Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak bezpiecznie latać dronami wyścigowymi?

Odpowiedź na pytanie "Jak bezpiecznie latać dronami wyścigowymi?", to rzecz jasna odpowiedź dość długa i zawiła. Mowa tu dokładnie o tym, że taki wyścigowy dron DJI FPV porusza się szybko, czyli też szybko zużywa energię elektryczną niezbędną do lotu. Na dokładkę lot ze znaczną prędkością to też większy opór stawiany przez powietrze i o tym trzeba pamiętać.

Jak bezpiecznie latać dronami wyścigowymi?

Czy dostępna przestrzeń też ma kluczowe znaczenie?

Nie powinno latać się dronem wyścigowym DJI FPV w ograniczonej przestrzeni, bo im szybciej leci taki dron, tym więcej miejsca potrzebuje na manewr. Mowa tu dokładnie o tym, że rozpędzony dron nie zmieni kierunku lotu o te dziewięćdziesiąt stopni w miejscu i o tym trzeba pamiętać. Podobnie jest, jeśli chodzi o to szybkie latanie na niskiej wysokości. Takie latanie nie jest bezpieczne, bo powietrze zachowuje się nieprzewidywalnie, jeśli chodzi o uskoki wiatru, czyli silny podmuch może nagle docisnąć drona sportowego do ziemi. Wtedy rzecz jasna może ulec uszkodzeniu, choć nie każdy model jest tym równie podatnym na uszkodzenia.

Przeszkody terenowe, takie jak drzewa, skały i lokalne zabudowania to też bardzo istotne sprawy, bo jedno uderzenie w mur z pewną prędkością może skutkować poważnym uszkodzeniem drona i na dokładkę drogą naprawą.

Czy sygnał WiFi też znaczy wiele?

Obecnie wytwarzane drony, czy też inne lekkie statki powietrzne komunikują się z kontrolerem za pomocą sygnału radiowego lub sygnału WiFi. Dlatego też szybkie latanie w rejonach, w których tych sygnałów jest zbyt wiele, może skutkować chwilowymi utratami kontroli. Tego typu utraty kontroli trwają zazwyczaj ułamki sekund, ale jeśli w ograniczonej przestrzeni spóźnimy się z rozpoczęciem zakrętu, czy też z rozpoczęciem dalszego wznoszenia się, to dron może zderzyć się z budynkiem lub z drzewem, czyli ulec uszkodzeniu.

Warto też pamiętać o tym, że dron, czyli jego komputer zazwyczaj potrzebuje tych kilku milisekund na przetworzenie danej komendy na manewr, a w gąszczu sygnałów czasami trudno mu wyłapać ten właściwy. Na tę sprawność w tych utrudnionych warunkach ma też wpływ jakość elektroniki danego drona, czyli te tańsze zazwyczaj radzą sobie gorzej tam, gdzie jest zbyt wiele sygnałów WiFi.

Czy przepisy też mają znaczenie w przypadku dronów sportowych?

Latanie dronami sportowymi w wielu krajach do pewnego stopnia jest uregulowane prawnie. W krajach UE nawet obowiązują pewne standardy dotyczące tych zagadnień, czyli Unia narzuca pewne normy, ale też i nie wyklucza surowszego karania ludzi łamiących prawo, jeśli chodzi o pewne wykroczenia powiązane z dronami. Istnieją też i kraje, w których przypadku latanie nad własną posesją do wysokości blisko dwustu metrów jest w pełni legalne i to niemal dowolnym statkiem powietrznym.

Przepisy te mogą za jakiś czas się zmienić lub zmieniają się właśnie teraz, a w innych krajach się zaostrzają. Zmiany te rzecz jasna trzeba śledzić i brać udział w szkoleniach, czy też zarejestrować własny dron, po to, by nie mieć problemu, wtedy gdy policjanci zechcą nas skontrolować wyrywkowo podczas zabawy dronem sportowym.

Materiał zewnętrzny