Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz to "przespane" miasto. Trzeba je zbliżyć do Gliwic, a nie do Rybnika

Przeciwnik „rybnikocentryzmu” był jednym z uczestników warsztatów towarzyszących budowaniu nowej strategii rozwoju Raciborza.

Racibórz to "przespane" miasto. Trzeba je zbliżyć do Gliwic, a nie do Rybnika

Prowadzili je na zoomie tak jak poprzednie Marcin Baron i Luk Palmen z firmy InnoCo. Ta edycja miała sporą frekwencję – poza urzędnikami włączyło się do transmisji kilkanaście osób.

Turystyka historyczna

O potrzebie szybkiego skomunikowania Raciborza z Gliwicami mówił Piotr Adamczyk z Towarzystwa Entuzjastów Kolei. To była jego wizja Raciborza za 10 lat. Uważa, że należy zmodernizować połączenia kolejowe i podróżować w stronę Gliwic i Katowic przez Kuźnię Raciborską, a nie Rybnik. Stwierdził też, że miastu potrzebna jest nowa droga alternatywna dla Drogi Krajowej nr 45 – obwodnica Raciborza w tym rejonie. Robert Lasak pasjonujący się lokalną historią wskazał, że nie tylko Gliwice powinny być ważnym ośrodkiem dla Raciborza. Jego zdaniem drugi kierunek to Opole. Też ceni sobie kolej i uważa, że przykładem właściwych rozwiązań są Czechy. Za granicą polsko-czeską otwiera się szereg możliwości podróżowania, czego nie można powiedzieć o połączeniach kolejowych z Raciborza. R. Lasak radzi oprzeć się na walorach historyczności miasta i oparciu o to lokalnej turystyki, bo jego zdaniem ta sfera jest zaniedbywana. Podał za przykład „kompletnie nieciekawą wystawę z mumią” w raciborskim Muzeum. Według niego to niewykorzystany potencjał. Lasak mówił o niewykorzystanych możliwościach Raciborza. Nazwał go „przespanym miastem”.

Bez pomysłu na zieleń

Pani Anna, mieszkanka Brzezia, chwaliła sobie sąsiedztwo Zbiornika Racibórz. – Przecudna jest ta infrastruktura – oceniła. Przyznała uczestnikom, że wróciła do swego rodzinnego miasta po 15 latach mieszkania w Krakowie. – Tam było wszystkiego za dużo, za głośno i za szybko – odparła na pytanie Luka Palmena z firmy InnoCo, który pracuje dla magistratu przy sporządzeniu strategii. Racibórz uważa za miasto doskonałe do życia, do wychowania tu dzieci. Ceni możliwość przemieszczenia się w 15 minut na drugi koniec miasta, poleca jego bogatą ofertę kulturalną i brak korków komunikacyjnych. – Nie ma problemów z parkowaniem, co np. w Krakowie było wielką trudnością – wspominała. Zdaniem raciborzanki z Brzezia jej miasto ma potencjał stać się pięknym i zielonym. Krytykuje jednak obecną politykę wobec zieleni miejskiej. – Nie ma pomysłu, brakuje tu dobrego projektanta. Widzę tylko wycinki drzewostanu – zauważyła.

Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk poinformował mieszkankę, że w magistracie trwają prace nad nowymi rozwiązaniami dla zazieleniania miasta i zajmuje się nimi architekt Ewa Klimaszewska. – Za 10 lat Racibórz będzie wyglądał lepiej – deklarował Wacławczyk.

Totalny rozgardiasz w Markowicach

Do dyskusji dołączyła Jadwiga Rzotki z Markowic. To była urzędniczka, która uczestniczyła w pracach nad poprzednią strategią rozwoju Raciborza. Uważa, że jej dzielnica potrzebuje sprawnego połączenia ścieżkami rowerowymi z resztą miasta. Marzy jej się trasa z Markowic przez centrum na Zbiornik Racibórz.

Rzodki krytycznym okiem spojrzała na rozwój zabudowy mieszkaniowej w Markowicach. – To jest totalny rozgardiasz – oceniła. Podała za przykład stawianie nowych domów na terenach, gdzie nie doprowadzono sieci kanalizacyjnej ani gazowej. – Instaluje się tam szamba przydomowe. Sorry, ale to jest uwstecznianie się – stwierdziła. Narzekała też na stan lokalnych dróg, które są „klepiskowe, z aszą”.

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
JanNiezbędny 08.04.2021 09:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Największe inwestycje w Raciborzu były do 1945 roku potem wielka zapaść ktora niestety dalej się pogłębia

cocolino 07.04.2021 21:22

Atreks o te przystanki to zabiegaliśmy już dawno w Radlinie i wiele innych rzeczy niestety dopiero po 20 latach coś zrobiono.
https://www.nowiny.pl/146035-list-do-redakcji-o-komunikacji-publicznej-w-miescie-radlin.html

Co do Trolla poniżej jakie linie chcemy zamknąć, bo staramy się o poszerzenie oferty przewozowej i dodanie wydłużenie trasy pociągów oraz reaktywacji linii kolejowych wiec głupot nie opowiadaj i nie kłam.

~drezyna (188.137. * .64) 07.04.2021 19:59

@cocolino miało być o Raciborzu, o jego rozwoju, a wyszedł niepoukładany chaos z którego nikt nie rozumie o co wam chodzi? Może chcielibyście zamykać istniejące linie kolejowe, a budować swoje wydumane magistrale z najważniejszą stacją Śląska - Wodzisławiem? Jak to możliwe, że z Raciborza nie można dojechać pociągiem bezpośrednim do Wodzisławia? Marsz do drezyn!!!!!!!

cocolino 07.04.2021 16:10

Do Ja 11 - kilometry z prędkością mają znaczenie, ale patrząc całościowo. W przypadku Racibórz -Gliwice przez Kuźnie Raciborską nie ma szkód górniczych, a lk151 jest robiona na 160 km/h jest to linia magistralna Trans Europejska E65, a linia lk 137 ma tam 120 dla towarów a pasażerskie chyba 160 km/h i jest to trasa krótsza z mniejszą ilością przystanków.
Za to ta dłuższa przez Rybnik to na lk140 to 80-100 km/h, a lk 149 i lk141 to średnio 50 km/h plus miejsca szkód górniczych około III kategorii wiec czas przejazdu ponad dwa razy dłuższy.
A jeśli odnosisz się do Jastrzębie tam trasa dłuższa na Wodzisław jest bez szkód górniczych i dużo większą prędkością, a dodatkowo przy budowie KDP (CPK) będzie najkrótszą trasą i z prędkością nieporównywalną do tych uzyskanych przy ciągłym remoncie na odcinku Jastrzębie-Pawłowice czyli 30-50 km/h.

A co do połączenia kolejowego Jastrzębia zawsze mówiliśmy o dwóch możliwych wariantach linii Wodzisław-Jastrzębie (lk159 i 875) oraz przelotu na Zebrzydowice lk170. Tu dużo osób zarzucało że KWK Bzie będzie fedrować pod linią lk 170 - nie nie będzie gdyż pomysł szybu wentylacyjnego upadł w Zebrzydowicach przez co wentylacyjnie nie jest to do ogarnięcia a pozostałości po Jas-Mos przejmuje SRK od września i pomysł przekopu wentylacyjnego z szybu Jas 1 pod miastem w kierunku szybu Bzie-Debina (Jan Paweł) przez co szło wentylacyjnie to ogarnąć poszedł się paść. Jedyne co zostanie wydobywane to pole Jastrzębie przez Borynie i Zofiówkę czyli północ Jastrzębia Zdroju.

~Ja11 (84.234. * .121) 07.04.2021 06:18

To w końcu kilometry mają znaczenie czy nie? Jeszcze niedawno ponoć najlepsze połączenie Jastrzębiu z Katowicami wiodło przez Wodzisław. Na nieśmiałe uwagi że to nie w tą stronę i dużo dalej zostawało się wodzisławskim antyszowinista. Komuś za mocno weszła wizja centrum subregionu. Nie jesteście centrum żadnym. Czym szybciej zaczniecie współpracować tym lepiej. Obrażanie się na wszystkich dookoła nic nie daję. Lepiej zastanówcie się dlaczego gminy powiatu wodzisławskiego wolą współdziałać z Jastrzębiem w celu pozyskanie środków dla gmin pogorniczych lub górniczych. To chyba porażka siedziby centrum subregionu. Coraz bardziej widać że powiat jest za duży dla małego Wodzisławia.

Arteks 06.04.2021 19:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@cocolino - kiedyś wam przeszkadzał "gąszcz" autobusów z Rybnika do Radlina. Śmiem ci obwieścić że Radlin na trasie w kierunku Rybnika uruchomił dwa nowe przystanki o co zabiegali mieszkańcy miasta dojeżdżający do Rybnika. :))) Z rozkładu nie ubył ani jeden autobus mimo waszej nagonki bo... nikt was nie traktuje poważnie.

Arteks 06.04.2021 19:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@cocolino - żurem to ty się lejesz tworząc wizje którymi i tak nikt się nie zajmie. Przypomnę, że to wy na siłę w TEK pchaliście przez lata projekt odbudowy linii z Wodzisławia przez Godów do Jastrzębia, a jastrzębianie wam wprost powiedzieli, że oni nie potrzebują połączeń z Wodzisławiem. Teraz chcecie "uszczęśliwiać" mieszkańców raciborzan. Dla raciborzan ważne są połączenia już istniejące oraz powrót pociągów na zawieszonej linii z Głubczyc. Opowiadacie androny i wywołujecie ciągłe spory i waśnie z których nic nie wynika. Niedawno znowu odnieśliście porażkę. Ministerstwo Infrastruktury upubliczniło listę projektów przystankowych. Na liście jest przystanek w Raciborzu, są z Rybnika, a "wasz" pomysł uruchomieniach przystanku na łąkach Wodzisław Turzyczka otrzymał status "uwaga niewuzględniona". Zostaliście zignorowani, który to już raz? ;)

cocolino 06.04.2021 17:12

Żurem się lejesz Arteks i bzdury opowiadasz ludziom, że do Gliwic przez Rybnik jest szybciej i bliżej.
Racibórz-Gliwice przez lk 151 i 137 - 66 km w całości dwutorowej większość wyremontowanej trasy lub w trakcie remontu z zadawalającymi prędkościami.
Za to przez Rydułtowy - Rybnik do Gliwic jest 75 km, a skracając przez Jejkowice lk 173 masz nie całe 6 km bliżej czyli ponad 69 km omijając jedno miasto. Poza tym jak już pisałem pociągi kończące bieg w Gliwicach z Katowic czy Warszawy mogą być wydłużone do Raciborza bez zmiany kierunku.
Dodatkowo po odbudowie linii do Głubczyc ludzie będą mieli szybszy dostęp do Gliwic i reszty Metropoli czy Warszawy niż przez Rybnik.

Arteks 06.04.2021 10:40
oceniono 8 razy
-2
Zgłoś

@cocolino - nieee! Żal mi was, że nikt nigdy nie realizuje żadnych waszych pomysłów. A wasze prostackie odzywki świetnie pasują do prostaków ze wsi. @Racuchy - najwięcej pociągów odjeżdżających dziennie z Raciborza jedzie do Rybnika hehehe :D Nowa droga która ma być budowana również - kierunek Rybnik. :D

~Racuchy (87.101. * .96) 06.04.2021 01:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Brawa dla Racka że Rybnik dla nich nie istnieje!

cocolino 05.04.2021 22:59
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Arteks co żal dupę ściska, że pociąg z Raciborza do Katowic przez Gliwice mógłby ominąć Rybnik?
A co kosztem Rydułtów chcesz skrócić przejazd Racibórz-Rybnik-Katowice o marne 10 minut pozbawiając to miasto pociągów?
Czas przejazdu Racibórz-Kuźnia Raciborska-Kędzierzyn Koźle Azoty-Kędzierzyn Koźle Sławięcice - Gliwice jest i długo będzie najszybszym sposobem dotarcia do Gliwic, a bajki o tym, że szybciej będzie przez Rybnik i linię lk 149 możesz dzieciom opowiadać. Dodatkowo kurs taki można wydłużyć do Katowic i będzie szybciej niż przez Rybnik, a po drodze Zabrze, Ruda, Świętochłowice, Chorzów.
Dodatkowo można wydłużyć IC kończące bieg w Gliwicach do Raciborza z Warszawy co dodatkowo daje niesamowity potencjał.

~jajajaja (83.7. * .41) 05.04.2021 22:38
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Pani architekt Klimaszewska od malinowych królików lepiej niech już nie wdraża swoich pomysłów. Bo zamiast zieleni może być wszędzie malinowo ...

~crockofanklub (217.146. * .86) 05.04.2021 19:10
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Krokodyl i 200 projektów do szuflady. Licząc po 25000 zł za każdy to daje kwotę ok 5000 000 zł pięć milionów!!! a może nawet więcej bo Krokodyl przecież swoje wypocinki po taniości miastu opylił.
komuś hamulce i zdrowy rozsądek puściły zupełnie?

~op (91.192. * .86) 05.04.2021 16:40
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Odrzucając politykę i uprzedzenia to rzeczywiście najlepiej było ,,za niemca''

Arteks 05.04.2021 16:39
oceniono 8 razy
-4
Zgłoś

Obecnie da się dojechać z Raciborza do Gliwic przez Kędzierzyn, a prawdopodobnie za niedługi czas będzie to możliwe także przez Rybnik po remoncie linii 149 która się już szykuje. To co byłoby istotne dla władz Raciborza to przekonanie marszałka województwa w sprawie nowych, szybkich pociągów Racibórz-Katowice omijających Rydułtowy (skrót ok. 15 minut) i nie zatrzymujących się na wszystkich przystankach za Rybnikiem. Co do TEK to ich wszystkie pomysły są niewiele warte i nie brane przez nikogo nawet pod rozważanie (np. jeśli chodzi o CPK czy PKP PLK). @KKKK - a to jest wina Rybnika, że w okolicy niego było pełno małych przemysłowych miasteczek które łatwo było przyłączyć do większego miasta, a wokół Raciborza były same pola lub wioski? W 1970 istotnie były to miasta podobnej wielkości: Racibórz - 40 tys., Rybnik 43,7 tys. W Rybniku zbudowano w latach 70. osiedle Nowiny na 25 tys. mieszkańców które również przyczyniło się znacząco do zwiększenia demografii miasta, nie tylko górnicze osady.

~do_bezębnego (46.134. * .150) 05.04.2021 15:06
oceniono 10 razy
0
Zgłoś

JanieBezZębny
zauważ jedno
piszesz
"Najlepiej w Raciborzu to było za Niemca, "
a pamiętasz że ten niemiec zorganizował obozy ?
a miejscowość Oświęcim ...
coś Ci mówi ?

~Brzezik (188.137. * .99) 05.04.2021 14:49
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

15 minut z jednej strony miasta na drugi?
Jakoś tego nie widzę

~Walicich (87.101. * .96) 05.04.2021 11:09
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~KKKK (78.31. * .34) 05.04.2021 10:57
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ja tylko chciałbym zwrócić uwagę, że Rybnik prześcignął Racibórz w liczbie mieszkańców nie wskutek intensywnego "własnego" rozwoju, ale dlatego, że wchłonął miasta Niedobczyce, Boguszowice, Chwałowice i kilka wsi. Wodzisław też przez jakiś czas był wielki, gdy obejmował Pszów, Radlin i Rydułtowy, po rozpadzie znów jest mniejszy od Raciborza... Pomysł lepszej kolei w kierunku Gliwic bardzo mi się podoba, należy pamiętać, że nawet jeżeli będzie dobre połączenie drogowe, to wszystko utknie w korkach w samym Raciborzu i Gliwicach.

JanNiezbędny 05.04.2021 10:22
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

Najlepiej w Raciborzu to było za Niemca, tory kolejowe, kanal ulga , Rafako, fabryka czekolady, cukrownia i dlugo by wymieniać powstało dzięki pracy i uczciwości o której teraz możemy tylko pomarzyć!!!

~MałgorzataSRC (5.173. * .27) 05.04.2021 10:15
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Polowy ma kilka dobrych prijektów ale szalona koalicja jest przeciw. Przeciw mieszkańcom.

~piłkorz (5.184. * .215) 05.04.2021 10:13
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Kilkanaście lat zapóźnień za Lenka i Majnusza. Boisko ze sztuczną nawierzchnią nawet teraz blokują.

~PatriotaPL (83.30. * .251) 05.04.2021 09:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pełna zgoda ... z Rybnickimi włodarzami Racibórz idzie na dno jak obecnie zarządzany Rybnik

~gorgel (46.204. * .87) 05.04.2021 08:35
oceniono 7 razy
-5
Zgłoś

Nie jestem za Polowym, ale Lenk był prezydentem 12 lat i za jego kadencji miasto powoli upadało niestety. Teraz to efekt straconych lat. Zamiast się wspólnie dogadać, to kłócą się jak dzieci w piaskownicy. A miasto na tym traci. Szkoda nam Raciborza, włodarze leją na nie z grubej rury.

~Covid (5.173. * .145) 05.04.2021 07:45
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Tak miasto będzie zielone jak Polowy i Wacławczyk chcą to zrobić sprzedając i zabudowując plac Długosza oraz chcą aby zabetonowali ogród na ul.Ogrodowej gdzie chcemy aby powstał Park.

~fanklubprezesa (78.43. * .42) 05.04.2021 07:25
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Wacławczyk szykuje 200 projektów do szuflady. Ciekawe, bo z tym pierwszym był problem z wyciągnięciem z szuflady. Ale udało się wciągnąć z kasy.