodniona z PGW Wody Polskie. W związku z tym miasto wystosowało pismo do Wód Polskich z prośbą o określenie rodzaju i charakteru rowu oraz możliwości jego zarurowania. – Dalsze kroki zostaną podjęte po uzyskaniu niezbędnych informacji – przekazała w trakcie obrad Katarzyna Banek. Miasto obecnie czeka na odpowiedź.

(juk)

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KUKUnaMUNIU (178.36. * .53) 26.03.2021 10:51

"Sprawdzanie stanu faktycznego" ma doprowadzić do uznania rzeczki za rów? Jakie jeszcze "rozbieżności" trzeba "wyjaśniać", żeby kolejny kawałek przyrody wyciąć, zarurować i zabetonować? Paranoja. Mało wam betonu wokół 300 metrowych domów, ledwo upchanych od płota do płota? Wszystko musi wyglądać równie bogato co kiczowato?

~do_poniżej (83.26. * .198) 20.03.2021 12:43

Ja proponuję zaprosić urzędników, przedstawicieli PGW Wody Polskie, naszych radnych i na miejscu po sprawdzeniu stanu faktycznego, wyjaśnić wszelkie rozbieżności bo z za biurka to trudno to ocenić.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .40) 20.03.2021 11:01

Najgorsze jest może to, że faktycznie, jeden radny chciałby, żeby było czysto i schludnie, ale iluś tam mieszkańców dzielnicy nie widzi nic złego w wywaleniu opakowań, do rzeki, zaraz po wyjściu ze sklepu. Często do tego sklepiku wstępuję w ciepłe weekendy i dziwię się, że tylu mieszkańców, idąc do swojego domu, w stronę Syrynki, po prostu rzuca śmieci za sklep.

~doKUKUnaMUNIU (83.26. * .198) 19.03.2021 14:20

Ja wiem jedno jeżeli nasi radni tego nie załatwią to miasto znów zapuści ten teren i wróci to co było chaszcze, śmieci, ogólnie syf.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .211) 19.03.2021 12:01

Przepraszam, centrum dzielnicy, oczywiście.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .211) 19.03.2021 11:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Argumentów do betonowania świata jest zawsze nieskończenie wiele. One się mnożą wszędzie, gdzie jest kasa do wydania i grupka ludzi przy tej kasie. W takim miejscu kable energetyczne nie muszą być napowietrzne, a to, że przez lata samowoli każdy sprytny już tam, po kolei, zarurował sobie swój odcinek, żeby łatwo trawkę kosić, przed wjazdem do hacjendy, to jeszcze nie znaczy, że zgodnie z prawem, regułami i zdrowym rozsądkiem. Doskonale o tym wiadomo, że czym więcej betonowania i rurowania tym kosztowniejsze późniejsze następstwa (u mnie ładnie, a że sąsiada topi ... nie moja broszka, prawda?). Pod boiskiem zarurowanie ma 102 metry, a nie 300. Nawet jak to zsumować z przepustem pod Młodzieżową, to tyle nie wyjdzie. A mulić rury może wam i piasek z doliny i fekalia z domów. Co za różnica, czy gałęzie w czasie ulew zatkają wlot po drugiej stronie Młodzieżowej. Po prostu wyżej zacznie wam topić centrum wsi, przy nawałnicach.

~doKUKUnaMUNIU (83.26. * .198) 19.03.2021 10:54

Na razie zarurowane jest ponad 300metrów cieku na odcinku wzdłuż ul. Młodzieżowej i pod terenem szkolnym i moim zdaniem nie zabezpieczenie około 90m. tego otwartego odcinka rowu czy potoku powoduje duże zagrożenie powodziowe, wystarczy popatrzeć już teraz te rury są mocno zamulone. Kilkanaście lat temu ten teren był zalany bo gałęzie zatarasowały przelot wody w rurach, strażacy z Zawady to czyścili a co będzie jak to się zatka pod szkołą kto tam wejdzie. po drugie ten rów płynie zakolami i często zmienia bieg dwa lata temu trzeba było przestawiać słup elektryczny bo był podmyty przez wodę i trzymał się tylko na przewodach i tego typu zagrożenia trzeba eliminować w pierwszej kolejności bo one mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, druga sprawa te drzewa które teraz tam rośną w części rosną w korycie potoku a większość rośnie wśród przewodów energetycznych co będzie jak woda podmyje korzenie i pozrywają przewody. to tylko część argumentów za jest ich dużo więcej

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .211) 19.03.2021 10:07

Na razie zarurowane jest 102 metry cieku. Teraz chcecie włożyć do rur kolejne 90 metrów. Skoro jest kasa do wydania na bruk i kilka latarenek, to można je ustawić równi dobrze na bulwarze, nad ciekiem wodnym, nie musi to być likwidacja rzeki pod kolejny ogródek piwny. Przecież kanalizacja sanitarna w Zawadzie w końcu powstanie? ZDW też od tego warunkuje dokończenie remontu drogi wojewódzkiej.

aus 19.03.2021 10:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

potok powinien pozostać a nie być zarurowany jak za komuny. To nie rów a potok od strony Pszowa i ulicy Siarkowej gdzie są złoża siarki i czystej wody. Ten durny pomysł tych bezradnych radnych jest chyba po to aby dalej do niego gówn a i szamba spuszczać. Pamiętacie sytuację z remontem drogi Młodzieżowej gdy odkryto co masowo robią mieszkańcy Zawady? No to macie odpowiedź. Jak zarurują to teraz nie na drogę ale do tego potoku łajno będą spuszczać zamiast wywozić nieczystości.

ABSOLUTNIE URZĄD MIASTA nie może się zgodzić na jakieś betonowanie i rurowanie potoku. Jak chcą niech sobie tam skwer nad wodą zrobią i go oczyszczą i łajno przestaną spuszczać.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .211) 19.03.2021 09:40

Ta, te odpowiedzi i pomysły z czapy powodują pewnie to niezwykłe "pięknienie". Jak zamkną kolejny odcinek rzeczki w rurę, tak jak pod boiskiem szkolnym, to problem z zamulaniem rury nie zmaleje ale wzrośnie. Zlewnie z Paderewskiego i Młodzieżowej będą szukały ujścia po jezdniach, co spowoduje że po każdym nawalnym deszczu zaleje skrzyżowania i cały parking przed boiskiem. Od kogo będziecie wtedy żądali powiększenia rurociągów deszczowych? Od ZDW? A co do "spożywania wódki w chaszczach" mam tylko jedną uwagę, czy to nie o to właśnie tu chodzi, żeby wyszynk alkoholu, prowadzony w pięknej Zawadzie tak blisko drzwi i okien szkoły zyskał ładną oprawę?

~op (91.192. * .86) 19.03.2021 08:23

jesteś przyjezdny to możesz nie wiedzieć ale od wieków dla miejscowych to zawsze była Zowada Śląskie nazwy naszych miejscowości różnią się od polskich

~do_ponżej (83.26. * .198) 19.03.2021 01:03

Może dla ciebie jest to Zowada dla mieszkańców jest to najładniej położona dzielnica Wodzisławia ZAWADA, rozumiem, że wkurza was "krytykantów", że Zawada pięknieje i w szybkim tempie nadrabia zaległości. Jeżeli mieszkańcy chcą zagospodarowanie centrum, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu było to zarośnięte haszczami miejsce dla miłośników spożywania trunków, Widać taki wizerunek centrum Zwady był dla was był odpowiedni. Proszę wybaczyć ale to mieszkańcy Zawady powinni mieć i nbhędą mieli ostateczny głos w tej sprawie

~KUKUnaMUNIU (193.200. * .16) 18.03.2021 14:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie dziwię się, że ci się wszystko muli od czytania, skoro każde zdanie "rozumiesz" na odwrót :)
Ten wasz rów to rzeczka. Ma kilka dopływów, z licznymi źródłami w Pszowie: główne to okolice ulic Niedurnego, Obrońców Pokoju, Astronautów, Pszowska, w Kokoszycach: okolice Pszowskiej , Dąbrowskiej i Oraczy. Zamula byle jakiego przekroju i spadku rurę, wrzuconą, pewnie prowizorycznie, pod boisko szkolne. Każde przełożenie rzeki do rury to idiotyzm, generujący dalszy ciąg coraz kosztowniejszych idiotyzmów. Zarurujecie to do każdego ze źródeł i i podłączycie do kranówki, żeby liści, piasku i błota woda nie niosła "do Zowady"?

~do_Zielonomi (5.184. * .103) 18.03.2021 13:04

@Zielonomi twoich głupot się nie da czytać, domagasz się ,żeby przekopać rów przez boisko to wtedy rów nie będzie zamulany, prosza cię nie zaśmiecaj internetu takimi komentarzami. Przyjedź zobacz a nie wypisuj głupot

~op (91.192. * .86) 17.03.2021 08:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

dziennikarz musi znależć informację jaka jest różnica między rowem a rzeczką

~Zielonomi (89.25. * .218) 17.03.2021 07:37

Wystarczyło posłuchać osób kompetentnych które mówiły o konieczności uzgodnień z Wodami Poskimi. Lamentowanie i artykuły w gazetach (dziwne że nie ma radnych na zdjęciu) nie zmieniają prawa i rzeczywistości. Argument o śmieciach i gałęziach jest kompletnie nietrafiony bo dalej w stronę szkoły jest juz długi odcinek zarurowany pod boiskiem. Może należy się przyznać ze istniejący zarurowany odcinek jest właśnie powodem problemów bo nie da się go oczyścić. Co do kwestii bezpieczeństwa to chyba do dziś nikt nie wpadł do tego rowu. A może by nad nim zrobić drewnianą konstrukcję a może jednak należy zapytać mieszkańców Zawady czego chcą (zróbił to Urząd Miasta a nie Radni)? Wszyscy mieszkańcy dzielnicy wiedzą że rów zbiera wody z całek okolicy. To bardzo prawdopodobne że jego zarurowanie zwiększy prawdopodobieństwo podtopień w tym rejonie. Naprawdę nic nie zmienimy w Naszym kraju i Naszych miastach jeśli nie zaczniemy działać jako społeczności opierając się na opiniach i doświadczeniu kompetentnych osób. Jeśli odcinek zostanie zarurowany i zabetonowany to napewno znikną ostanie drzewa w tym rejonie. Dla przypomnienia w centrum Zawady znikły już drzewa przy szkole (ciekawe dzięki komu?), wzdłuż ulicy Długiej. Opanujmy się i szukajmy drzew i zieleni w takich miejscach.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .202) 16.03.2021 09:12
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To ciekawe, że co w Pszowie jeszcze jest sumą kilku strug i potoków (większość zaczyna się w rejonach mieszkaniowych, podpiętych do kanalizacji sanitarnej), to już w wielkomiejskiej Zawadzie nagle jest "rowem", bo jest kasa do wydania na kolejny brukowany skwerek. Po prostu chcą uklepać kolejny plac pod kolejny pomnik marnotrawstwa, który tam zaplanowano. Przyroda, włącznie z drzewami (podchody do wycięcia drzew były opisywane jakiś czas temu - przy Siarkowej / Oraczy też podobne ciągoty, przy tej samej rzeczce, do wycięcia olszyn) i płynącą wodą, która jest ciekiem wodnym, a nie "rowem", stoi tu na drodze inwestycji. jak tylko Zawada przestanie zrzucać ścieki do rzeczki, to przestanie wam ona śmierdzieć.

~do_poniżej (46.134. * .239) 16.03.2021 08:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Przeczytaj spokojnie artykuł, w nim wyraźnie napisano, ze nie zarurowany w tym rejonie jest mały fragment rowu i jest realne niebezpieczeństwo, że do zarurowanego odcinka dostaną się śmieci i gałęzie a to grozi zatorem, takie sprawy trzeba rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności

~gościu6 (93.179. * .248) 16.03.2021 08:19
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ci radni to chyba z kosmosu i z lat 80 ubiegłego stulecia kiedy zarurowywano wszystkie cieki wodne. Robiono to dlatego aby można było bezkarnie wypuszczać ścieki z szamb i żeby nie było smrodu. Teraz w głupi sposób zasłaniają się dziećmi. Niech zrobią wkoło betonowe pustynie, zlikwidują wszystkie strumyki, cieki wodne i zbiorniki a potem niech się dziwią że jest susza, powódź i zmiany klimatyczne.