Rybnicka elektrownia pomogła niepełnosprawnym z Przystani
7 maja w Rybniku odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 Przystań w Rybniku. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wsparło placówkę w odnowieniu pomieszczeń placówki.
W uroczystym otwarciu WTZ po remoncie wzięli udział przedstawiciele PGE GiEK, Urzędu Miasta Rybnik, PFRON oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna od początku swego istnienia wspiera społeczności lokalne w różnych inicjatywach społecznych. Szczególnie bliskie jest nam zaangażowanie w integrację osób niepełnosprawnych. Spółka działa w tym zakresie na wielu płaszczyznach, w tym sportowej i edukacyjnej. Cieszymy się, że możemy podzielić się tym, co mamy z tymi, którzy tego wsparcia potrzebują najbardziej – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
- Nasza współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej nr 1 Przystań w Rybniku trwa od lat. Co roku zapraszamy podopiecznych na wielkanocny i bożonarodzeniowy kiermasz wyrobów, a także do udziału w wydarzeniach organizowanych przez elektrownię, takich jak festyn rodzinny czy dzień otwarty. Bardzo zależy nam na tym, aby nasi przyjaciele z Warsztatu Terapii Zajęciowej czuli się częścią naszej lokalnej społeczności – mówi Krzysztof Matula, dyrektor PGE GiEK Oddział Elektrownia Rybnik.
Rybnicka elektrownia współpracuje z Warsztatem Terapii Zajęciowej nr 1 Przystań w Rybniku na wielu płaszczyznach. Pracownicy zakładu wsparli akcję „Zbieramy na Busa”, dzięki której placówce udało się zakupić nowy bus dla podopiecznych, a obecnie na terenie elektrowni prowadzona jest zbiórka zakrętek, która pomoże w dofinansowaniu turnusów rehabilitacyjnych.
Na co dzień zajmuje się rehabilitacją zawodową i społeczną 48 uczestników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Działalność prowadzi już od 24 lat, a jej zakres jest z roku na rok coraz szerszy. Warsztaty włączają się w różnego rodzaju akcje, przedsięwzięcia czy programy, organizują praktyki zewnętrzne dla uczestników oraz prowadzą kiermasze, akcje plenerowe i warsztatowe dla mieszkańców Rybnika. Warsztaty uruchomiły także Spółdzielnię socjalną „Z IKRĄ”, gdzie zatrudnienie znalazło 9 osób niepełnosprawnych. Warsztaty prowadzą również mieszkania treningowe dla podopiecznych.