Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mniej niebieskich kart nie oznacza, że przemocy jest mniej. 3 pytania do Celiny Uherek-Biernat

Czy spadającą liczbę wszczynanych procedur Niebieskiej Karty można uznać za dobry znak? Czy mężczyźni są marginalnymi ofiarami przemocy domowej? Na te i inne pytania odpowiada nam Celina Uherek-Biernat.

Mniej niebieskich kart nie oznacza, że przemocy jest mniej. 3 pytania do Celiny Uherek-Biernat
- Myślę, że sięganie po pomoc przez mężczyzn wymaga przede wszystkim dalszej pracy nad obalaniem stereotypów w tym zakresie - mówi nam dyrektor Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Celina Uherek-Biernat.

Wracamy do tematu przemocy domowej, która ma miejsce na terenie powiatu wodzisławskiego. Temat szeroko opisywaliśmy TUTAJ. Teraz zadaliśmy trzy pytania dyrektor Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Celinie Uherek-Biernat.

Spadającą liczbę wszczynanych procedur Niebieskiej Karty można uznać za dobry znak?
Tendencję do zmniejszania się liczby prowadzonych procedur Niebieskiej Karty na terenie powiatu wodzisławskiego widzimy już od pewnego czasu. Czy jest ona odzwierciedleniem ograniczenia zjawiska przemocy w rodzinie? Nie zaryzykowałabym takiego stwierdzenia. Myślę, że jest ona wynikiem większej świadomości społecznej w zakresie radzenia sobie w sytuacji kryzysu w tym także kryzysu wynikającego z zagrożenia przemocą. Osoby coraz częściej korzystają z różnych form wsparcia i edukacji, które dają szansę na podjęcie działań profilaktycznych czy prewencyjnych. I jeżeli miałabym gdzieś upatrywać dobrego znaku to właśnie w podnoszącej się wiedzy i świadomości w zakresie możliwości uzyskania wsparcia, zarówno psychologicznego jak i prawnego.

W zeszłym roku w programie korekcyjno-edukacyjnym wzięło udział zaledwie 8 osób. Pandemia koronawirusa miała wypływ na tę niewielką liczbę?
– Znaczne obniżenie liczby uczestników w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych upatruję przede wszystkim w słabej motywacji osób stosujących przemoc do udziału w programie, zarówno na poziomie motywacji zewnętrznej (zobowiązanie sądu), jak i wewnętrznej (indywidualna potrzeba zmiany zachowania). Myślę, że sytuacja epidemiczna w znacznym stopniu wpłynęła na spadek zainteresowania udziałem w programie. Być może wynikało to z lęku przed podjęciem współpracy z innymi, wyjściem z domu. Mogło też na to wpłynąć znaczne ograniczenie kontaktów w środowisku przedstawicieli innych służb, myślę tu o Ośrodku Pomocy Społecznej, dzielnicowych, asystentach rodziny, którzy mogliby wspierać motywację wewnętrzną osoby stosującej przemoc do udziału w programie.

Do Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śl. znacznie częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni. Można zatem wysnuć wniosek, że są oni marginalnymi ofiarami przemocy domowej?
– Statystyki wskazują, że osobami częściej doświadczającymi przemocy i poszukującymi pomocy i wsparcia są kobiety. Jednak z roku na rok, tak wynika z naszych danych, wzrasta liczba mężczyzn korzystających ze wsparcia, zarówno w zakresie schronienia, jak i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Myślę, że sięganie po pomoc przez mężczyzn wymaga przede wszystkim dalszej pracy nad obalaniem stereotypów w tym zakresie. Przełamania wstydu, który bardzo często utrudnia ujawnienie doświadczania krzywdy jest trudne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].