Łąki kwietne przy raciborskich przedszkolach i szkołach - urzędnicy czekają na zgłoszenia
Miasto Racibórz wspólnie z Fundacją Łąka oraz przy wsparciu Arboretum Bramy Morawskiej rozpoczyna akcję mającą na celu stworzenie niewielkich łąk w sąsiedztwie przedszkoli i szkół podstawowych. - Do udziału w akcji zachęcamy także inne placówki i stowarzyszenia. Na zgłoszenia czekamy do końca marca - infomuje magistrat.
- Poprosiliśmy placówki chętne do wzięcia udziału w akcji o wyznaczenie miejsca i podanie wymiaru przestrzeni pod mini-łąkę (minimalna przestrzeń: 4m2) oraz informacji czy ma to być łąka jednoroczna czy też wieloletnia. Na takie dane czekamy do 31 marca. Zgłoszenia do udziału w akcji można wysyłać jeszcze do końca tego miesiąca na adres am@um.raciborz.pl. Nasiona będzie można odebrać w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta od 06.04.2021 do 30.04.2021. Zachęcamy aby łąki wysiewać w maju, a w proces przygotowania, obserwowania wschodzenia roślin i pielęgnację łąk zaangażować dzieci. Najdorodniejsze łąki zostaną zaopatrzone w domek dla owadów - czytamy w komunikacie magistratu.
W razie jakichkolwiek pytań (m.in. konsultacja miejsca na łąkę, przygotowanie terenu, pielęgnacja) uczestnicy akcji mogą się kontaktować z ekspertem Piotrem Kolarczykiem - inspektorem ds. kolekcji roślinnych Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu (tel. 32 415 44 05).
Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin. To tylko kilka spośród wielu korzyści płynących z zakładania w miastach łąk kwietnych. Korzyści, z których czerpie także Racibórz.
W naszym mieście już od jakiegoś czasu wypracowywane są korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Sukcesywnie przez miejskie służby komunalne przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne. Dodatkowo jesienią ubiegłego roku zorganizowano warsztaty edukacyjne dla mieszkańców i wysiano łąkę na terenie zielonym przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Reymonta w Raciborzu. Łakę kwietną wraz z domem dla owadów założono także w Parku Jordanowskim.
źródło: UM Racibórz, oprac. ż
są też alergie na głupie komentarze
ale to już 173 zrozumie
Świetny pomysł z tymi łąkami. Musimy wprowadzać do miasta jak najwięcej zieleni.
Do rodzic43.Alergie są ze smogu i zatrutej żywności a nie z łąk kwietnych.Pani podejście jest nieuzasadnione.Ląk kwietnych powinno być jak najwięcej.
w związku z apelem rodzic43 proponuję
zalać wszystko betonem
i wyłożyć kostką brukową
no to my rodzice dzieci alergików pytamy kto to wymyślił i czy nam zwrócą za leczenie naszych pociech ?mamy już spaliny, doszedł covid a teraz będziemy mieć piękny rezerwuar alergenów. brawo.