Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

15 sposobów jak rozwijać gospodarczo Racibórz

Mieszkanie w sklepie przy deptaku na Długiej; wiceprezydent nastolatek i ulica Opawska jednokierunkowa ze ścieżką rowerową - to niektóre z pomysłów na lepszy Racibórz. Przedstawiamy efekt trzecich i ostatnich warsztatów tematycznych przy budowaniu nowej strategii rozwoju miasta.

15 sposobów jak rozwijać gospodarczo Racibórz
W rozmowach nad gospodarczym rozwojem Raciborza aktywnie uczestniczyli m.in. Emil Naglewski, Józef Pluta, Aleksandra Dik oraz Ireneusz Burek.

6. Elastyczność w przekształceniach gospodarczych. Wykorzystanie potencjału na pracę zdalną

Z taką podpowiedzią wystąpiła Sabina Musioł, którą odstraszają w Raciborzu liczne pustostany i uważa, że należy podejmować działania, które wpłyną na stan wizualny miasta. Z drugiej strony widać trend do minimalizowania roli biurowców w dużych miastach jako miejsc pracy więc trzeba zaoferować pracodawcom lokalizacje dla zdalnego zatrudnienia w Raciborzu. Jak zauważył Bartłomiej Starzak, tak wykonuje się np. procesy księgowe, ale jednocześnie ma miejsce automatyzacja takich usług, które przejmują komputerowe booty.

7. W dyskusji nad rozwojem potrzebni są kreatorzy, a nie tylko komentatorzy

To jest obserwacja Aleksandry Dik, która zajmuje się od 13 lat branżą PR. Według niej, o przyszłości Raciborza muszą rozmawiać ci, którzy mają realny wpływ na rozwój przedsiębiorstw w mieście. Dik zauważyła, że raciborzanie mimo kolejnych pytań i odpowiedzi są nadal w tym samym miejscu. – Dyskusja musi się odbywać wśród praktyków, bo fajnie jest się poinspirować, ale od tego nic się nie zmieni – skomentowała.

8. Współpraca z innymi gminami Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego

O tym mówił Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Wskazał, że miasta z tego subregionu, gdzie leży Racibórz, nie są istotne dla dużych ośrodków miejskich. Te pasożytują na miastach powiatowych, dlatego trzeba się wzmacniać w subregionie. Niezrozumiałe dlań jest uruchamianie drugiej wyższej szkoły pielęgniarskiej w okolicy, skoro już taka istnieje w Raciborzu. – Czy tak to powinno wyglądać? Mam wątpliwości – przyznał Nagalewski.

9. Rolnictwo ekologiczne – nawiązanie do „szałociorzy”

Piotr Ćwik radził zwrócić uwagę na korzenie ziemi raciborskiej. – W czym była mocna historycznie, a w czym jest mocna dzisiaj? Obecnie mamy tu taką dolinę krzemową przedsiębiorczości z branży OZE. Historycznie mocni byliśmy w tym, co dziś się nazywa rolnictwem ekologicznym. O miejscowych mówiono „szałociorze”. Tu są dobre gleby, rolnicze tradycje. Tutaj była też silna branża przetwórcza, ale o nią nie zadbano, wręcz zabito na naszej ziemi – skwitował Ćwik.

10. Tworzenie właściwego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości

Prowadzący warsztaty Luk Palmen z firmy InnoCo (wynajął ją urząd miasta) wskazał na istotną rolę tzw. klimatu biznesowego i rolę samorządu w jego kreowaniu. – Ktoś musi tworzyć klimat do rozwoju. Musi zainicjować ten proces. Jak tej iskry nie będzie, to i współpracy nie będzie – przyznał P. Ćwik. Ireneusz Burek przedsiębiorca i wydawca racibórz.com.pl dodał, że brakuje stymulatora chęci do współpracy firm np. branży OZE, a także na płaszczyźnie przygotowywania młodych przedsiębiorców do wejścia na rynek.

Ludzie

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kropkanadi (10.0. * .59) 10.05.2021 18:38

Zamiast budować nowe parkingi należy zainwestować w komunikację miejską.Autobusy kursują rzadko.Wieczorem i w weekendy bardzo mało kursów.Z komunikacji korzystają dzieci i emeryci, którzy mają czas na czekanie na nieliczne kursy.Pracownicy musieli kupić auta.

~ad_vocem (83.22. * .106) 10.05.2021 09:11

Nareszcie widać początek sensownej dyskusji, oby trwała dalej, a przede wszystkim żeby na gadaniu się nie skończyło. Rzeczywiście konieczny byłby udział w tym firm, które się rozwijają i wiedzą w jakim kierunku idą potrzeby biznesu.

~adddiii (88.156. * .58) 09.05.2021 22:24

Szukanie inwestorów, którzy zbudują zakład, który da co najmniej 700 miejsc pracy i to w różnych branżach nie tylko w produkcji. Nie rozdzielać działek inwestycyjnych na małe "areczki" bo to się nadaje tylko na magazyny, które nie dają dużej ilości miejsc pracy ani nie powodują powstawanie atrakcyjnych miejsc pracy.

~niejestemrobotem (46.223. * .9) 09.05.2021 07:09

Jednokierunkowa Opawska bez drugiej ulicy w odwrotnym kierunku to tylko chciejstwo, a nie strategiczna koncepcja.

~Podpisz_sie (89.151. * .140) 09.05.2021 01:37

W końcu rzeczowa rozmowa. Dobre pomysły warte realizacji. Biznes/przedsiebiorczość muszą dobrze czuć się w mieście i mieć pomoc ze strony miasta w rozwoju. Ulgi, zaplecze, drogi, szkolnictwo. Uczelnia także powinna zrobić krok do przodu i miasto mogłoby pomóc. Techpark to byłby strzał w dziesiątkę. Kilka zakładów mogłoby być zainteresowanych partycypowaniem w tym kierunku. Warto byłoby iść w kierunki ekologiczne. To i możliwości dofinansowań daje. A branże techniczne i przyzwoite zarobki mogą oferować. Tędy droga. Opawska absolutnie nie powinna być jednokierunkowa. Nie komplikujmy sobie życia i nie twórzmy korków