Racibórz. Ludzkie szczątki sprzed 4000 lat odnalezione na polu
Ciekawa informacja płynie do nas z Muzeum w Raciborzu. Pewien rolnik ze Starej Wsi podczas prac polowych natrafił na ludzkie szczątki. Okazało się, że to fragment pochówku sprzed 4000 lat.
W połowie marca tego roku do Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu dotarła informacja o odnalezieniu przez rolnika na polu uprawnym w rejonie Raciborza – Starej Wsi ludzkich kości. Natychmiast podjęto działania terenowe mające na celu zabezpieczenie odnalezionych szczątków. Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku znajdującego się bardzo płytko (ok. 30 cm) poniżej poziomu terenu. Tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków. W porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków podjęto decyzję o eksploracji odkrytego grobu.
Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód, co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu. W opisywanym przypadku kości nóg zostały wydobyte na powierzchnię podczas prac polowych. Poniżej oraz obok wyeksplorowanego grobu zaobserwowano 2 kolejne pochówki (także ułożone na boku) co dowodzi, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska. W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego. Podjęto decyzję o odłożeniu dalszej eksploracji do zakończenia sezonu prac rolniczych. Pochówki zostały zabezpieczone a kolejne prace badawcze przeprowadzone zostaną jesienią tego roku.
źródło: Muzeum w Raciborzu, oprac. ż
Pracowałem jako młody inż. przy budowie kolektora oczyszczalni w Raciborzu, robotnicy często znajdowali w żwirze artefakty z neolitu. Roboty przerwano z powodu braku zgody na przejście kolektora przez wały ppow.