Mieszkańcy Wodzisławia lubią egzotyczne zwierzęta. Jakie najczęściej rejestrowane są w Urzędzie?
Posiadanie egzotycznego zwierzaka w domu to nie lada atrakcja i rzadko spotykany widok. Okazuje się, że w Powiecie Wodzisławskim to możliwe. Najczęściej mieszkańcy zgłaszają nabycie węży, np. boa dusiciela czy pytona królewskiego, żółwi, np. stepowego lub greckiego. Jakie zwierzęta jeszcze znalazły się na liście?
Liczba egzotycznych zwierząt w mieście spada
W ubiegłym roku Wydział Ochrony Środowiska w wodzisławskim Starostwie Powiatowym zarejestrował 140 zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa UE. Dla porównania liczba wpisów do rejestru w roku 2019 wyniosła 158, a w 2018 -167.
- Do najczęściej rejestrowanych należą: boa dusiciel, boa cesarskie, pyton królewski, żółw grecki, żółw stepowy, amazonka żółtogardł, płomykówka zwyczajna czy kameleon jemeński.
- Do rzadko rejestrowanych należą natomiast: salamandra meksykańska, liściołaz paskowany/liściołaz pręgowany, drzewołaz żółtopasy, drzewołaz pstrokaty, lorysa górska czy mnicha nizinna.
Kto musi zarejestrować zwierzę?
Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr. 338/97. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.
– Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w siedzibie urzędu. We wniosku podaje się m.in. nazwę gatunku, cel posiadania okazu (np. dobra własne, hodowla, edukacja), datę wejścia w jego posiadanie oraz źródło pochodzenia – informuje Ewa Zając, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.
Z obowiązku rejestrowania zwierząt podlegających ograniczeniom wyłączone są:
- ogrody zoologiczne,
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów,
- podmioty czasowo przetrzymujące zwierzęta celem ich leczenia i rehabilitacji.
Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie.
Po co komu boa dusiciel, wytłumaczy mi ktoś?