Więzień miłości. Nietypowa wystawa w Zakładzie Karnym w Raciborzu
Raciborscy funkcjonariusze Służby Więziennej zorganizowali wystawę poświęconą bł. ks. Richardowi Henkesowi. To część pracy wychowawczej z osadzonymi.
Afirmacja ludzkiego życia
Ideą wystawy było zaprezentowanie sylwetki bł. Richarda Henkesa, ofiary hitlerowskich prześladowań księży, który przebywał w raciborskim więzieniu.
- Ale nie tylko z tego powodu pokazujemy jego osobę. Głównie ze względu na jego postawę niezwykłej miłości bliźniego. Do tego stopnia pokochał bliźnich, że poświęcił życie ratując chorych na tyfus w obozie koncentracyjnym w Dachau - podkreśla więzienny wychowawca, Justyna Poznakowska.
W tak szczególnym miejscu jakim jest więzienie, tego typu działanie ma wielkie znaczenie. Rozbudza empatię i inspiruje do zweryfikowania własnych postaw i wartości. Afirmuje wartość ludzkiego życia i przeciwdziała postawie negacji życia. Aktywizowanie osadzonych do udziału w tego typu inicjatywie uwrażliwia ich na ludzkie dramaty, jakie mogą dotknąć każdego, bez względu na wyznanie, rasę, płeć oraz czas i miejsce w historii.
Wystawa został zorganizowana dzięki uprzejmości radnych miasta Raciborza.
Bł. Richard Henkes zmarł 22 lutego 1945 r. w obozie w Dachau. 15 września 2019 r. został beatyfikowany.
Nie tylko wystawa
23 lutego 2020 r. w parku przy Zakładzie Karnym odsłonięto tablicę upamiętniającą błogosławionego księdza Richarda Henkesa. W zorganizowanej wówczas uroczystości wzięli udział m.in.: bp Andrzej Czaja, bp. Rudolf Pierskała, bp Jan Kopiec, poseł Michał Woś, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Birgit Fisel-Rosle, Komendant Główny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, ówczesny dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu płk Grzegorz Kosiński, a także starosta Grzegorz Swoboda, prezydent Dariusz Polowy.
Odmówiono „Ojcze nasz” w trzech językach - niemieckim, czeskim i polskim.
Iinicjatorem upamiętnienia bł. Richarda Henkesa był radny miejski Piotr Klima.
Zobacz również:
- Tablica księdza Henkesa odsłonięta i poświęcona
- Richard Henkes - niemiecki ojciec Kolbe. O takich ludziach trzeba mówić
- Aut Richardus, aut nihil. Rzecz o błogosławionym ojciu Henkesie
źródło: ZK Racibórz (oprac. T. Brzozowski), żet