Erasmus+ w Zespole Szkół Urszulańskich
Pomimo trudności spowodowanych pandemią koronawirusa, uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich biorą udział w międzynarodowym projekcie w ramach programu Erasmus+. Tematem projektu jest “Wymiana dobrych doświadczeń”, a szkołami uczestniczącymi są Gymnasium Angely Merici w Trnawie na Słowacji, Lycee Sainte Solange OGEC w Châteauroux we Francji, Bischöfliche St. Angela Schule w Düren w Niemczech oraz Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku.
Celem projektu jest wymiana doświadczeń w szkół w obszarze działalności charytatywnej i ochrony środowiska, a także wzajemne inspirowanie się podejmowanymi akcjami i pomysłami. W logo całego projektu wpisane jest słowo “ServIam” - hasło, które towarzyszy na co dzień uczniom i absolwentom szkół urszulańskich na całym świecie. Uczniowie ZSU zaangażowani są w liczne akcje charytatywne, którymi będą się dzielić z młodzieżą ze szkół partnerskich.
“W duchu naszego Serviam - czyli będę służył, realizujemy przeróżne akcje charytatywne, zbiórki pieniężne, czy też żywności, przedmiotów i jedzenia. Myślę, że właśnie takie służenie drugiemu połączone z radością, jaką staramy się nieść, jest przepisem na dobrą inspirację dla szkół partnerskich” - mówi Amelia Gaszka, uczennica klasy 2LO.
“W ramach akcji Prezent pod choinkę przygotowaliśmy ponad 33 prezenty dla dzieci z krajów ogarniętych wojną. To akcja mająca też wymiar ekumeniczny, bo jest prowadzona przez Kościół Ewangelicko-Augsburski” mówi pani Gabriela Bonk, koordynatorka i organizatorka wielu takich akcji dobroczynnych. “Nieustannie zbieramy znaczki pocztowe wspierając w ten sposób misje, nakrętki plastikowe na rehabilitację dziewczynki z Zespołem Downa, trwają zbiórki na rzecz zwierząt, dla schronisk, fundacji, na dożywianie zwierząt w zimie oraz organizujemy adopcje zwierząt bezdomnych”. Wraz z panią Anną Frystacką uczniowie przygotowali e-kartkę bożonarodzeniową dla mieszkańców Miejskiego Domu Pomocy Społecznej, a podczas zbiórki w ramach Szlachetnej Paczki, koordynowanej przez panią Dominikę Zdrzałek, udało się zebrać środki na obdarowanie aż dwóch rodzin.
“Podczas akcji Paczuszka dla Maluszka zbieraliśmy pieluszki i materiały pielęgnacyjne dla niemowląt i mam, które zostały przekazane do Domu Dziecka w Rybniku” dodaje s. Małgorzata Niemiec. Akcja ta miała miejsce przed Bożym Narodzeniem i była zwięczeniem modlitwy sporej grupy osób o szczęśliwe narodziny dla dzieci w ramach akcji Adopcja Dziecka Poczętego.
Ponadto, uczniowie szkoły zbierają środki na leczenie osoby chorej na mukowiscydozę, uczestniczą w licznych zbiórkach darów materialnych, a w planach mają już nowe pomysły, jak dzielić się jedzeniem we współpracy z Caritas czy Jadłodzielnią. Czym uczniowie ZSU mogą zainspirować rówieśników z innych krajów Europy?
“Uczniowie naszej szkoły są bardzo bezinteresowni i empatyczni. Kiedy osoba z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, zawsze jesteśmy gotowi i chętni do tego, żeby jej pomóc. Czasami wystarczy rozmowa, wsparcie w trudnej chwili, a czasami, tak jak podczas Szlachetnej Paczki, pomagamy innym rodzinom materialnie. Nie jesteśmy obojętni na ból innych osób” - tak o swoich koleżankach i kolegach mówi Marta Hodór z kl. II c LO. W uczestnictwie w takim projekcie młodzi ludzie widzą także okazję do własnego rozwoju, nawązania nowych znajomości, rozwijania własnych talentów i pomysłów.
Koordynatorzy projektu: Magdalena Wygnał, s. Małgorzata Niemiec
/Materiały prasowe/