Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy droga Racibórz – Pszczyna utknie na nieczynnej linii kolejowej?

Nieczynna linia kolejowa stanowi nie lada przeszkodę dla budowy drogi Racibórz – Pszczyna. Kolejarze nie wykluczają modernizacji i podniesienia parametrów technicznych szlaku kolejowego. To z kolei oznacza konieczność zaprojektowania oraz budowy kosztownej estakady. Władze województwa i samorządowcy obawiają się znacznego wzrostu kosztów budowy drogi. Delegacje jeżdżą do Warszawy. Rozmowy na szczeblu ministerialnym to nie przelewki. Czy przyniosą pozytywne rezultaty?

Czy droga Racibórz – Pszczyna utknie na nieczynnej linii kolejowej?
Raciborski odcinek drogi Racibórz – Pszczyna rośnie w oczach. Narastają jednak obawy związane z kontynuacją tej inwestycji (fot. dw935obwodnicaraciborza.pl).

Obwodnica donikąd?

– Mamy mały dylemat – mówił wójt Piotr Rybka na jeden z minionych sesji Rady Gminy Rudnik, nawiązując do budowanej Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna (RDRP). Jak relacjonował, w sprawie realizacji zadania odbył spotkanie z urzędnikami z Raciborza. W trakcie poruszano kwestię potrzeby wybudowania kolejnego mostu nad kanałem Ulga i przejazdu nad linią kolejową nr 178. Według szacunków włodarza, przygotowanie projektów i pozyskanie zgód na tę część może potrwać 2 – 3 lata, albo i więcej. Dodatkowy czas potrzebny jest jeszcze na roboty budowlane. Brak realizacji tego etapu, zatrzymuje dalszą rozbudowę drogi.

– Nie chcemy, aby ta inwestycja się zatrzymała – poinformował Rybka, podkreślając, że to cel wszystkich gmin, przez które przebiega inwestycja. Relacjonował, że wśród włodarzy pojawia się chęć, aby odwrócić bieg budowanej drogi i przekazać zabezpieczone już środki w budżecie województwa z raciborskiej części na rybnicką, wcześniej jednak część przeznaczając na prace projektowe po stronie Raciborza. Tak, aby środki nie przepadły, a w efekcie skrócił się dystans pomiędzy jednym a drugim końcem realizowanego zadania. Dlaczego taka decyzja? Jak wyjaśniał wójt Rybka, po tamtej stronie pozyskano zgody na budowę, teraz potrzebne są środki na realizację inwestycji. Jednocześnie wśród rządzących jest nadzieja, że później pojawią się kolejne środki w budżecie województwa na budowę odcinka po stronie Raciborza.

Radny Krzysztof Badurczyk z Łubowic z niepokojem przyjął przedstawione przez wójta informacje. Jego zdaniem, przekazanie środków na stronę rybnicką, może doprowadzić tę inwestycję do jej „zepchnięcia na boczne tory”. – Żeby się nie okazało, że to będzie obwodnica donikąd – przekazał swoje obawy.

Racja dziwił się, że od prawie dwóch lat realizowana inwestycja po stronie Raciborszczyzny nie ma rozstrzygnięcia tak ważnych kwestii. – Nawet most na Uldze nam, ani Raciborzowi nic nie pomaga. Ta obwodnica będzie nieskończona i nie będzie skuteczna w swoim zamiarze – mówił. Dalej wskazał, że myślał, że prace projektowe, o których wcześniej wspomniał wójt Rybka, już trwają.

Włodarz przypomniał, że początkowo mówiło się o rozebraniu torów. Później nie pojawiła się na to zgoda ze strony państwa. – Nie ma szans, żeby można było w tej chwili walczyć o to, aby znaleźć wykonawcę, aby ogłaszać przetarg, tylko mimo to, że jakaś pula pieniędzy jest zabezpieczona. W tym momencie trzeba od nowa rozpocząć procedurę z projektowaniem, uzgadnianiem, uzyskaniem wszystkich pozwoleń. To może trochę potrwać – nie ma szans, by to zrealizować w przeciągu pół roku, roku – podkreślił włodarz.

Radny Badurczyk stwierdził, że nie ma „pretensji do gminy”, ale do inwestora (Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach – przyp. red), że wcześniej nie podjęto prac projektowych, przy trwających pracach budowlanych na odcinku od strony Raciborza. – My chcemy iść w kierunku, by prace projektowe równolegle leciały z pracami z jednej i drugiej strony – odparł wójt Rybka.

Dawid Machecki

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Krzysztof Badurczyk

Radny Gminy Rudnik.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

32 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ja11 (84.234. * .121) 23.06.2021 17:03

Dobrze skoro już widać że niewiele wiesz to może spytam o coś na czym się znasz.,chyba.... Jaki smak pizzy polecasz? Acha nie lubię spalonej.

Arteks 23.06.2021 16:14

@ja11 - do Jastrzębia zewsząd jedzie się długo i źle bo jest to jedno z najgorzej położonych miast w województwie położone na peryferiach. Lokalne pokręcone i zniszczone przez szkody górnicze dróżki i brak kolei czy brak centrum sprawiają, że mieszkają tam tylko ludzie którzy nie mają żadnych wymagań bo Jastrzębie nie wypełnia nawet jakiegoś minimum socjalnego. To takie trochę opuszczone i zapomniane miasteczko jak Drużkowka w Donbasie albo Czaturia w Gruzji... Twoje żałosne próby wmawiania, że jest inaczej świadczą o twoim całkowitym odrealnieniu lub zamknięciu się w Jastrzębiu - podczas gdy twoja miejscowość stoi, wszyscy inni idą do przodu. Najbardziej bawi mnie "reprezentacyjny" efekt wjazdowy do Jastrzębia od A1 Wodzisławską: dziurawa i połatana droga, po lewej opustoszała, przechylona chałupa, po lewej jakieś kopce ze żwiru i piasku, a całość bez chodników, bez poboczy... Dosłownie jakby wjazd do jakiegoś upadłego w czasie wojny domowej miasteczka w Donbasie... ;)

~Ja11 (84.234. * .121) 22.06.2021 05:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dowiedziałeś się w końcu ile się jedzie z Bielska lub Tychów do Jastrzębia? Dalej twierdzisz że do Raciborza przez Rybnik będzie szybciej? Tak dalej twierdzę, że Rybnik to prowincjonalne miasteczko s twoje żałosne próby wmawiania innym, że jest inaczej bardzo mnie bawią. Pilnuj lepiej pizzy.

Arteks 21.06.2021 19:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@ja11 - chcesz powiedzieć, że Jastrzębie jest jak Wetlina w Bieszczadach i nie potrzebuje dobrej komunikacji... No to w końcu co ci imponuje miasto, wieś czy osiedle nazywane administracyjnie miastem?

~Ja11 (31.0. * .66) 21.06.2021 14:57

Sanok jest bramą do Bieszczad i dlatego został wybrany. Jeżdżę w te rejony to dałem przykład jaki znam.

Arteks 21.06.2021 12:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Ja11 - kiepski przykład bo to właśnie Sanok jest kiepsko połączony i położony na totalnym uboczu (chociaż lepiej niż Jastrzębie bo przynajmniej ma dwa pociągi do Krakowa). Z Katowic czy Warszawy do Sanoka też się jedzie długo i z przesiadkami. A z Rybnika można dojechać pociągiem do Wisły, Bielska, Zakopanego. Z Jastrzębia NIGDZIE bo widocznie zostało potraktowane przez PKP w 2001 jak... wieś. Być może ktoś przyjechał, zobaczył jak wygląda stacja, w jakim miejscu leży i stwierdził, że nie warto. Za to sprawdź sobie letnie połączenia z Rybnika nad Bałtyk. Dojedziesz wszędzie od Międzyzdrojów, Świnoujścia po Sopot i Hel! Do Warszawy w nieco ponad 3 godz. - dużo szybciej niż autem. DGP - to dziwna droga, niby nowa a wybudowana jakby w czasach Gomułki... Z kolizyjnymi skrzyżowaniami, nawet z przejazdem kolejowym (haha) i po 1 pasie w każdą stronę. Wolałbym na twoim miejscu przemilczeć taką inwestycję bo jest słaba - na miarę słabego miasta.

~Ja11 (31.0. * .171) 16.06.2021 11:34

Sprawdziłem te twoje mieszczuchowe połączenie Rybnik - Sanok. Haha dwie przesiadki, najszybciej niecałe 7 godzin jazdy a może być i 12 godzin. Dziękujemy wolę autostradę i trochę ponad 4 godziny.

~Ja11 (31.0. * .171) 16.06.2021 11:27

Hmm jakoś cały czas Ci umyka DGP. Ona przypadkiem nie prowadzi do autostrady? Wiesz ja korzystam z samochodu i autostrad, jadę na lotnisko lub w Bieszczady. Chcesz to sobie jedź z Rybnika w Bieszczady, ja azy tyle czasu nie may.

fajla1 16.06.2021 11:01

ile na autostradzie wybudowali WILLI--

Arteks 16.06.2021 10:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@cocolino - utrzymaniem kolei aglo zajmuje się marszałek i to on, a nie samorządy powinien ją finansować. W przypadku ROW, trudno zorganizować sensowną SKM bez dodatkowych inwestycji i budowy nowych linii czy przystanków. W przypadku Żor dworzec jest daleko od osiedli, w Wodzisławiu trochę lepiej ale z kolei daleko od centrum, w Radlinie położenie dworca fatalne, w Rybniku stacja i przystanki są nieźle położone (za wyjątkiem Gotartowic które powstały głównie jako obsługa fabryki, a dzisiaj większość dojeżdża do niej autami). Pszów bez kolei. Rydułtowy - dworzec położony peryferyjnie. Jastrzębie bez kolei... Racibórz dworzec w samym centrum ale brakuje przystanków. A więc sama "baza" dla typowej SKM jest trochę kiepska. Natomiast nieco lepiej mogłoby to wyglądać w połączeniach na dalsze odległości co zresztą już funkcjonuje bo z połączeń z Raciborza do Rybnika czy z Rybnika do Katowic lub z Chałupek do Katowic można być zadowolony. Brakuje wznowienia trasy Rybnik-Knurów-Gliwice i poprawy obsługi Żor i Jastrzębia.

Arteks 16.06.2021 10:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Ja11 - wiesz, ja rzadko korzystam z autostrady bo... Rybnik zapewnia mi samowystarczalność, a większość służbowych i turystycznych wyjazdów realizuję tak jak każdy europejski mieszczuch - pociągiem. Ale jeśli już jadę gdzieś autem to przede wszystkim mam komfortowe połączenia drogowe. Natomiast zwracam uwagę, że Jastrzębie ma tylko jeden dojazd do A1, jest nim dziurawa i połatana Wodzisławska Czy jako znawca Jastrzębia mógłbyś mi wytłumaczyć ten negatywny fenomen? Bo władze Rybnika tak dbały o komfort jazdy w dojeździe do autostrad, że wyremontowały w tym celu Gliwicką już w 2006 r. a Żorską w 2012. W 2020 wybudowano nowe połączenie DPR, a obecnie w całkowitym remoncie jest droga do węzła Świerklany. Została tylko Mikołowska - ale tam nie ma dziur bo droga jest na bieżąco remontowana. Dlaczego przez tyle lat Jastrzębie nie zadbało o swój... jedyny(!) dojazd do A1??? I wracam do pierwszego wątku. Jastrzębie nie zapewnia niczego poza pracą na kopalniach, szpitalem i sportami niszowymi. W każdej sprawie trzeba wyjeżdżać poza Jastrzębie. Dlaczego władze waszego miasta ignorują fatalny stan dróg? A przecież Wodzisławska to nie jedyna droga w fatalnym stanie. Przez kilka lat koło UM mieliście zwężenie na alejach. Fatalna jest Połomska, Ranoszka, Wyzwolenia, Węglowa, Reja... Skoro Jastrzębie polega wyłącznie na transporcie drogowym - dlaczego nie dba o drogi? Jastrzębia nie stać nawet na porządne oznakowanie farbą przejść dla pieszych. Kilka dni temu byłem. Jastrzębskie drogi wyglądają tak jak rybnickie 10 lat temu...

~Ja11 (84.234. * .121) 11.06.2021 06:06
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Popatrz Arteks a ja myślałem że autostrada to jest super droga, dojadę nią szybciej do Gliwic niż ty z tych twoich Nowin do autostrady, wiem to przykre dla Ciebie mieszkać tak daleko od autostrady na takim zadupiu.

~Ja11 (84.234. * .121) 11.06.2021 05:53
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Arteks odpowiedź w końcu na konkretne pytanie. Skoro nie potrafisz to grzecznie przeproś i odejdź.

cocolino 10.06.2021 22:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiec tak Arteks odniosłem się do twoich słów "Dzisiaj sens mają tylko pociągi dalekobieżne albo aglomeracyjne ale o dłuższych relacjach", a podkreśliłem, że Rybnik to nie aglomeracja, zresztą sama władza Rybnika wraz z likwidacja kolei aglomeracyjnej -SKM jasno to podkreśla wiec z twoich słów wynika to że Rybnik i pozostałem miasta Subregionu Zachodniego nie powinny mieć kolei lokalnych--regionalnych (KŚ).
Ja uważam, że każda miejscowość szczególnie taka, która jest już przy linii kolejowej ma mieć możliwość korzystania z tej kolei - mieć przystanek i połączenia kolejowe. Ba powiem tak co to za miasto bez dobrego transportu publicznego, miasto powiatowe bez kolei powinny mieć doprowadzoną kolej lub zostać zdegradowane.
A wyśmiewanie linii kolejowej Wodzisław-Jastrzębie czy to lk159 przez Godów czy lk875 przez Wilchwy wraz z połączeniem na Zebrzydowice-Cieszyn lk170 uważasz za głupie, bo nie są po szkodach górniczych czy, że nie prowadzą bezpośrednio na Rybnik też przez szkody górnicze linia przemysłowa, bo tu widzę problem dla linii Wodzisław-Jastrzębie -Zebrzydowice(Cieszyn), gdzie cały subregion by zyskał i Śląsk Cieszyński.

Arteks 10.06.2021 22:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@cocolino - dlaczego próbujesz deprecjonować moją osobę pisząc, że trolluję - kiedy to nieprawda. Zawsze piszę merytorycznie i konkretnie na temat, a nie tak jak trolle które piszą aby prowokować i nie umieją argumentować. Trolling to np. to co napisałeś ty: cyt: "o w takim razie koleje śląskie powinny nie dojeżdżać do Rybnika, Raciborza, Żor, Wodzisławia itd. bo to mieściny w porównaniu chociażby do Metropoli, Trójmiasta czy Warszawy." Na szczęście o tym nie decyduje TEK dlatego z takiego Rybnika masz 28 par pociągów do Katowic. :DDD Jeszcze przed chwilą pisałeś, że miałyby sens szynobusy do Lubomii czy z Markowic do Głubczyc... Pytanie - czy trollujesz czy zwyczajnie nie myślisz. TEK sam deprecjonuje się takimi wypowiedziami i takimi reprezentantami. Dlatego kto się z wami zetknie - nie traktuje was poważnie. @ja11 - jak powstanie superdroga, ktoś z Raciborza dojedzie do wielu punktów szybciej niż z Jastrzębia. Do Jastrzębia nie jest planowana żadna nowa droga, a nawet kolej jest na razie obietnicą, koncepcją, iluzją. Jastrzębie to jedno z największych zadupiów komunikacyjnych Polski - jeśli nie Europy... A TEK wam proponuje koncepcję linii z Wodzisławia przez Godów hehehe

cocolino 10.06.2021 21:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks czy marnuje czas na TEK raczej nie i to moja rzecz jedni trolują jak ty, inni piją czy palą, jeszcze inni wędkują itd.
A co do pociągów mówisz, że tylko dalekobieżne i aglomeracyjne mają sens - no to w takim razie koleje śląskie powinny nie dojeżdżać do Rybnika, Raciborza, Żor, Wodzisławia itd. bo to mieściny w porównaniu chociażby do Metropoli, Trójmiasta czy Warszawy. Zresztą sama władza Rybnika powiedziała, że kolej aglomeracyjna nie jest dla nich nie warto - mówię o SKM. A szło łatwo wciągnąć w to Żory itd. Ale w Żorach chyba zauważyli, że lepiej daleko się trzymać od Rybnika, bo wychodzą na tym jak Zabłocki na mydle. To samo widać jak słabo stoi Rybnik, że Gliwice-Metropolia ma w dupie na dogadanie się na bezpośrednie połączenie Gliwice-Knurów-Leszczyny-Rybnik.
A jeśli chodzi o połączenia kolejowe to Racibórz głownie powinien upomnieć się o bezpośrednie połączenie z Gliwicami-Metropolią przez Kuźnię Raciborską i Sławęcice oraz o wydłużenie IC kończących bieg w Gliwicach do Raciborza tu są duże szanse Raciborza na szybszą podróż a dodatkowo po odbudowie linii do Głubczyc jeszcze bardziej takie rozwiązanie ma sens.

~Ja11 (84.234. * .121) 10.06.2021 20:29
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Arteks nie p,.....tylko odpowiedź konkretnie ile według Ciebie jedzie się do Jastrzębia z Bielska i Tychów, skoro twierdzisz że przez Rybnik do Raciborza będzie szybciej. Konkretna odpowiedź bez twoich dyrdymałów. Przerasta Cię to?

Arteks 10.06.2021 19:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Racuch - jedź sobie gdzie tylko chcesz ale Racibórz ciągle czuje się poszkodowany jeśli chodzi o układ komunikacyjny - to niech mu tę drogę zbudują. To samo w Rybniku ktoś mógłby samolubnie powiedzieć, a po co nam nowa droga do Raciborza, nam wystarczy odcinek do A1, który już istnieje. :D @cocolino - kiedyś przyznasz mi rację, że tylko marnowaliście czas jako TEK na idee, które nie mają nawet cienia szansy na realizację. Dzisiaj sens mają tylko pociągi dalekobieżne albo aglomeracyjne ale o dłuższych relacjach. @ja11 - do Jastrzębia zewsząd jest daleko i słabe drogi, brak pociągów - totalnie zapomniany ośrodek przez wszystkich. O Raciborzu jednak trochę się pamięta w Katowicach i Warszawie stąd Racibórz, a nie Jastrzębie będzie miało profesjonalną i nowoczesną drogę ekspresową.

~Racuch_ (46.204. * .103) 10.06.2021 17:32
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Arteks_ po co niby mam jechać do Rybnika? Jak mi się nudzi to jadę w drugą stronę w opolskie. Zamiast korków i syfu przyroda i ciekawe miejsca jak Góra Sw Anny czy Moszna.

cocolino 10.06.2021 16:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Arteks z Brzezia Obory ludzie do Centrum Raciborza będą dojeżdżać jak będzie to szybkie i miało odpowiedni takt. Ba a jeśli skorelujesz to ze zmianami w Eko-Oknach w Pietrowicach to tym większe szanse na coś takiego.
Za to głownie chodzi o uratowanie linii od przecięcia zbyt niskim wiaduktem, bo linia prędzej czy później będzie używana towarowo.

~Ja11 (84.234. * .121) 10.06.2021 16:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Arteks ile według Ciebie jedziemy się z Tychów i Bielska samochodem? Jestem ciekaw skoro do Raciborza będzie ponoć szybciej.

Arteks 10.06.2021 14:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@lokals - można obniżyć koszty i zbudować pewien odcinek jednojezdniowy jak ekspresówka za Żywcem w kierunku Słowacji ale podobno to obniża koszty tylko o 20-25%.

Arteks 10.06.2021 14:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@SRC77 - na pewno skorzystają ci co jeżdżą po coś do Rybola, a przecież jeżdżą bo SRC to często spotykana rejestracja w SR, zyska też Racibórz bo stanie się atrakcyjniejszy dla inwestorów i łatwiej dostępny oraz wreszcie lepiej połączony z resztą województwa. W zasadzie szybciej będzie można dojechać od strony Bielska/Tychów/Rybnika/Krakowa do Raciborza niż do Wodzisławia czy Jastrzębia. @cocolino - wszystko można. Tylko w przeciwieństwie do linii do Głubczyc gdzie do samego końca jeździło sporo ludzi, a likwidacja trasy była polityczna i nonsensowna tak samo jak prawie wszystkie z lat 1999-2001. To w przypadku trasy Markowice-Olza wiesz dlaczego zamknięto ją już w 1981 r. i to bez żadnych protestów? Bo ostatnim pasażerem był naczelnik czy zawiadowca z Raciborza który mieszkał w Lubomii... Tę historię przekazują sobie kolejarze od pokoleń. To była linia znikąd donikąd..

cocolino 10.06.2021 11:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co do szynobusa to można by to wykonać tym samym co na linii Racibórz-Głubczyce-Racławice i wydłużyć go do Markowic potem zrobić przystanek na Oborze, Brzeziach, ba nawet do Pszowa szłoby zrobić dojazd przez Lubomie Wielokąt Bluszczów Nieboczowy Zawadę.

~SRC77 (46.134. * .203) 10.06.2021 11:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Zlikwidują kolej, którą by mógł jeździć szynobus łączący Brzezie z Centrum, żeby zbudować autozdradę do Rybola! Co was tam tak ciągnie?? Województwo rybnickie powstanie? czy może przenieść cały urząd tego upadłego miasta do Rybola i zostać dzielnicą tej "metropolii", to dopiero Racibórz będzie WIELKI!!

~SRC77 (46.134. * .203) 10.06.2021 11:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kurła co za dzbany siedzą w tych władzach. Do A4 brakuje porządnego dojazdu, do Gliwic, Katowic, Ostrawy, obwodnicy miasta brak, ale na pewno autozdrada do Rybnika rozwiąże wszystkie nasze problemy. Kto tam będzie jeździł i po cholere?!

~RychuzKentaki (46.204. * .103) 10.06.2021 10:07

W Kędzierzynie PKP wstrzymuje prywatne przedsięwzięcie w zrujnowany Porcie, obawiam się że Racibórz może mieć podobnie.

~Kolejasz (89.151. * .199) 09.06.2021 20:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Moje zdanie jest takie, że chorym pomysłem jest węzeł na Brzeskiej. Powinien być na Rybnickiej.

~SRC77 (46.134. * .203) 09.06.2021 20:18
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~lokals (188.137. * .214) 09.06.2021 19:05
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ten projekt jest tak drogi że ten krótki kawałek wiaduktu to tylko kropelka w kosztach całej budowy. Bardzo prosto można obniżyć koszty budując jednojezdniowy most nad kanałem. Kompletnie nie wiem po co taka autostrada między Rydułtowami a Raciborzem gdzie natężenie ruchu nijak nie uzasadnia budowy drogi na takim wypasie. Potem nie ma kasy na przedszkola, szpitale i inne rzeczy bo se pomnik drogowy postawili.

uaz 09.06.2021 10:41
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Linia ta jest strategiczną linią dla obecnego zarządu PKP PLK, ponieważ teraz doszli do wniosku, że boczne linie są bardzo potrzebne. Za jakiś czas (do kilku lat) ma odbyć się długo wyczekiwany remont stacji Racibórz, co wiąże się z dużymi utrudnieniami oraz brakiem przepustowości ciągu do Chałupek, a linia od Markowic do Olzy i dalej do Chałupek jest alternatywą dla zachowania ciagu komunikacyjnego dla pociągów towarowych jak i Intercity, które przejeżdżają przez Racibórz. Są plany i coraz głośniej się mówi, o rewitalizacji tego odcinka z budżetu własnych PLK. Tak więc zasadna jest tu decyzja PKP PLK, o utrzymaniu tej linii oraz wybudowaniu wiaduktu. Nie raz się to już mówiło samorządowcom, że tej linii nie zamkną pomimo tego, że ruch pociągów jest tam zawieszony. Jeździ coraz więcej pociągów, linie objazdowe oraz boczne coraz częściej są odbudowywane, tak więc samorządowcy albo niech szukają już pieniędzy na wiadukt, albo niech myślą nad alternatywnym scenariuszem. Dziwię się, że od razu projektanci nie przewidzieli alternaywnego scenariusza, tylko od razu po łebkach drogę przecieli przez kolej...

~Ot (83.26. * .99) 09.06.2021 10:19
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Nad czym ci samorządowcy debatują?Jeśli problemem jest nieczynna linia kolejowa, to żeby nie zmieniać projektu i nie wstrzymywać robót, powinni zrobić tymczasowy wjazd i zjazd z obwodnicy na ul. Rybnicką za problematycznym przejazdem kolejowym. Skoro można zbudować tymczasowe rondo na obwodnicy, to można też zrobić tymczasowe zjazdy i wjazdy. Przecież obwodnica i tak ma górą przechodzić nad Rybnicką. Mielibyśmy w ten sposób skończoną prawie całą trasę do A1. A może w międzyczasie wyjaśniłaby się sprawa z tą nieszczęsną linią kolejową. Niech nasi samorządowcy w końcu zaczną myśleć trochę w szerszej perspektywie i zaczną, w końcu, także szukać pieniędzy na sfinansowanie dalszej budowy tej trasy. No chyba, że czekają znowu na Wosia, żeby ich popchał do przodu.