Rowerem w pogodę i niepogodę. Jak się ubrać na rower gdy pogoda płata figle?
Kolarstwo to sport, który można uprawiać zawodowo lub rekreacyjnie, zawsze jednak z ogromną przyjemnością, radością oraz satysfakcją. Początek sezonu to jednak często deszcz, zmienna temperatura, niesprzyjający komfortowi jazdy wiatr…czyli typowa kapryśna wiosenna aura. Czy to oznacza że mamy odpuścić wyjście na rower? ABSOLUTNIE! Wystarczy, że odpowiednio dostosujesz swój ubiór do panujących warunków pogodowych.
Każdy sport, nawet ten uprawiany amatorsko, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobry sprzęt to tylko połowa Twojego sukcesu, drugie 50% stanowi ubiór, który jest przystosowany nie tylko do warunków pogodowych, ale też specyfiki uprawianego sportu. Jazda na rowerze w jeansach czy też w sukience nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie, jeżeli planujemy dłuższe podróże i chcemy czuć się komfortowo, a także cieszyć każdym kolejnym pokonanym kilometrem.
Kurtka - ochrona przed wiatrem i deszczem
Kurtka na rower powinna być wykonana z materiału, który „oddycha”, pozwala skutecznie odprowadzać ciepło, a jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację. Ponadto musi być wodoodporna i chronić przed zimnem. Takimi właściwościami cechuje się m.in. materiał Gore-Tex, w którym znajduje się półprzepuszczalna membrana, która wykazuje zdolność do transpiracji pary wodnej na zewnątrz i jednoczesnego blokowania wody. W kurtkach rowerowych wykorzystuje się także popularny softshell, który zapewnia ochronę przed wiatrem i komfort termiczny, nie jest to jednak materiał wodoodporny.
Kurtka przeciwdeszczowa na rower RC 120 EN1150
Kurtka na rower ROADRACING damska
Ponczo przeciwdeszczowe na rower 900
Alternatywą dla tych dwóch materiałów są tańsze propozycje, jak poliester, poliamid o polipropylen. Przy sporadycznej jeździe na rowerze sprawdzą się bardzo dobrze.
Kurtka na rower nie może być jedynie wodoodporna i oddychająca, musi być także wygodna i funkcjonalna. Niektóre posiadają wydłużony tył, co jest uwarunkowane pochyloną pozycją rowerzysty podczas jazdy. Warto pamiętać, aby kurtka była wyposażona w kieszenie, do której schowamy drobiazgi, posiadała kaptur i regulacje, dzięki których dopasujemy je do swoich potrzeb i sylwetki.
Zobacz wszystkie kurtki i kamizelki rowerowe >>>
Bluza – żeby nie było Ci zimno
Podstawowe pytanie przed zakupem bluzy to czy na rowerze jeździsz przez cały rok czy tylko w okresie wiosenno-letnim. Jeśli nie rezygnujesz z roweru nawet pomimo śniegu i chłodnego wiatru – przyda Ci się na ten zimniejszy okres bluza ocieplana. Jeżeli jednak rower „odkurzany” jest tylko na lato, w zupełności wystarczy bluza bez ocieplenia.
Bluzy podobnie jak kurtki wykonuje się również z materiału, jakim jest softshell, który charakteryzuje się skutecznością w ochronie przed wiatrem, jak też zdolnością do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Wielu rowerzystów stosuje je zamiennie z kurtkami, jednak należy mieć na uwadze, że softshell nie jest materiałem wodoodpornym, dlatego przy ciemnych chmurach warto mieć przy sobie kurtkę rowerową przeciwdeszczową.
Koszulka długi rękaw na rower szosowy 100 damska
Bluza rowerowa długi rękaw XC krój PRO FIT
Bluzy rowerowe dostępne są dostępne w wielu fasonach – bardziej dopasowanych, jak też o kroju regular. Tył jest wydłużony, niektóre mają otwory na kciuki oraz wentylację w miejscach, które są najbardziej potliwe. Co więcej, wyposażone są w wewnętrzne i zewnętrzne kieszenie i wyższy kołnierz, który chroni przed wiatrem.
Zobacz wszystkie bluzy rowerowe >>>
Spodenki i koszulka to podstawa
Z pewnością przy regularnej jeździe i na długie dystanse nie sprawdzi się koszulka wykonana z bawełny. Nie jest to materiał, który wykazuje się odpowiednią oddychalnością i nie odprowadza ciepła na zewnątrz, zapewniają komfort jej użytkownikowi. Podstawą są też odpowiednie spodenki rowerowe, które powinny być obcisłe, odpowiednio przylegać do ciała i równocześnie być elastyczne, aby nie ograniczały ruchów podczas jazdy. Warto mieć zawsze dwie pary – krótkie spodenki na wiosnę i lato oraz długie spodnie rowerowe na chłodniejsze, jesienne dni. Najwygodniejsze spodenki są pozbawione szwów i posiadają wkładkę anatomiczną.
Spodendki rowerowe 500 damskie
Spodenki na rower szosowy RC500 męskie
Spodenki po szorty narower MTB ST 500 męskie
Zobacz wszystkie spodenski rowerowe >>>
Koszulka na rower musi przede wszystkim być wykonana z materiału, który zapewnia odpowiednie odprowadzanie potu, właściwą wentylację i dobrze dopasowuje się do ciała. Do produkcji odzieży rowerowej najczęściej stosuje się poliamid z domieszką poliestru. Takie połączenie gwarantuje komfort cieplny, który jest niezwykle ważny podczas dłuższych dystansów. Koszulki rowerowe często posiadają zamek przy kołnierzu, który można odpiąć, umożliwiając tym samym większy dopływ powietrza.
Koszulka krótki rękaw na rower 500 damska
Koszulka krótki rękaw na rower MTB ST 500 męska
W szafie kolarza powinna się znaleźć zarówno koszulka z długim, jak też krótkim rękawem. To pozwoli na jazdę na rowerze niezależnie od warunków pogodowych. Przy szczególnie wysokich temperaturach polecamy stosować koszulki na ramiączkach – przy słonecznej pogodzie należy jednak pamiętać o zastosowaniu kremu z filtrem, żeby nie nabawic się oparzeń słonecznych.
Zobacz wszystkie koszulki rowerowe >>>
Rękawiczki i skarpetki – zbędny gadżet?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, po co właściwie kolarzom rękawiczki? Jaką rolę odgrywają podczas jazdy i czy właściwie są im tak niezbędne? A co ze skarpetkami, bez których nawet zwykły spacer w butach sportowych może skończyć się otarciami, czy kolarze noszą skarpetki takie, jak my na co dzień? Zarówno rękawiczki, jak też skarpetki to często niedoceniane elementy stroju. Zazwyczaj ich zakupu dokonujemy dopiero, kiedy doznamy urazu dłoni, oparzeń czy otarć bądź też dyskomfort związany z potem w butach zacznie nam w sposób szczególny doskwierać.
Warto pamiętać, że rękawiczki chronią dłonie podczas upadku, bo często upadamy bezpośrednio na dłonie. Mając na nich rękawiczki zmniejszamy ryzyko wystąpienia poważnych ran, a w wielu sytuacjach nawet całkowicie ich unikamy.
Rękawiczki na rower szosowy RC 500
Co więcej, rękawiczki zapewniają lepszą amortyzację przy trzymaniu kierownicy. To przyczynia się do skuteczniejszej kontroli podczas hamowania. Nierówny teren o dużym nachyleniu wymaga od rowerzysty nie tylko koncentracji, ale też skuteczności w reagowaniu na każdy wstrząs. Rękawiczki rowerowe doskonale wchłaniają pot, co sprawia, że ręce pozostają suche. Tym samym nie ześlizgują się z kierownicy oraz zwiększają bezpieczeństwo jazdy.
W jaki sposób uniknąć nieprzyjemnej wilgoci w butach? Sięgnąć po skarpetki rowerowe, które odprowadzają pot i chłodzą stopy. Mogą mieć różną wysokość, dlatego to, czy wybierzesz stopki czy skarpetki sięgające do łydki, zależy tylko do Ciebie. Pamiętaj jednak, że wyższe mogą także uchronić Cię przed otarciami, jak też łydki przed zimnem podczas chłodniejszych dni.
Zobacz wszystkie rękawiczki i skarpety >>>
Zwykła bielizna nie wystarczy?
Bielizna to ten element stroju, który ma najbliższy kontakt ze skórą, w sporcie jest zatem szczególnie ważna, ponieważ nasz organizm podczas wysiłku fizycznego produkuje większą ilość potu, co powoduje, że przy nieodpowiednim przygotowaniu możemy odczuwać dyskomfort. Do uprawiania sportu codzienną bieliznę powinieneś zastąpić bielizną techniczną, czyli wykonaną ze specjalistycznego materiału, doskonale przylegającą do ciała i niekrępującą ruchów.Jest to bielizna oddychająca, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów syntetycznych. Pot jest szybko odprowadzany na zewnątrz i szybko odparowuje, a skóra pozostaje sucha, dzięki czemu odczuwamy większy komfort i mniejsze zmęczenie. Zasada jest prosta – wybieraj koszulkę termoaktywną pod kątem pogody i warunków panujących za oknem. Latem najlepiej sprawdzi się ta z krótkim rękawem i na ramiączka, na jesień i zimę dobrze jest zainwestować w bieliznę rowerową z długim rękawem, ponieważ oprócz tego, że oddycha, to również chroni przed zimnem.
Podkoszulka długi rękaw na rower 500 damska
Podkoszulka bez rękawów na rower RC 500
Kluczowe znaczenie ma grubość materiału. Najcieńsza przeznaczona jest do noszenia latem, chroni przed przegrzaniem ciała. Zimą stosujemy tę najgrubszą w celu ochrony przed zimnem. Średnią grubość wybieramy na okres jesienny i wiosenny. Bieliznę rowerową zakładamy pod koszulkę i spodenki rowerowe. W cieplejsze dni niektórzy decydują się nosić ją jedynie pod oddychającą bluzę, a nawet bez żadnych dodatkowych warstw odzieży rowerowej.
Niezależnie od tego, czy rower służy nam jako pojazd, którym codziennie jeździmy do pracy, jest naszym hobby czy pomaga utrzymać dobrą formę, bardzo ważne jest, aby na każdą jazdę być odpowiednio ubranym.
Zobacz więcej z kategorii bielizna rowerowa >>>
Materiał zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli z niego skorzystasz otrzymamy malą prowizję od reklamodawcy, a Ty wesprzesz rozwój portalu. Koszystanie z linku afiliacyjnego nie wpływa na warunki dla Klienta.