Odkryj moc Ameryki Południowej skrytą w Yerba Mate!
Prawdziwy Latynos wielu osobom kojarzy się z fajką w ustach i tykwą wypełnioną yerba mate w ręku. Czym jest ten tajemniczy napój rodem z Ameryki Południowej? Dlaczego tak wiele ludzi po niego sięga? Jak smakuje i jak powinno się go przygotowywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy!
Yerba Mate - ostrokrzew paragwajski o cennych właściwościach
Wszystko zaczyna się na pograniczu trzech państw: Argentyny, Paragwaju i Brazylii. To tam w nieco tropikalnym klimacie rosną krzewy ostrokrzewu paragwajskiego, którego liście i łodyżki, odpowiednio spreparowane, stanowią podstawę suszu yerba mate. Napar największą popularność zyskał właśnie wśród tamtych mieszkańców, którzy spożywają go całymi litrami. W Europie stał się popularny dzięki swym niecodziennym walorom i charakterystycznym smaku. Wielu Polaków sięga po niego ze względu na właściwości stymulujące, które są główną zaletą yerba mate. To jednak nie wszystko, listki ostrokrzewu, poza dużą zawartością naturalnej kofeiny, obfitują też w witaminy z grupy B, E i C oraz antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, usprawniając funkcjonowanie układu immunologicznego. Yerba Mate to też zdrowszy substytut kawy i napojów energetyzujących, a jako że ma tylko 1 kalorię, jest idealnym uzupełnieniem diety i przyspiesza metabolizm. Sklep internetowy z yerba mate - Poyerbani.pl posiada w swojej bogatej ofercie mieszanki funkcyjne, owocowe, tradycyjne i ziołowe. Dla tych, którzy chcą zacząć eksperymentować z yerba mate, przygotowane zostały specjalne zestawy startowe. Ogromny wybór i wysoka jakość gwarantowane!
Napary z Yerba Mate o niepowtarzalnym smaku i aromacie
Gdy już zdecydujecie się na zakup yerby, z pewnością przy pierwszym łyku poczujecie jej niezwykle roślinny smak z nutą lekkiej goryczki. Gorzki smak jest naturalną cechą ostrokrzewu, jednak osoby nieprzyzwyczajone mogą czuć się lekko zrażone. Z pomocą przychodzą mieszanki owocowe, które można serwować także na zimno. Do przygotowania yerba mate będą potrzebne: naczynko (zwane matero lub tykwą), bombilla (filtrująca rurka z sitkiem wykonana z drewna lub stali nierdzewnej) oraz ciepła woda (ok. 70 stopni). Wybraną przez nas yerbową mieszankę wsypujemy do tykwy (na początek wystarczy 2-3 łyżki), wsadzamy bombillę do wnętrza i dolewamy ciepłą wodę. Woda nie może być wrząca, w przeciwnym razie napój nabierze nadmiernie gorzkiego smaku. Tak przygotowany napar odstawiamy na ok. 5 minut. To proste! Spróbuj także Ty i daj się ponieść fantazji nad wilgotne lasy Ameryki Południowe.
Materiał zewnętrzny