Ptasia grypa w pow. pszczyńskim. W Żorach i Jastrzębiu obszary zagrożone
W jednym z gospodarstw na terenie powiatu pszczyńskiego stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8. W związku z tym na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego oraz miast Jastrzębie-Zdrój i Żory ustalone zostały obszary zapowietrzone i zagrożone. Co to oznacza?
Grypa ptaków to poważne zagrożenie, ponieważ powoduje ogromne straty ekonomiczne u hodowców, na których fermach wystąpiła. - Ma to przełożenie na sytuację ekonomiczną całej branży drobiarskiej w kraju, a przez to na kondycję ekonomiczną państwa. Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to: zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe, tj. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów. Mogą także wystąpić duszności, sinica, wybroczyny, biegunki oraz nagły spadek nieśności - informują urzędnicy z Urzędu Miasta Żory. Podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy niezwłocznie zgłaszać do lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii - nr tel. 32 42 28 632.
Wyznaczony obszar zagrożony na terenie miasta Żory obejmuje południową część dzielnicy Baranowice, a w Jastrzębiu-Zdroju sołectwo Bzie.
Nakazy dla właścicieli gospodarstw
Obszar zagrożony objęty jest nakazem niezwłocznego czyszczenia i odkażania środków transportu drobiu i ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ponadto nakazane jest stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące oraz wychodzące z gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, w szczególności odkażanie rąk i obuwia. Należy też niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności, śmiertelności lub obniżeniu produkcyjności zwierząt w gospodarstwie.
Zakazy i obostrzenia epidemiologiczne
Na obszarze zagrożonym obowiązują też zakazy. Nie można wyprowadzać z gospodarstw (gdzie utrzymywany jest drób) ptaków oraz ssaków bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Nie można tez transportować drobiu i jaj bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, ani też transportować i rozrzucać ściółki oraz nawozów naturalnych. Obowiązuje też zakaz organizacji targów, wystaw pokazów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. Koła łowieckie nie mogą też wypuszczać ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.
Rozporządzenie obowiązuje do dnia 16 maja 2021r.