15 sposobów jak rozwijać gospodarczo Racibórz
Mieszkanie w sklepie przy deptaku na Długiej; wiceprezydent nastolatek i ulica Opawska jednokierunkowa ze ścieżką rowerową - to niektóre z pomysłów na lepszy Racibórz. Przedstawiamy efekt trzecich i ostatnich warsztatów tematycznych przy budowaniu nowej strategii rozwoju miasta.
11. Zachowanie równowagi między strefami mieszkaniową i gospodarczą
Józef Pluta współtwórca Bractwa Kurkowego uważa, że lokalizacja stref inwestycyjnych musi być wybierana tak, aby wyważyć odpowiednio punkt ciężkości. Dla celów handlowych zdaniem Pluty należy poprawić wizerunek reprezentacyjnej ulicy w mieście, jakim jest ul. Mickiewicza. – Trzeba uporządkować ją, uatrakcyjnić – zasugerował.
12. Parking piętrowy w centrum, nowe parkingi ogólnodostępne
Przekonany do ich budowania jest Artur Wierzbicki bo dostrzega deficyt miejsc parkingowych. Jasnym jest dlań, że im więcej będzie miejsc postojowych tym większa będzie liczba klientów. – Tam gdzie są duże parkingi przy sklepach, tam się jeździ na zakupy – przekonywał. Wierzbicki przytoczył przykład działań jednego z poprzednich prezydentów Rybnika – Józefa Makosza. – Zniwelowano tam stare budynki i w ich miejsce powstały dwa duże parkingi – stwierdził samorządowiec.
13. Ożywianie ulicy Długiej poprzez wprowadzanie tam nowych inicjatyw
Julia Anna Parzonka sądzi, że reprezentacyjna ulica Długa potrzebuje ludzi nie tylko na deptaku, ale także w tamtejszych lokalach użytkowych. – Przeniosłam tam Pracownię Montessori i teraz po Długiej codziennie biega grupa dzieci. Malują tam kredami, biegają, śpiewają i dzieje się. Jeżeli takich biznesów z ludźmi na Długiej będzie więcej, to ożywimy ją od środka – twierdzi znana Raciborską rysowniczka. Jej zdaniem to na Długiej jest szansa dla mikroprzedsiębiorstw i inicjatyw społecznych, stowarzyszeń.
14. Przekształcenie ulicy Opawskiej w jednokierunkową (do tzw. świńskiego rynku) i utworzenie tam pasa dla rolkarzy, rowerzystów oraz poszerzenie chodnika.
To koncepcja zgłoszona przez Ireneusza Burka. Jego zdaniem zyskaliby na tym przedsiębiorcy prowadzący przy Opawskiej sklepy i punkty usługowe, gastronomiczne.
15. Rozwój uczelni to rozwój miasta
Trzeba przestać udawać, że tak bardzo nam zależy na rozwoju tylko trzeba spiąć te wysiłki w jedną całość. Żeby zwiększyć jej rozwój należy ją finansowo wesprzeć. Kadry, które da uczelnia posłużą miastu, te zasoby ludzkie mają kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta. Miasto i uczelnia to nie mogą być byty odrębne – zaznaczył Piotr Cwik. Pan Bogusław sugerował uruchomienie w PWSZ oferty dla Ukraińców. Artur Wierzbicki widzi szansę rozwoju szkoły w utworzeniu technoparku, wzorowanym na rozwiązaniach z Gliwic (Park Naukowo - Technologiczny Technopark Gliwice) – Jan Kosmol jest tam szefem, a to osoba wywodząca się z Raciborza. Można z nim rozmawiać – zachęcał A. Wierzbicki. Sabina Musioł związana z PWSZ zawodowo podkreśliła, że uczelnia udowodni, że kształci kadry na potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy. – Działamy na rzecz rozwoju regionu mimo ograniczeń finansowych. PWSZ ułatwia transfer wiedzy i innowacji z uczelni do przedsiębiorstw, które są interesariuszami zewnętrznymi PWSZ.
Opracował Mariusz Weidner
Ludzie
Radny Powiatu Raciborskiego.
Prezes Stowarzyszenia ASK
Zamiast budować nowe parkingi należy zainwestować w komunikację miejską.Autobusy kursują rzadko.Wieczorem i w weekendy bardzo mało kursów.Z komunikacji korzystają dzieci i emeryci, którzy mają czas na czekanie na nieliczne kursy.Pracownicy musieli kupić auta.
Nareszcie widać początek sensownej dyskusji, oby trwała dalej, a przede wszystkim żeby na gadaniu się nie skończyło. Rzeczywiście konieczny byłby udział w tym firm, które się rozwijają i wiedzą w jakim kierunku idą potrzeby biznesu.
Szukanie inwestorów, którzy zbudują zakład, który da co najmniej 700 miejsc pracy i to w różnych branżach nie tylko w produkcji. Nie rozdzielać działek inwestycyjnych na małe "areczki" bo to się nadaje tylko na magazyny, które nie dają dużej ilości miejsc pracy ani nie powodują powstawanie atrakcyjnych miejsc pracy.
Jednokierunkowa Opawska bez drugiej ulicy w odwrotnym kierunku to tylko chciejstwo, a nie strategiczna koncepcja.
W końcu rzeczowa rozmowa. Dobre pomysły warte realizacji. Biznes/przedsiebiorczość muszą dobrze czuć się w mieście i mieć pomoc ze strony miasta w rozwoju. Ulgi, zaplecze, drogi, szkolnictwo. Uczelnia także powinna zrobić krok do przodu i miasto mogłoby pomóc. Techpark to byłby strzał w dziesiątkę. Kilka zakładów mogłoby być zainteresowanych partycypowaniem w tym kierunku. Warto byłoby iść w kierunki ekologiczne. To i możliwości dofinansowań daje. A branże techniczne i przyzwoite zarobki mogą oferować. Tędy droga. Opawska absolutnie nie powinna być jednokierunkowa. Nie komplikujmy sobie życia i nie twórzmy korków