Najemcy komunalnych mieszkań płacą zawyżony czynsz?
– Ujawniamy aferę mieszkaniową – mówią Kacper Biernacki i Bartosz Młotek, działacze stowarzyszenia Wodzisław 2.0. – Mieszkańcy Wodzisławia Śl. byli przez lata oszukiwani na metrażu mieszkań komunalnych – dodają. Według ich wiedzy, rekordzista płaci za 5 metrów więcej - o tyle w rzeczywistości jest mniejsza powierzchnia wynajmowanego lokalu.
WODZISŁAW ŚL. Czy istnieją rozbieżności w metrażach wodzisławskich mieszkań komunalnych? Tak wynika z pomiarów i analiz przeprowadzonych przez stowarzyszenie Wodzisław 2.0. Oznaczać to może, że mieszkańcy przez wiele lat płacili wyższe czynsze, niż powinni.
Inne liczby na umowach, inne w rzeczywistości
Jak mówią nam działacze stowarzyszenia Wodzisław 2.0, Kacper Biernacki i Bartosz Młotek, to dzięki życzliwości jednego z pracowników miejskiej spółki Domaro weszli w posiadanie informacji o tym, że metraż zapisany w umowach najmu lokali komunalnych jest zawyżony. – Postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia – przyznają nam. – Pomiary wykonaliśmy w 10 mieszkaniach w różnych miejscach i w różnym budownictwie. To, co pokazały wyniki bardzo nas zdziwiło – dodają. Kacper Biernacki mówi, że w trzech lokalach różnice pomiędzy metrażem z umowy a metrażem rzeczywistym wynosiły poniżej 1 m². W siedmiu lokalach natomiast metraż w umowie był znacznie zawyżony. – Rekordzista płaci za prawie 5 metrów więcej, niż wynosi powierzchnia wynajmowanego mieszkania – alarmuje Biernacki. Dodaje, że średnio zawyżony metraż to około 2,5 m².
Bezpłatny pomiar mieszkania
Młotek i Biernacki szacują, że zawyżony metraż może dotyczyć nawet 70% lokali komunalnych, czyli blisko 1600 mieszkań. Co oznacza to dla mieszkańców? – To, że przez ostatnie lata płacili większy czynsz niż powinni – mówi jasno Bartosz Młotek. – Średnia kwota za ostatnie 6 lat może wynieść około 900 zł na jedno mieszkanie. Stan rzeczywisty może okazać się jednak jeszcze większy – dodaje. Działacze Wodzisławia 2.0 zauważają, że pobieranie czynszu za metraż większy niż w rzeczywistości podlega pod artykuł 410 Kodeksu cywilnego, który mówi o świadczeniu nienależnym. – W takiej sytuacji najemca może żądać zwrotu nienależnie pobranej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami – zwracają uwagę Młotek i Biernacki. Dodają, że jako Stowarzyszenie zapewniają pomoc mieszkańcom w odzyskaniu bezpodstawnie zabranych im środków przez miasto. – Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych najemców mieszkań komunalnych. Każdy lokator może złożyć do spółki Domaro wniosek o przeprowadzenie pomiaru metrażu przez niezależną firmę. Pomiar jest bezpłatny dla mieszkańców – zauważają.
Ludzie
Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.
Na to musicie panowie uważać, czy nie wpuszczono was celowo w maliny. Metodologia pomiaru powierzchni użytkowej była rozmaicie definiowana, na przestrzeni lat, a najpowszechniejsza jest taka, że liczy się ją do gołych murów, to jest bez wykładzin tynkarskich, flizów, boazerii, itp., co powoduje, że pomiar inwentaryzacyjny gotowego, urządzonego mieszkania czy domu, da wynik zawsze mniejszy.