19 kwietnia otworzą żłobki i przedszkola, pozostałe obostrzenia przedłużone
TEKST AKTUALIZOWANY
Minister Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obowiązywania obostrzeń sanitarnych do 25 kwietnia. Wyjątki dotyczą żłobków i przedszkoli, a także uprawiania sportu na otwartym powietrzu.
Mniej zakażeń, ale w sytuacja w szpitalach nadal trudna
14 kwietnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o sytuacji epidemicznej w Polsce. W perspektywie 2-3 tygodni tendencja liczby nowych zakażeń zmieniła się z rosnącej w malejącą. W tym czasie zmniejszyła się również liczba zleceń na wykonanie testów (dotyczy to zarówno zleceń lekarzy jak i tych generowanych przez system internetowy). W tej samej perspektywie czasowej nie poprawiła się jednak sytuacja w szpitalach - obłożenie łóżek oraz respiratorów nie zmalało i wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Obostrzenia zostają, ale z wyjątkami
- Dlatego podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień (do 25 kwietnia) - poinformował A. Niedzielski na zorganizowanej 14 kwietnia konferencji prasowej. Dotyczy to m.in. zamknięcia siłowni, galerii handlowych, wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych, a także ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów i obiektów kultu religijnego (maks. 1 osoba na 20 m2, w sklepach o pow. poniżej 100 m2 1 osoba na 15 m2).
Wyjątkiem są żłobki i przedszkola, które zostaną otwarte 19 kwietnia.
Od 19 kwietnia zostanie przywrócona możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
- Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (limit do 25 osób) - informuje rząd w specjalnym komunikacie.
Majówka bez hoteli i miejsc noclegowych
Wiadomo też, że do 3 maja zostaną utrzymane restrykcje dotyczące działalności hoteli i miejsc noclegowych. - Majówka będzie okresem wytężonych kontroli prowadzonych przez policję oraz inspekcję sanitarną - zapowiedział minister Niedzielski.
Wyjątkiem pozostają m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych (np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
Luzowanie obostrzeń w regionach
Odpowiadając na pytania dziennikarzy Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że luzowanie obostrzeń może mieć charakter regionalny. W południowo-zachodniej części Polski, gdzie sytuacja epidemiczna jest gorsza niż w reszcie kraju, obostrzenia zostaną utrzymane dłużej niż w regionach, gdzie sytuacja uległa poprawie.
***
Kolejne decyzje dotyczące utrzymania lub luzowania obostrzeń sanitarnych mają zapadać z częstotliwością tygodniową.