Te wakacje na pewno nie będą nudne. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano w Nędzy
Spacer w chmurach, wodne szaleństwo, wędrówki po lasach i mnóstwo warsztatów - to plan na wakacje przygotowany przez pracowników Gminnego Centrum Kultury oraz Biblioteki w Nędzy.
Gminne Centrum Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy wspólnie zapraszają wszystkie dzieci i młodzież z terenu gminy Nędza na miesiąc pełen przygód, nowych doświadczeń, inspirujących warsztatów, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Podróżnicze środy
„Dzień w Arboretum” – 7.07
To nie będzie zwykły spacer po lesie… Podczas wyprawy z naszym leśnym przewodnikiem poznamy wiele gatunków drzew, poszukamy tropów zwierząt i wsłuchamy się nieco uważniej w ptasie rozmowy. Odwiedzimy też Mini ZOO i Zaczarowany ogród, gdzie będzie na was czekała mała niespodzianka :).
„Królestwo Wołoskie i spacer w chmurach” – wycieczka jednodniowa do Czech – 14.07
W programie:
– Ścieżka Valaska – drewniana ścieżka widokowa, wybudowana w 2019 r. w trendzie „ścieżki w obłokach” z piękną panoramą Beskidów;
– Pustevny: słynna przełęcz w paśmie Radchoszcza (Beskid Śląsko – Morawski). Znajduje się tu kompleks historycznych schronisk turystycznych z końca XIX wieku. Lekkim spacerem górskim dotrzemy do punktu widokowego i rzeźby słowiańskiego boga Radegasta, a następnie na szczyt Radhost, gdzie przy schronisku górskim zrobimy przerwę na obiad;
- Stramberk: malownicze miasteczko nazywane „Morawskim Betlejem” - spacer po bajkowym mieście, wejście na zamkową wieżę (Truba) z wspaniałym widokiem na Bramę Morawską, drewniane domy wołoskie, barokowy rynek; czas na lody i spróbowanie stramberskich uszu!
„Wycieczka rowerowa na basen do Szymocic” – 21.07
Zbiórka na parkingu przy Szkole Podstawowej w Nędzy o godzinie 9:30. Przejazd rowerami do Szymocic, zabawa na basenie. Powrót na miejsce zbiórki ok. godz. 14.00
„Wycieczka do Rud” – 28.07
W programie zwiedzanie z przewodnikiem pożarzyska, zielona klasa, przejazd kolejką wąskotorową, ognisko z kiełbaskami – dla dzieci w wieku od 7 lat.
Warsztaty w GCK
Warsztaty plecionkarskie (5.07) - Podczas zajęć uczestnicy poznają historię i techniki plecionkarskie, a następnie wykonają proste formy, tj.: serduszka, gwiazdki, kwiatki, denka, niewielkie koszyki z taśmy wiklinowej oraz wikliny korowanej lub niekorowanej. Instruktorka - Dobrawa Skonieczna-Gawlik, od 15 lat prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem w Polsce.
Biżuteria z recyclingu (9.07) – jak wykonać niebanalną, fantazyjną biżuterię z plastikowych butelek? Wystarczy je trochę podgrzać! Przekonajcie się sami, jakie zawieszki, kolczyki i broszki można stworzyć z tego materiału, podczas warsztatów z naszą instruktorką Aleksandrą Kuczyńską z pracowni Rondo Concept.
Warsztaty papier mache (12.07, 16.07) – podczas dwóch spotkań każdy uczestnik skonstruuje swój własny latający balon, który następnie pomaluje i przyozdobi według własnego pomysłu. Instruktor: Aleksandra Kuczyńska, pracownia Rondo Concept.
Warsztaty kulinarne (19.07, 23.07) – wraz z naszą instruktorką, dietetyczką Magdaleną Kopel, nauczymy się przyrządzania kolorowych, smacznych, a przede wszystkim zdrowych i pełnowartościowych potraw, przekąsek, szkolnych lunch boxów, deserów i napojów. Gotowanie nie musi być nudne!
Warsztaty makramy (26.07, 30.07) – podczas dwóch spotkań poświęconych tej starożytnej technice wiązania sznurków, uczestnicy wykonają śliczne anioły oraz przepiękne makramowe łapacze snów. Wszystko pod okiem instruktorki, pasjonatki rękodzieła – Doroty Śmieji-Nakoniecznej z pracowni Pillow Art.
Warsztaty w bibiotece
Klub malucha (6.07, 20.07) - zajęcia biblioteczne. Nasi czytelnicy przeniosą się w świat baśni, gdzie wszystko jest możliwe. Królować będą wróżki, piraci i skrzaty. Instruktor: Klaudia Gerlich – bibliotekarz.
Tik Tok w Bibliotece (6.07) - dzieciaki zapoznają się z historią Tik Toka. Pooglądamy wspólnie inne konta biblioteczne w aplikacji, aby się zainspirować. Założymy wspólnie konto biblioteczne na Tik Toku i zaprezentujemy jeden z trendów. Rozruszamy umysł i ciało. Instruktor: Renata Tomaszewska – animator kultury.
Kamishibai (8.07) – warsztaty tworzenia teatru ilustracji. Młodzi czytelnicy poznają japońską sztukę opowiadania historii za pomocą kart wysuwanych z drewnianego ekranu. Zobaczą krótkie przedstawienie kamishibai oraz przygotują własne opowiadanie i ilustracje. Instruktor: Klaudia Gerlich – bibliotekarz.
Gady, straszyki i patyczaki (13.07) – zwierzaki wywołujące najwięcej emocji. Na spotkaniu będzie można zobaczyć gekony, agamę, kameleona i węże. Dzieci przekonają się na własnej skórze, czy straszyki w rzeczywistości są takie straszne oraz poznają zwyczaje dobrze znanych patyczaków rogatych. Żółw Pazurek już na Was czeka! Instruktor: Owady i spółka z Żywiecczyzny.
Plik i folder w Bibliotece (20.07) - zajęcia edukacyjno-ruchowe, podczas których wprowadzimy dzieci w wirtualny świat, ucząc podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Instruktor: Renata Tomaszewska – animator kultury.
Na tropie (22.07) - zadaniem dzieci będzie wcielenie się w detektywów i rozwiązanie zagadek rodem z powieści kryminalnych. Uczestnicy będą m.in. pobierać odciski palców i odczytywać wiadomości zapisane atramentem sympatycznym.
RutynoŁAMACZ (22.07) – fizyka i chemia w przystępnej formie dla amatorów mocnych wrażeń. Spalanie, parowanie i wybuchy – właśnie takie atrakcje czekają na uczestników warsztatu, a gwoździem programu będzie... suchy lód. Instruktor: Fabryka Kreatywności z Kęt.
Malowanie na wodzie (22.07) – zaskakujące zajęcia, podczas których uczestnicy poznają niezwykły świat barw i kształtów oraz przygotują kolorowe doniczki, inspirując się starożytną sztuką ebru. Instruktor: Grajfka – zespół animatorów z Chorzowa.
Magiczne Show (29.07) - spektakl pełen magii, śmiechu i niesamowitości. Pan Magiczny – Mistrz Polski w Iluzji Scenicznej i uczestnik „Mam Talent” oczaruje widownię wyjątkowymi sztuczkami i pokaże ekscytujące triki. Ten występ na długo pozostanie w Twojej pamięci. Wejściówki do odbioru w bibliotece.
Zapisy ruszyły 14 czerwca i potrwają do 2 lipca. Foldery z programem do pobrania w GCK i bibliotece. Zapisów można dokonać w biurze GCK lub GBP od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-17:00. Wszelkie informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem 506141501.
Lato w Nędzy - programźródło: GCK Nędza, oprac. ż