Jak i gdzie wziąć samochód na raty? Podpowiadamy
Coraz więcej Polaków korzysta z oferty salonów samochodowych, niekoniecznie finansując zakup auta gotówką. Dużą popularnością cieszą się kredyty, które nierzadko przyznawane są w oparciu o uproszczone procedury. I ty przymierzasz się do sfinansowania auta w ten sposób? Sprawdź, jak i gdzie ubiegać się o kredyt.
Kredyt samochodowy, obok kredytu gotówkowego, cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Mimo dużego zainteresowania, nie wszyscy są przekonani do takiej formy finansowania.
Dlaczego warto kupić samochód na kredyt?
Kredyt na samochód to opcja, która – choć związana z dodatkowymi kosztami – niesie za sobą wiele korzyści. Warto rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ:
- nie obciąża nadmiernie domowego budżetu,
- nie wymaga dysponowania dużą gotówką na starcie,
- pozwala korzystać z auta w krótkim czasie.
O tym, jak opłacalna może być ta forma finansowania, niech świadczy fakt, że na kredyt decydują się osoby dysponujące gotówką.
Jak wybrać kredyt na samochód?
Kredyt na samochód jest produktem dostępnym właściwie w każdym banku. Jednak nie wszędzie istnieje możliwość skorzystania z finansowania atrakcyjnych warunkach. Dlatego wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować – jeśli trafisz na drogi kredyt, sporo przepłacisz.
Najpierw musisz sprawdzić, gdzie otrzymasz atrakcyjne finansowanie – takie, które będzie wpisywało się w twoje oczekiwania i sytuację materialną. Warto przy tym wziąć pod uwagę kilka aspektów, na podstawie których będzie można dokonać analizy.
- Wkład własny
Jeśli dysponujesz ograniczoną gotówką i nie chcesz pozbawiać się wszystkich oszczędności, wybierz kredyt z niewielką wysokością wkładu własnego. W kilku bankach wystarczy wpłacić zaledwie 10% wartości pojazdu, co oznacza koszt rzędu kilku tysięcy złotych.
- Wysokość raty
Rata wcale nie musi być wysoka – nawet wtedy, gdy wybierzesz niski wkład własny i krótki okres kredytowania. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat na samochody nowe dostępny w Toyota Banku (RRSO 7,86%), w przypadku którego rata może być dużo niższa w porównaniu ze standardową ofertą. Wynika to ze specyfiki wyliczania miesięcznego kosztu (na podstawie wartości auta pomniejszoną o wkład własny i ostatnią ratę). Takie rozwiązanie to dowód na to, że kredyt na samochód wcale nie musi nadmiernie obciążać domowych finansów.
- Różne opcje zakończenia umowy
Standardowo każda umowa kredytowa kończy się przeniesieniem pełni praw własności na kredytobiorcę. Wcale jednak tak być nie musi – to dobra informacja dla osób, które po kilku latach użytkowania chcą wymienić auto na nowe.
W przypadku niektórych kredytów istnieje możliwość sfinansowania kolejnego samochodu bez konieczności angażowania środków własnych. Zapewnia to gwarancja odkupu auta przez dealera, co pozwala na spłatę ostatniej raty kredytu balonowego i uregulowanie wkładu własnego następnej umowy kredytowej.
Jeżeli zależy ci na wyborze korzystnej oferty, kredyt na samochód warto wybrać w oparciu o dokładną analizę. Zgłaszając się do dowolnego banku otrzymasz finansowanie, jednak nie zawsze będzie to opcja dostosowana do twoich oczekiwań.
Materiał zewnętrzny