Płytki na parapet zewnętrzny i wewnętrzny
W aranżacjach wnętrz i przestrzeni przydomowej warto zadbać o dopracowane detale. Oprócz ścian, posadzek i elewacji musimy wykończyć również parapet, zarówno od strony wnętrza, jak i na zewnątrz. Jak wykorzystać do tego celu płytki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując płytki parapetowe i stworzyć z nimi piękne i stylowe aranżacje.
Jakie są płytki parapetowe?
To specjalny rodzaj kafli ceramicznych lub klinkierowych, które układa się pod oknem. Zastępują rozwiązania betonowe, z lastryko, kamienne czy drewniane. Zaletą płytek jest ich trwałość – zarówno gres, jak i klinkier to materiały mrozoodporne, niewrażliwe na znaczne wahania temperatury i długotrwałe nasłonecznienie, dlatego doskonale sprawdzające się na zewnątrz. Są nienasiąkliwe a powierzchnia kafli parapetowych trudna do uszkodzenia czy zarysowania. Łatwo usuniemy z nich rozlaną przypadkowo wodę. Parapet z płytek ceramicznych nie traci estetycznego koloru pod wpływem promieni słonecznych. Kolejną zaletą jest również dostępność płytek w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Łatwo znajdziemy potrzebny rozmiar kafli – płytki parapetowe występują w wielu długościach i szerokościach. Szukajmy płytek szkliwionych – dodatkowa warstwa zabezpieczająca ułatwi utrzymanie parapetu w czystości.
Jakie płytki na parapet wewnętrzny?
Płytki to świetna alternatywa dla innych rozwiązań na parapet do wnętrz. Powierzchnię płytek łatwo utrzymamy w czystości – świetnie sprawdzą się w salonach, sypialniach i kuchniach miłośników roślin. Nie musimy obawiać się puchnięcia czy zniszczenia parapetu, jeśli przypadkowo rozlejemy na nim wodę czy rozsypiemy ziemię. Zarówno gres, jak i klinkier, to produkty pochodzenia naturalnego. Bazę stanowi kruszywo mineralne, glina i krzemionka, dlatego są bezpieczne dla zdrowia. Obecność klinkieru pozytywnie wpływa na mikroklimat pomieszczenia i regulację wilgotności powietrza. Do zalet należy również konkurencyjna cena płytek – są tańsze, niż parapety z litego drewna, czy kamienia. Płytki parapetowe z klinkieru pasują do wielu stylów wnętrzarskich: ceglane rudości podkreślą aranżacje w stylu loft, klasycznych czy vintage. Jasnokremowe świetnie uzupełnią wnętrza skandynawskie. Dymne szarości i grafit pasują do salonów, łazienek czy kuchni w stylach nowoczesnych lub minimalistycznych.
Klinkier na parapet występuje w wielu odcieniach – od klasycznej czerwieni
po nowoczesne i eleganckie szarości. Fot. Cerrad
Jakie płytki na parapet zewnętrzny?
Zadaniem parapetu zewnętrznego jest ochrona zewnętrznego muru budynku, znajdującego się pod oknem. To newralgiczne miejsce, narażone na kontakt z wodą opadową, dlatego parapety muszą być wykonane z nienasiąkliwego materiału. Trwałe płytki ceramiczne na parapet są jednymi z najpopularniejszych sposobów estetycznego wykończenia zewnętrznego parapetu.
Na zewnętrzny parapet możemy stosować płytki klinkierowe – mieszanka klinkierowa jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze, co gwarantuje płytkom trwałość i estetyczny, elegancki wygląd. Możemy wybierać spośród bogatej palety kolorystycznej, dlatego łatwo dobierzemy je do stylu budynku. Zaletą płytek jest też ich kształt – wiele modeli klinkierów na parapet posiada kapinos, który ułatwia spływanie wody opadowej z powierzchni parapetu.
Jak wybrać płytki gresowe na parapet zewnętrzny?
Zwróćmy uwagę na technologię wykonania – szukajmy płytek z gresu szkliwionego (polerowane mają wysoką nasiąkliwość i nie sprawdzają się na zewnątrz), najlepiej o matowym wykończeniu. Na parapet sprawdzi się gres techniczny lub barwiony w masie – płytki barwione w masie mają jednolity kolor w całym przekroju, co znacznie poprawia estetykę aranżacji parapetu z widocznymi rantami kafli. Płytki parapetowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów. Najpopularniejsze wymiary ceramiki na parapet to m innymi płytki parapetowe 10×20 cm, 13.5×24.5 cm oraz 14.8×30 cm. Dostępne są też i większe rozmiary, np. o długości 35 cm (14.8×35 cm). Największe mogą mieć nawet 40 cm.
Płytki parapetowe często też należą do większej serii produktów wykończeniowych do przestrzeni przydomowej – warto szukać gotowych, komplementarnych rozwiązań, do stworzenia pięknych i trwałych aranżacji zewnętrznej części domu. Klinkierowe płytki parapetowe będą najlepiej pasowały do tarasu, elewacji czy podmurówki, wykonanej z płytek z tej samej kolekcji.
O czym pamiętać wybierając płytki parapetowe?
Płytki parapetowe spełnią swoją funkcję tylko wtedy, jeśli będą prawidłowo zamocowane. Zacznijmy od prawidłowego kształtu parapetu – płytki układamy ze spadkiem minimum 5 stopni, a najlepiej 10 stopni w przypadku parapetów prostych, aby woda opadowa nie zalegała na parapecie. Warto zwrócić uwagę na profilowane, ceramiczne parapety z kapinosem, które są elegancką alternatywą dla parapetów aluminiowych. Do klejenia kafli klinkierowych na parapet potrzebujemy specjalnej zaprawy do klinkieru. Jej skład zapobiega odpadaniu i powstawaniu nieestetycznych wykwitów na powierzchni płytek.
Aby płytki parapetowe prawidłowo spełniały swoje funkcje zewnętrzny parapet z płytek klinkierowych musi wystać 3-4 cm poza linię elewacji. To bezpieczna odległość, która pozwala na odprowadzenie wody bez ryzyka zawilgocenia fasady.
Wybierając płytki warto zwrócić też uwagę na estetykę domu. Kolor parapetu dobieramy do ogólnej estetyki budynku, koloru stolarki okiennej i elewacji. Ceramiczne parapety pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych domów jednorodzinnych.
Materiał zewnętrzny