Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

LOFRA | Kuchnia loftowa - jak ją stworzyć?

W obiegowej opinii kojarzy się z surowością i chłodem, jednak kuchnia loftowa wcale nie musi być zimna i nieprzyjazna. Po ten styl chętnie sięgają osoby pragnące połączyć minimalizm z klimatem pofabrycznych hal. W efekcie powstają aranżacje zindywidualizowane, eklektyczne, często zaskakujące ciekawymi zestawieniami mebli i sprzętów. Beton i metal łączą się z drewnem i ciekawymi tkaninami. Klimat loftu najlepiej zaprezentuje się w przestronnych wnętrzach, jeśli jednak masz mniejszą kuchnię, także możesz zastosować kilka interesujących trików. Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał tego nurtu.

LOFRA | Kuchnia loftowa - jak ją stworzyć?

1. Czym wyróżnia się kuchnia loftowa?

2. Kolory

3. Meble do kuchni loftowej

4. Moc tkwi w dodatkach

Industrialne inspiracje to nie tylko kuchnia loftowa. Ten styl wykorzystać możesz z równym powodzeniem we wszystkich pomieszczeniach swojego mieszkania.

LOFRA | Czym wyróżnia się kuchnia loftowa?

Na początku zastanów się, jakie elementy wyróżniają wnętrze loftowe. W takich aranżacjach liczy się przede wszystkim minimalizm, rozumiany jako zasada less is more. Jak wiadomo, geneza tego nurtu związana jest z zaadaptowaniem dawnych hal fabrycznych na mieszkania oraz biura. Oznacza to, że pomieszczenia powinny być przestrzenne lub przynajmniej stwarzać takie wrażenie. Zredukuj dodatki i postaw na ich jakość, a nie ilość. Przeładowanie wnętrz bibelotami nie będzie dobrą koncepcją.

Często spotykanym rozwiązaniem są kuchnie loftowe otwarte na salon. Dzięki temu znacznie łatwiej jest uzyskać efekt przestrzenności. Połóż nacisk na szczegół, na przykład interesujące fronty meblowe i sprzęty AGD. Ciekawe zaprezentują się kuchnie wolnostojące w klimacie retro, na przykład te zaprezentowane na lofra.pl, oraz lodówki stylizowane na te z lat 60. Wykorzystaj beton, metal, szkło i cegłę, a także fronty i blaty szafek w odcieniach matowej czerni i wszelkich wariantach szarości. Jeśli lubisz oryginalne wybory, zdecyduj się na płaszczyzny z kamienia. Są modne i trwałe, a przy tym doskonale wpasują się w loftowe wnętrze.

LOFRA | Kolory

Wnętrza loftowe z reguły ograniczają się do kilku wiodących barw, przeważnie bieli, szarości i czerni. Taka kolorystyka ułatwia stworzenie prostego i surowego klimatu. Jeśli dysponujesz mniejszą kuchnią, wybieraj jasne tony, które optycznie powiększą wnętrze. Osoby dysponujące znacznym metrażem mogą zaszaleć i postawić na ciemną zabudowę oraz masywne stoły z krzesłami. Zadbaj jednak o redukcję odcieni. Skupiaj się raczej na fakturze i materiałach niż na feerii barw.

Jeśli chcesz ożywić aranżację, sięgnij po kolor, ale ogranicz się do akcentów jednego typu. Z matową czernią i szarością znakomicie komponuje się czerwień, zgaszony pomarańczowy, wszelkie odcienie żółtego i beżu. Wykorzystaj je w tekstyliach, dekoracjach i naczyniach. Warto bazować także na kontrastach i czerpać z potencjału, jaki niesie ze sobą biel. W poprzemysłowych przestrzeniach nierzadko obecne były gładkie, kremowe ściany. Efektownym wyborem będą także połacie z cegły oraz złote i srebrne detale, na przykład uchwyty mebli i sprzętów AGD albo lampy.

Meble do kuchni loftowej

Podstawą funkcjonalnej i efektownej kuchni w stylu industrialnym jest koncentracja na otwartej przestrzeni, przy jednoczesnym ograniczeniu podziałów, ścian, drzwi i fizycznych barier. Właśnie dlatego im większym metrażem dysponujesz, tym lepiej zaprezentuje się w niej surowa, loftowa aranżacja. W takich wnętrzach często wykorzystuje się wyspy kuchenne, które łączą funkcje stołu, blatu roboczego i szafek. W takiej konstrukcji możesz zainstalować stojaki na wino i półki na książki. Z kuchenką wolnostojącą w stylu retro znakomicie komponować się będą otwarte półki na naczynia i przeszklone witryny. Ważne jednak, aby fronty szafek pozbawione były wyrazistych ozdób i frezowania. Możesz pozwolić sobie natomiast na metaliczne uchwyty, podkreślające przemysłowe inspiracje wnętrza.

Współczesne sprzęty AGD, takie jak kuchenki, lodówki i okapy, są często utrzymane w minimalistycznej i surowej stylistyce, dzięki czemu doskonale komponują się z całością wystroju. W budowaniu klimatu wykorzystaj obudowy czarne i srebrne oraz pełen charakteru dodatek stali szlachetnej. Możesz powtórzyć ten akcent, sięgając po relingi i haczyki na akcesoria kuchenne.

LOFRA | Moc tkwi w dodatkach

O charakterze każdego wnętrza świadczą dodatki. Mimo że kuchnie loftowe z zasady bazują na surowości i chłodzie, nie oznacza to, że są całkowicie pozbawione ozdób. Trudno wyobrazić sobie takie wnętrze bez przydatnych na co dzień tekstyliów czy lamp. To właśnie za pomocą takich akcentów przyozdobisz pomieszczenie, jednocześnie go nie przytłaczając. Połącz nasycone i zgaszone kolory i podkreśl je odpowiednim oświetleniem: punktowymi spotami, ledowymi szynami czy żarówkami pozbawionymi opraw. Wybieraj złote lub czarne klosze. Nie musisz nawet ukrywać przewodów i kabli - w końcu kluczem do osiągnięcia przemysłowego klimatu jest pokazanie struktury przedmiotów, a zainteresowanie technologią doskonale wpisuje się w ten nurt. Ma być surowo, ale z charakterem.

 

Materiał zewnętrzny