Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta o krzywdzących go insynuacjach ze strony radnych PiS

Grzegorz Swoboda odpowiedział na pytania postawione przez członków klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy podnieśli na lutowej sesji, że włodarz powiatu m.in. ma bogatszą od radnych wiedzę o sprawie wiceprezydenta Wacławczyka i spotyka się z przedsiębiorcami w sprawie przyszłości Zamku Piastowskiego.

Starosta o krzywdzących go insynuacjach ze strony radnych PiS
Radny Tomasz Kusy i starosta Grzegorz Swoboda.

Dokument o tytule „Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu jako podstawowa baza przychodowa lokalnego produktu turystycznego ziemi raciborskiej” rozpala od dłuższego czasu raciborskich samorządowców. W związku z tym opracowaniem miejscy radni donieśli do prokuratury na wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. Ten jest byłym radnym powiatowym i jego koledzy z rady przycisnęli na ostatniej sesji włodarza powiatu, żeby odpowiedział na szereg pytań związanych z tym projektem. Zamówił go Zarząd Powiatu. Radni PiS chcieli wiedzieć czy zamówienie to omówiono na tym forum? Dowiedzieli się, że koncepcja rozwoju zamku były szeroko omawiane w 2019 roku. Zajmowała się tym Komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji. Tam sformułowano wniosek o powołaniu zespołu doradczego ds. wypracowania koncepcji rozwoju Zamku Piastowskiego w Raciborzu i upoważniono zarząd powiatu do podpisania porozumienia z Prezydentem Miasta Racibórz w sprawie wspólnego funkcjonowania Zamku Piastowskiego. Jakie jeszcze pytania zadali włodarzowi rajcy pod przewodnictwem Tomasza Kusego?

– Czy starosta wiedział, że Dawid Wacławczyk przygotowuje drugą część opracowania o zamku i muzeum, na zlecenie z Miasta?

– Od początku rozmowy na temat rozwoju turystyki z uwzględnieniem Zamku Piastowskiego toczyły się w zamyśle współpracy obu samorządów. – Ze strony Powiatu deklarowałem pokrycie wynagrodzenia dla pomysłodawcy koncepcji, natomiast Miasto Racibórz złożyło deklarację finansowania wynagrodzenia drugiej osoby. Powiat Raciborski zajmował się realizacją swojej części zadania i skupiał się wyłącznie na działaniach w obrębie własnych kompetencji. W gestii starosty nie leżą decyzje z kim prezydent miasta zawrze umowę i jak zostaną określone wzajemne zobowiązania stron – wyjaśnia Grzegorz Swoboda.

– Czy prawdą jest, że zlecenie ówczesnemu radnemu części opracowania przez miasto a nie przez powiat, miało na celu ominięcie prawa (starosta nie może powierzyć radnemu powiatu wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej)?

– Nie, nie jest to prawda. Tak postawione pytanie nie odnosi się do sfery faktów i zdarzeń o charakterze informacji publicznej, a sformułowane jest wyłącznie jako insynuacja mająca na celu krzywdzące przypisywanie staroście raciborskiemu czynów czy zamiarów niezgodnych z obowiązującym prawem, niepoparte dowodami, wyłącznie w celu próby dyskredytacji funkcji starosty.

– Dlaczego zarząd nie wykorzystał tego dokumentu?

– Opracowany na podstawie umowy dokument jest własnością Powiatu Raciborskiego wykorzystywaną w bieżącej realizacji zadań, w szczególności w pracach zespołu doradczego ds. przygotowania rekomendacji w zakresie rozwoju oraz zmiany kierunków funkcjonowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu. – Wykorzystanie dokumentu nie oznacza, jak błędnie zakładają składający interpelację, pełnej jego realizacji czy bezwarunkowego wdrażania – podkreśla starosta Swoboda.

– Czy koncepcja nie jest zgodna z oczekiwaniami zarządu? Kto ponosi odpowiedzialność za niewłaściwe przygotowanie dokumentu?

– Zarząd Powiatu Raciborskiego nigdy nie uznał, że koncepcja jest niezgodna z jego oczekiwaniami. Wobec wyżej udzielonych informacji, teza zawarta w pytaniu została wysnuta wyłącznie przez składających interpelację i ma charakter subiektywnej oceny – uznał włodarz powiatu.

– Czy jest prawdą, że starosta prowadzi rozmowy z prywatnym przedsiębiorcą na temat zagospodarowania części zamku (budynku słodowni) na cele komercyjne? Jaki charakter mają wspomniane rozmowy i czy odbywają się za wiedzą całego zarządu?

– Realizując swoje obowiązki służbowe każdego dnia odbywam wiele spotkań, przeprowadzam wiele rozmów oraz uczestniczę w wielu wydarzeniach o charakterze służbowym, reprezentacyjnym, administracyjnym, samorządowym czy biznesowym. W kwestii możliwości wykorzystania potencjału zamku, zagospodarowania jego obiektów, w szczególności części słodowni wielokrotnie podejmowałem rozmowy i spotykałem się z przedstawicielami biznesu, rozważając formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Rozmawiałem też z przedstawicielami ministerstw czy dysponentami środków unijnych. Deklaruję wolę współpracy z każdym, kto może przyczynić się do rozwoju zamku i zwiększenia jego atrakcyjności dla mieszkańców zarówno w formie inwestycji, jak i idei, koncepcji czy podzielenia się pomysłami.

– Jaki charakter mają wizyty starosty w lokalu gastronomicznym prowadzonym przez przedsiębiorcę, z którym prowadzono rozmowy o zamku i kto uczestniczy w tych wizytach, opłacanych z budżetu Powiatu?

– Jako starosta reprezentujący Powiat Raciborski na zewnątrz, organizujący pracę zarządu powiatu i starostwa powiatowego, kierujący bieżącymi sprawami powiatu uczestniczę w wielu spotkaniach. Wizyty we wspomnianym lokalu gastronomicznym mają charakter spotkań z zaproszonymi gośćmi, w tym: z wójtami, starostami innych powiatów, członkami Zarządu Województwa Śląskiego, ministrami, panią konsul Niemiec, przedstawicielami firm współfinansujących inwestycje dotyczące rozwoju powiatu, gośćmi z miast partnerskich. Poczęstunek w ramach tych spotkań był finansowany ze środków funduszu reprezentacyjnego starosty.

(oprac. m)


Kalendarium niedoszłej współpracy

• 1 sierpnia 2019 roku starosta wystąpił do prezydenta Dariusza Polowego z propozycją współpracy obu samorządów i stworzenia koncepcji rozwoju turystyki z uwzględnieniem Zamku Piastowskiego.

• 16 października 2019 r. wiceprezydent Michał Fita potwierdził chęć współpracy i zaproponował powołanie zespołu, którego przewodniczącym mógłby zostać Grzegorz Wawoczny jako autor koncepcji połączenia Zamku i Muzeum. Ustalono z prezydentem Raciborza, że oba samorządy sfinansują koszt przygotowania koncepcji rozwoju produktu turystycznego – Miasto w kontekście muzeum, a Powiat dla zamku. Koncepcja miała być przedstawiona obu radom. Na tym etapie ustalono także, że Powiat pokryje wynagrodzenie dla autora opracowania.

• 14 i 28 stycznia 2020 r. starosta przekazał członkom zarządu bieżące informacje w sprawie oraz treść dokumentu o połączeniu Zamku i Muzeum.

• 5 marca 2020 roku otrzymali go wszyscy radni powiatowi. Miasto Racibórz deklarowało, że na sesji rady w lutym 2020 r. prezydent Polowy przedstawi projekt uchwały Rady Miasta dotyczący wspólnych działań zmierzających do zmiany kierunków funkcjonowania obu placówek: Muzeum w Raciborzu oraz agencji na Zamku Piastowskim. Analogiczny projekt uchwały miał przygotować Powiat Raciborski uwzględniając Zamek Piastowski.

• Zarówno w lutym, jak i w marcu 2020 r. taki projekt uchwały nie znalazł się w porządku obrad rady miasta.

• Zarząd powiatu na posiedzeniu 31 marca 2020 r. postanowił, że do omówienia projektu stosownej uchwały Rady Powiatu powróci w terminie późniejszym. Zajęto się walką z pandemią, a wątek „zamkowego muzeum” odłożono na lepsze czasy.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~R85h85vb (46.134. * .185) 21.03.2021 18:18

Najlepsze są te spotkanie slużbowe w lokalach gastronomicznych w ramach pracy, bo kawa i herbata i ciasteczka służbowe to za mało? Rozumiem w firmie prywatnej właścicieli robi co chce ale w administracji publicznej żeby nie można było wykonywać obowiązków w biurze? A wydatki mają być oszczędne, gospodarne i celowe.

~kajkoikokosza (193.105. * .170) 21.03.2021 07:41

Powiatowi obrońcy krokodyla mimowolnie wciągają do szamba coraz więcej osób w ratuszu, umoczonych w to zlecenie o produkcie turystycznym.Szukanie u starosty powiatu winy, za umowy podpisywane przez magistrat miejski ,świadczy o tym, że chyba kuso jest z logicznym myśleniem u tej opozycji ,która chce dowalić staroście a w efekcie topi prezydenta popieranego ( jeszcze?) przez PiS.

~asceza (193.22. * .243) 19.03.2021 13:48

niekompetencja na każdym kroku...

~niepijebyleczego (169.57. * .105) 19.03.2021 10:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Opozycja powiatowa usiłując ratować niedawnego radnego i swojego kolegę, przeprowadziła w nieudany sposób próbę ataku na starostę i mimowolnie doprowadziła do ujawnienia kolejnych faktów, które mogą pogrążyć włodarza miasta. Wychodzi , że w mieście kolesiostwo mogło być pomocne przy udzieleniu zlecenia.Czy ci opozycyjni radni powiatowi nie uczestniczyli w posiedzeniach tematycznych komisji, nie potrafią BIP czytać ? teraz wariata strugają? chyba trzeba lekcje łabędziego śpiewu pobrać , bo tego , że starosta mógł być odpowiedzialny za udzielenie dziwnego zamówienia Dawidowi przez miasto , nawet pijany by nie wymyślił!! a może powiatowa opozycja działa rozmyślnie, by pod płaszczykiem obrony ,dowalić ratuszowi?

~Magma (10.0. * .233) 19.03.2021 10:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak ja Tobie "współczuję" Wacławczyk tych wizyt i spotkań w Prokuraturze. Później będzie spektakularny proces sądowy, chętnie się wybiorę na posiedzenia, żeby zobaczyć zbolałą minę Twoją, po usłyszeniu wyroku

~CDN (159.8. * .185) 19.03.2021 09:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

to nie jest wyciąganie, wyciągnąć takimi sposobami już się nie da bo opracowanie jest w obiegu i trudno coś w nim zmienić.To są próby rozmydlenia i skierowania uwagi w innym kierunku,odnoszą jednak skutek odwrotny. Nielegalne wykorzystanie mienia powiatu jest ewidentne.oświadczenia i tłumaczenie w mediach Wicka nie tylko go nie wybiela ale topi jego mocodawcę i tego kto podpisał protokół odbioru dzieła.Irracjonalny atak opozycji powiatowej na starostę powoduje to, że ujawnia się tzw kuchnia sprawy a ta może być coraz bardziej kompromitująca dla miasta. Faktycznie wychodzi, że to zlecenie dla Wacława było z góry ukartowane i zlecone już wtedy, gdy powiat dysponował pracą redaktora( wystarczyło więc by miasto z tą pracą się zapoznało, a przecież samorządy deklarowały współpracę i to na piśmie) .Wygląda na to , że do plagiatu, może jeszcze dojść paserka, naruszenie ustawy zamówień publicznych i niegospodarność.Sprawa może być rozwojowa.

~fanklubprezesa (46.5. * .84) 19.03.2021 08:28

Zaczyna się wyciąganie Wacławczyka z błota. Wyciąganie za uszy. Czy te uszy wytrzymają taki ciężar? Wprawdzie kruk krukowi oka nie wykole, ale tym niemniej napięcie rośnie. A NAMowcy mówią, że miasto jest nasze, czyli ich.