Nie stać nas na ogrzewanie, które chce zainstalować spółdzielnia
Radlin. Mieszkańcy familoków znajdujących się przy ulicy Mielęckiego w Radlinie do tej pory ogrzewali swoje mieszkania piecami węglowymi. Spółdzielnia mieszkaniowa, po interwencji straży pożarnej, gdy w jednym z pomieszczeń pojawił się dym, zarządziła wymianę pieców na panele na podczerwień. Dla mieszkańców jest to zbyt kosztowne rozwiązanie.
A zaraz obok kopalnia, koksownia i elektrociepłownia
Mieszkańcy nie rozumieją, dlaczego spółdzielnia mieszkaniowa zaproponowała im tak kosztowne ogrzewanie, zwłaszcza z uwagi na to, iż w pobliżu ich osiedla mieści się kopalnia, koksownia i elektrociepłownia. Budynki o numerach parzystych jednak nie są podłączone do żadnej z sieci, a takie przyłączenie to według szacunków prezesa spółdzielni, Jarosława Ligasa, to koszt szacowany na kwotę około 1,5 – 2 mln zł. Fundusz remontowy, który opłacają mieszkańcy, takiej kwoty nie pokryje - zaznacza.
- Zaproponowaliśmy panele na podczerwień jako źródło ciepła dla mieszkańców budynków o numerach parzystych przy ulicy Mielęckiego, ponieważ my jako spółdzielnia mieszkaniowa finansujemy to z funduszu remontowego i jest to najtańsze rozwiązanie do wdrożenia, ponieważ nie potrzeba doprowadzać podłączeń ani robić żadnej przebudowy. Jest grupa osób zadowolonych z tego rozwiązania, części się to nie podoba- dodaje prezes spółdzielni.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Marcel” spotkał się z przedstawicielami spółki Esox. Ma zostać przygotowana koncepcja przyłączenia i podłączenia tej instalacji przy Mielęckiego. - Prawdopodobnie wstrzymamy montaż tych paneli na podczerwień. Naprawdę szukam różnych wariantów - zapewnia Jarosław Ligas. Do familoków o parzystych numerach nie dochodzi obecnie żadna instalacja - ani ciepłownicza, ani gazowa i na ten moment nie ma możliwości podpięcia się do sieci. - Prowadzimy teraz rozmowy z Tauronem Ciepło i Esoxem. Szukamy alternatyw dla tych paneli nad podczerwień, które zaproponowaliśmy mieszkańcom- mówi Jarosław Ligas.
Wodociągi - Esox Spółka z o.o. świadczy usługi przesyłu ciepła na terenie Radlina. Możliwość rozwoju i przyłączenia do sieci jest każdorazowo poprzedzana analizą techniczną i ekonomiczną. Planowane inwestycje są uwzględniane w rocznych i wieloletnich planach inwestycyjnych, które są weryfikowane przez Urząd Regulacji Energetyki. -W nawiązaniu do toczącej się dyskusji dotyczącej m.in. możliwości przyłączenia budynków mieszkalnych, zlokalizowanych w Radlinie przy ul. Mielęckiego, do sieci ciepłowniczej informujemy, iż faktycznie zagadnienie to zostało poruszone podczas ostatniego spotkania z Zarządem SM Marcel. W związku z tym, nasza spółka jest w trakcie analizy technicznych i ekonomicznych możliwości rozbudowy sieci w tym rejonie - przekazuje Anna Bubula-Nagrabska ze spółki Esox w Radlinie.
Co ma urząd do spółdzielni? Umiesz czytać z zrozuminiem?
W tym urzędzie radlińskim to chyba z kosmosu spadli. No chyba że urząd będzie pokrywał późniejsze koszty tego ogrzewania.
Te rudery nadają się tylko do wysadzenia dynamitem. O zabytki się dba i mają dodawać uroku miastu. A te to budowle to tylko oszpecają w dodatku brud, smród i ciemno wszędzie. Też mi osiedle
A czym palą na nikiszowcu ?
To nie zabytki tylko zimne rudery. Kto ważniejszy ludzie czy czyjeś widzimisię. Remontować ocieplić i CO.
Tyś jest chory człowieku
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem