Licealiści dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych przygotowali ciekawy projekt. Mówią o bohaterach naszych czasów [ZDJĘCIA]
Grupa uczniów z Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu w dniach 12 i 13 maja przeprowadziła zajęcia mające na celu przybliżenie pracy ratownika medycznego, strażaka i ratownika wodnego. Wszystkie działania odbywały się w przedszkolu „Elfik” w Raciborzu przy ulicy ks. Józefa Londzina.
Co to za projekt?
Młodzież, która podjęła się realizacji całego przedsięwzięcia, pragnęła przybliżyć problem społeczny dotyczący negatywnego i stereotypowego postrzegania służb ratunkowych oraz medycznych. Postanowili rozpocząć edukowanie od tych najmłodszych, dlatego projekt jest przeznaczony dla przedszkoli oraz szkół podstawowych. Na zajęciach grupa licealistów opowiadała o pracy strażaków, ratowników medycznych i wodnych. Akcji nadano nazwę „Bohaterowie naszych czasów”.
Jak wszystko wyglądało w praktyce?
12 maja na placu przedszkolnym wjechał wóz strażacki, a z niego wyszli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Samborowic. Dzieci miały okazję nie tylko posłuchać o tym, czym zajmują się strażacy i jak bardzo ich praca jest istotna, ale również mogły przymierzyć mundury, kaski i usiąść w wozie strażackim. Największą atrakcją okazało się lanie wody z węża oraz zabawy w pianie stworzonej przez strażaków.
Drugiego dnia członkowie grupy „Bohaterowie naszych czasów” zaproponowali zajęcia z ratownikiem medycznym i wodnym. Pokazy były przeprowadzane przez członkinię drużyny WOPR z Kietrza - Wiktorię Dradrach oraz ratownika medycznego – Agatę Szymecką. Dziewczyny pokazały dzieciom sprzęt ratowniczy i medyczny oraz jak udzielić pierwszej pomocy. Przedszkolaki chętnie angażowały się w akcję RKO oraz z zaciekawieniem poznawały wszystkie zaprezentowane rekwizyty.
Od czego się wszystko zaczęło?
Grupa uczniów Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu w składzie Oliwia Lichtorowicz, Agata Szymecka, Bianka Koterba, Daria Powalla, Wiktoria Dradrach oraz Justyna Latton, postanowiła wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach której młodzi ludzie sami organizują projekty społeczne. W całym przedsięwzięciu pomaga im platforma edukacyjna, na której przedstawione są wszystkie kroki potrzebne do wcielenia w życie swojego pomysłu. W czasie realizacji uczennice wykorzystały swoje umiejętności, pokazały talenty i pasje. Miały okazję samodzielnie pozyskiwać partnerów i od podstaw stworzyć własną i niepowtarzalną akcję społeczną, która wpłynęła na rozwój najmłodszych.