Akrobreak Masters. Pierwsze zawody z akrobatyki tanecznej w WCK [ZDJĘCIA]
W niedzielę, 30 maja w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyły się pierwsze zawody z akrobatyki tanecznej, w których udział wzięło ponad 50 uczestników.
Zawody
Wydarzenie skierowane było do 3 grup wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat oraz + 14 lat w stopniu zaawansowania typu standard lub master. Elementami obowiązkowymi były m.in. siad prosty z skłonem tułowia w przód, leżenie przerzutne (świeca), przewrót przodem do przysiadu podpartego (gr. I), stanie na głowie, przerzut bokiem, szpagat (gr. II), stanie na rękach, przejście, waga (gr. III). W pierwszej edycji Akrobreak Masters udział wzięły 54 osoby z placówek zaprzyjaźnionych z Akrobreak, między innymi z Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia czy Żor.
- Zajmujemy się akrobatyką rekreacyjną - mówi Marcin Kost, właściciel Akrobreak, trener. - Bardzo duży nacisk kładziemy na technikę wykonania. Omijamy bardzo niebezpieczne elementy, które mogłyby spowodować krzywdę dzieciom, które nie są przygotowane jeszcze fizycznie ani mentalnie na niektóre elementy, m.in. śruby. Chcemy, by dzieci nauczyły się, że technika jest tu najważniejsza - po pierwsze, by dla nich było przede wszystkim bezpiecznie, a po drugie, żeby wiedziały, że najpierw trzeba nauczyć się perfekcyjnego ruchu, by móc przejść dalej na wyższy level - dodaje.
Akrobatyczna ekipa
Grupa Akrobreak działa w WCK w ramach ARA (Amatorski Ruch Artystyczny). Pomysł na zorganizowanie zawodów zrodził się z potrzeby większego zachęcenia zawodników do treningów, do ruchu i wzmocnienia chęci, by stawali się coraz lepsi. Podpytaliśmy też, kto ma szansę na dołączenie do akrobatycznego grona.
- Można zapisać się do grupy. Najlepiej zrobić to od września, kiedy zaczynają się nabory. Niestety, teraz ze względu na sytuację pandemiczną nie możemy przyjmować za dużo nowych osób, bo musimy zapewnić komfort treningowy. Jeżeli chodzi o WCK, mamy tu zajęcia grupy rekreacyjnej, które są dla osób w miarę sprawnych, chcą się rozwijać, trzymają dyscyplinę na zajęciach. Bezpieczeństwo jest tu na pierwszym miejscu, bo to zajęcia typowo z akrobatyki. To nie SKS-y w szkole, więc dyscyplina przede wszystkim. Są też grupy standard i masters które są grupami sportowymi, które biorą udział w zawodach. Grupa rekreacyjna nie ma tego przymusu, mają się przede wszystkim rozwijać i dobrze bawić - mówi Marcin Kost.
Wśród uczestników niedzielnego wydarzenia znalazła się Julka, która w swojej kategorii (7-9) zdobyła trzecie miejsce. Julka w rozmowie z nami przyznała, że bardzo jej się podobało i cieszy się z zajętej pozycji. Nie było jednak łatwo. - Dla mnie najtrudniejszy był kuczek (element z podskokiem i złapaniem nóg - wyjaśnia).
Do domu zawodniczka wróciła z medalem, dyplomami i pucharem. Z wyniku z pewnością zadowolona będzie między innymi babcia Julki, która bardzo ją dopingowała. - Babcia powiedziała mi, że mam przynieść medal i puchar. Cieszę się, że je przyniosę - powiedziała.
Poniżej przedstawiamy wyniki:
Kat. Wiekowa 7-9, Poziom zaawansowania: Standard
- I miejsce Ola Sak
- II miejsce Emilia Słowik
- III miejsce Julia Szczecina
Kat. Wiekowa 10-13, Poziom zaawansowania: Standard
- I miejsce Ola Wilkanowska
- II miejsce Oliwia Glenc
- III miejsce Alicja Święty
Kat. Wiekowa 10-13, Poziom zaawansowania: Master
- I miejsce Tosia Laska
- II miejsce Emilia Nowak
- III miejsce Natalia Rojek
Kat. Wiekowa 14+ , Poziom zaawansowania: Standard
- I miejsce Anna Ruchała
Kat. Wiekowa 10-13, Poziom zaawansowania: Master
- I miejsce Oliwia Cholewka
- II miejsce Kinga Styrnol
- III miejsce Małgorzata Piwowar