Odgrzybianie – działanie o znacznym stopniu skomplikowania
Żeby zrozumieć, dlaczego odgrzybianie może sprawić tyle kłopotów, warto najpierw zastanowić się, jakie są przyczyny pojawienia się pleśni oraz jej zarodników w danym miejscu.
Najczęściej wskazuje się na obecność niepożądanej wilgoci. Problem jest jednak o wiele szerszy, ponieważ niechciany nadmiar wody lub pary wodnej może się ujawnić w zasadzie w każdym zamkniętym pomieszczeniu, budynku lub obiekcie, jeżeli tylko pojawią się ku temu odpowiednie warunki.
Te warunki to najczęściej:
- Brak odpowiedniej wentylacji, przez co nadmiarowa wilgoć nie jest usuwana z budynku lub obiektu.
- Słaby dostęp światła słonecznego.
- Błędy konstrukcyjne. Fundamenty czy mury nieposiadające żadnej izolacji przeciwwilgociowej. Złe rozplanowanie poszczególnych elementów instalacji wentylacyjnej. Obecność mostków termicznych, a nawet szczelin i szpar, na przykład w przeciekającym dachu, przez które woda może się dostać do budynku. Niedrożne rynny, okapy, źle skonstruowane balkony i tarasy, z których nie spływa woda. Czyli innymi słowy każda okoliczność, która sprzyja pojawieniu się nadmiarowej wody w danym obiekcie.
- Awaria instalacji grzewczej lub wodno-kanalizacyjnej.
- Klęska żywiołowa.
Warto pamiętać, że wszystkie powyższe problemy mogą dotyczyć nie tylko budynku, budowli lub instalacji, lecz także chociażby linii produkcyjnej w zakładach przetwórstwa spożywczego.
Odgrzybianie jako usuwanie przyczyn, a nie skutków rozrostu pleśni
Łatwo się zatem domyślić, że odgrzybiając dany obiekt, należy podjąć działania znacznie wykraczające poza fizyczne usunięcie nalotu ze ścian czy innych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie nawet najlepszych chemikaliów, które wyeliminują grzybnię, na niewiele się zda, jeśli nie usuniemy przyczyn pojawienia się pleśni.
Z tego względu zasadność usunięcia awarii instalacji lub przywrócenia jej sprawności jest oczywista i nie podlega dyskusji. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy trzeba skuć mokry oraz zainfekowany tynk, a niekiedy, w skrajnych przypadkach, nawet odkopać fundamenty w celu ich zaizolowania czy przeprowadzić prace mające na celu pozbycie się mostków termicznych. A na końcu wykonać ozonowanie oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – użyć nagrzewnicy. To trwa, a przede wszystkim kosztuje.
Dlatego jeżeli szukamy kogoś, kto wykona dla nas profesjonalne odgrzybianie, warto zwrócić się po pomoc do prawdziwych specjalistów. Powinni oni nie tylko znać się na usuwaniu zagrożeń biologicznych, lecz także mieć doświadczenie w prowadzeniu prac remontowych, a przede wszystkim dobrze orientować się w branży ubezpieczeniowej i zawiłościach prawnych związanych z możliwością uzyskania odszkodowania.
Taką firmą jest z pewnością PSG Polska, oferująca swoim klientom profesjonalną i kompleksową opiekę z zakresu dezynfekcji i ozonowania pomieszczeń.
Materiał zewnętrzny