Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Babuć", czyli świnia. W Cieszynie znany, w Katowicach nie. 15 faktów o Śląsku i Powstaniach Śląskich, o których warto wiedzieć

5 maja w Ośrodku Kultury w Skrzyszowie odbyła się sesja naukowa pt. "Gmina Godów na ziemi wodzisławskiej. Zarys dziejów. W stulecie III powstania śląskiego". Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. O swoich spostrzeżeniach nt. Śląska mówili: dr hab. prof. UŚ Krzysztof Nowak, prof. Ryszard Kaczmarek i dr Danuta Dąbrowska. Poniżej 15 najciekawszych faktów, o których opowiedziano w czasie sesji. 

"Babuć", czyli świnia. W Cieszynie znany, w Katowicach nie. 15 faktów o Śląsku i Powstaniach Śląskich, o których warto wiedzieć
Prelegenci sesji naukowej i mapa podziału Górnego Śląska

Wykład dr hab. prof UŚ Krzysztof Nowak "O pograniczu polsko-czesko-niemieckim"

1.

Około 990 r. Mieszko I przyłączył Śląsk do Polski, w 1356 r. król Polski Kazimierz Wielki zrzekł się Śląska. Otoczony Krzyżakami i Czechami, musiał zrezygnować z Pomorza na rzecz tych pierwszych i ze Śląska na rzecz tych drugich. Musiał oddać dzielnice, by zapewnić królestwu pokój i warunki od odbudowy państwa, które dopiero odzyskiwało siły po rozbiciu dzielnicowym.

2.

W 1742 r. król Prus Fryderyk II Wielki oderwał od Austrii większą część Śląska, będącego do tej pory najbogatszą dzielnicą Korony Czeskiej. Pod panowanie pruskie trafiło 85% Śląska. Pozostała przy Austrii część Śląska, została nazwana Śląskiem Austriackim, a jego częścią Śląsk Cieszyński.

3.

Z czasem mieszkańcy niemieckiej części Śląska zaczęli określać mieszkańców austriackiej części śląska mianem "cesaroków". Musiało się to upowszechnić jeszcze przed 1871 r., czyli zanim Niemcy sami powołali do życia Cesarstwo Niemieckie. Z kolei mieszkańcy Śląska austriackiego mieszkańców Śląska niemieckiego określali mianem "prusoków". Oba określenia funkcjonują do dziś.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Realistanaszniewasz@ (83.30. * .60) 08.05.2021 00:09

Hmmm ślązkość Polak zawsze dobrze buntował jednych na drugich to samo zrobił że Ślązakami..i dalej to robi...Śląsk zawsze był śląski nawet tzw..Piastowie Ślązacy nieczuli się Polakami..gwara gwarzyć to gołębie mogą tylko tempy ciul uwierzy w polskość..My jesteśmy Ślązakami nie Niemcami a tbardziej Polakami my jesteśmy u siebie...a wy Poltonie jesteście tu gośćmi...stracie się z Ukrainą że ich Putin okupuje..sory a co wy robicie na Śląsku..

~Higgy (83.26. * .219) 07.05.2021 15:05

Zamiast broszur propagandowych PiS-u poczytaj pajacu historię a dowiesz się o co naprawdę sprawy się toczyły !

~@higgy (185.135. * .20) 07.05.2021 09:37

Higgy ty, żeś je taki specjalista od Śląska, a w innym komentarzu pisoł o tym, że Śląsk poza Polską je od chyba XII wieku. Chyba ci się daty po...ebały. Jo cie spytom inaczej: po jakimu godosz? A wojna domowo to mosz w gaciach chyba... Następny Kohut się znod, co mu wojny domowe się śnią. Jakby tu były wojny domowe w latach 1918-22, to by nie było co z tego Śląska zbierać. Kto się z kim w tej wojnie domowej rzekomej bił i o co? Taki żeś mądrala to se pierwsze sprawdź co to je wojna domowo. Do "miejscowego" - jo też takich miejscowych, co grają w szkata znom i znołech. Wiecznie niezadowolonych, bo im w życiu yno właśnie gra w szkata wychodziła i żrani gorzoły przi tymu.

~miejscowy (193.239. * .139) 07.05.2021 09:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jakie powstania to politykom polskim i francuskim zależało na polskim Śląsku i wywołali wojnę mam swoje lata i pamiętam jak przy grze w skata ludzie pamiętający tamte czasy mówili o tzw. Powstaniach śląskich to była zdrada Śląska a tego Korfantego to Polacy za to co dla Polski zrobił powinni beatyfikować

~Higgy (83.26. * .219) 07.05.2021 03:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ku...wa co za brednie ! Prawda jest taka że na Górnym Śląsku od listopada 1918 do lipca 1922 roku toczyła się otwarta wojna domowa w której brało udział wielu aktorów społecznych mających rozmaite cele polityczne a tak zwane "powstania śląskie" były pośród strajków zbrojnych, brutalnych samosądów, rozmaitych buntów jednymi z wielu niepokójów społecznych ale nie jedynymi !

Nazywanie śląszczyzny gwarą też jest upokarzajace i to dla samej polszczyzny. O dziwo w języku niemieckim istnieją różne dialekty a w polskim same gwary jak w jakimś pie...ym więzieniu.

Ja również jestem absolwentem UŚ i doskonale znam te nic nie wnoszące do nauki mordy przedstawione na zdjęciach. Od lat te same frazesy i bajdurzenie o tym samym.