Zamiast karetek coraz częściej wyjeżdżają wozy strażackie
Choć zabezpieczenie osób poszkodowanych należy również do zadań strażaków, to w ostatnim czasie częściej niż do tej pory wyjeżdżają, aby pomagać chorym w zastępstwie Zespołów Pogotowia Ratunkowego. Te ostatnie przez pandemię koronawirusa nie nadążają z obsługą chorych.
Czy będzie więcej karetek?
W kontekście tych problemów padają pytania, czy władze Powiatu wodzisławskiego oraz kierownictwo szpitala mają wpływ na zwiększenie liczy karetek i załóg? – Zgodnie z Planem Ratownictwa Medycznego dla Województwa Śląskiego zatwierdzonego przez Wojewodę Śląskiego na terenie powiatu wodzisławskiego wyznaczono 5 karetek systemowych. Za ich dysponowanie odpowiada zespół podległy Wojewodzie Śląskiemu – wyjaśnia Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. – Zadania z zakresu ratownictwa medycznego realizuje Wojewoda Śląski i Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. PPZOZ jest jedynie podwykonawcą Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego – zaznacza Wojciech Raczkowski.
Jak zapewnia, mimo to starosta wodzisławski zwrócił się do dyrekcji PPZOZ oraz kierownictwa stacji Pogotowia Ratunkowego w PPZOZ o szczegółową informację na temat stanu zabezpieczenia ratowniczego dla terenu powiatu wodzisławskiego. – Starosta Leszek Bizoń zdecydował też o podjęciu interwencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, który odpowiada za pracę dyspozytorni zawiadującej karetkami pogotowia – wyjaśnia Raczkowski. Jak dodaje, starosta podjął też rozmowy ze starostami innych powiatów, przede wszystkim powiatów nadgranicznych, na temat zabezpieczenia ratowniczego na ich terenie. W przypadku, gdy potwierdzą się zastrzeżenia do sposobu funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego również w innych powiatach, podejmie temat podczas konwentu starostów województwa śląskiego w celu podjęcia wspólnej interwencji w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
13 kwietnia do Starostwa wpłynęło pismo Wojewody Śląskiego w sprawie opinii do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Starostwo zamierza przedstawić w swojej opinii wszelkie zastrzeżenia do funkcjonowania tego systemu, również te, które zgłosi dyrekcja PPZOZ i kierownictwo Pogotowia Ratunkowego w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach.
Wyścig z czasem
Tymczasem 18 kwietnia o godz. 15.08 z racji braku wolnych karetek strażacy zostali zadysponowani w miejsce karetki, do Skrzyszowa, gdzie u jednego z mieszkańców doszło do nagłego zatrzymania krążenia. – Po dojeździe na miejsce udzielono mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy z użyciem AED (defibrylator – przyp. red.). Niestety pomimo zaangażowania strażaków i ratowników medycznych mężczyzny nie udało się uratować – informuje OSP Łaziska, która na miejscu współdziałała z 2 zastępami z JRG Wodzisław Śląski, z zastępem OSP Skrzyszów oraz ostatecznie również z Zespół Pogotowia Ratunkowego, który ostatecznie przybył na miejsce, kiedy byli już tu strażacy.
(ska), (art)
Ludzie
Starosta Wodzisławski