Jak wybrać bramę do garażu znajdującego się w bryle domu?
Dobrze dobrana brama garażowa zapewnia wygodne użytkowanie, skutecznie chroni przed złodziejami i pasuje do elewacji domu. Spełnienie tych warunków jest istotne nie tylko w przypadku garaży wolnostojących, ale również tych znajdujących się w bryle domu. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego modelu?
Sposób otwierania bramy garażowej
Wybierając bramę garażową do budynku znajdującego się w bryle domu, powinniśmy m.in. zastanowić się nad sposobem jej otwierania. Model uchylny lub rozwierany może okazać się problematyczny w użytkowaniu na działkach z krótkim podjazdem, ponieważ potrzebuje nieco miejsca przed budynkiem. W takich sytuacjach dobrym wyborem będzie segmentowa lub rolowana brama garażowa. Oba te modele podnoszą się pionowo do góry, a brama segmentowa boczna otwiera się, zachodząc na jedną ze ścian budynku. Dzięki temu możliwe jest parkowanie bezpośrednio przed garażem bez obaw, że uszkodzimy auto.
Brama garażowa chroniąca przed złodziejami
Wybierając bramę garażową do budynku z bezpośrednim przejściem do części mieszkalnej, należy również zwrócić uwagę na jej parametry antywłamaniowe. Jest to ważne, ponieważ złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze. Rozsądnie jest więc postawić na model ze specjalnymi zabezpieczeniami, jak np. z automatycznym ryglowaniem się w prowadnicy, co uniemożliwia podważenie skrzydła bramy. Ponieważ działa ono mechanicznie, skutecznie chroni przed niepowołanymi gośćmi nawet podczas awarii zasilania. Wybierając napęd do bramy garażowej, warto też zwrócić uwagę, czy sygnał radiowy umożliwiający sterowanie skrzydłem jest dobrze chroniony przed przechwyceniem oraz przed zakłóceniami.
Parametry termoizolacyjne
Kolejnym ważnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania bramy garażowej, jest jej termoizolacyjność. Do budynku przylegającego bezpośrednio do części mieszkalnej warto wybrać model ocieplony, aby ograniczyć wychładzanie budynku, a co za tym idzie – zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Jeśli inwestorowi zależy szczególnie na dobrych parametrach izolacji termicznej bramy garażowej, powinien zdecydować się na model segmentowy zbudowany z grubych segmentów z przegrodą termiczną. Rozsądnym rozwiązaniem będzie też montaż specjalnego zestawu do ościeżnicy, który dzięki wykonanym z tworzywa sztucznego profilom pozwala oddzielić ościeżnicę bramy od ściany garażu, a tym samym zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Taki zestaw jest dodatkowym zabezpieczeniem przed stratami ciepła i sprawia, że brama garażowa zwiększa izolacyjność cieplną nawet o 15%, m.in. dzięki zastosowaniu uszczelek wargowych po bokach skrzydła oraz w jego górnej części.
Wzornictwo pasujące do elewacji
Brama garażowa stanowi duży element elewacji budynku, dlatego istotne jest, aby pasowała do stylu domu, drzwi wejściowych oraz koloru ścian. W budynkach klasycznych dobrym wyborem może być brama wykonana z litego drewna. Warto jednak wiedzieć, że również wykonane ze stali modele mogą mieć okleinę imitującą drewno. Nowoczesne bramy garażowe dostępne są w wielu kolorach do wyboru, a także ze wspomnianymi już okleinami dekoracyjnymi, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno stanowić trudności. Jeśli w garażu znajdują się dodatkowe drzwi boczne, powinny pod względem kolorystyki i wzornictwa pasować do bramy oraz do innych elementów elewacji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując bramę garażową?
Niezależnie od tego czy szukamy bramy garażowej do budynku wolnostojącego, czy też do garażu znajdującego się w bryle domu, warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa użytkowania. Rozsądnym wyborem będą więc modele wyposażone w specjalne osłony chroniące przed przypadkowym przytrzaśnięciem czy zmiażdżeniem palców. W bramach z napędem automatycznym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest mechanizm zatrzymujący skrzydło po napotkaniu jakiejkolwiek przeszkody. Tego typu rozwiązania zapobiegają nie tylko groźnym wypadkom, ale też uszkodzeniu auta.
Materiał zewnętrzny